Nádasdy-kastély, Nádasdladány

A soktornyos, Tudor-stílusban épült főúri lak nemcsak meseszép, de az egyik leg­szerethetőbb kastélyunk is. Nádasdy Ferenc gróf és felesége, Zichy Ilona 1873-ban Linzbauer István, majd Hauszmann Alajos tervei alapján kezdett építésébe; a historizáló külső mögött a kor legmodernebb megoldásaival és eszközeivel szerelték fel. A második világháborút követően tönkrement épületet a Nemzeti kastélyprogram és nemzeti várprogramban részeként felújítva 2021 augusztusában adták át.

Fotó: Földházi Árpád

Szent István vértanú temploma, Pápa

Eszterházy Károly püspök 1774-ben kezdte el építtetni a klasszicizáló, késő barokk stílusú templomot Fellner Jakab, majd Grossmann József tervei alapján. Az épületet nem véletlenül nevezik nagytemplomnak, a lenyűgöző hatást a hatalmas méretekkel párosuló letisztult vonalvezetés nyújtja. A mennyezetfreskókat Franz Anton Maulbertsch alkotta. A templomot 1795. május 3-án Pierer József püspök szentelte fel, az épület azóta Pápa meghatározó jelképe.

Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

Reök-palota, Szeged

Az európai viszonylatban is kiemelkedő szépségű szecessziós sarokház 1907-ben épült Magyar Ede tervei alapján. Nevét az építtető Reök Ivánról, a Folyammérnöki Hivatal vezetőjéről kapta. A kétemeletes épület a család otthonának készült, és bővelkedett luxuselemekben. A városi palota századik születésnapjára, 2007 augusztusára Regionális Összművészeti Központként újult meg.

Fotó: MTI/Rosta Tibor

Pannonhalmi Bencés Főapátság

A mai Pannonhalmán, Szent Márton hegyén, Géza fejedelem hívására hazánkba érkező bencés szerzetesek alapították az első iskolát. 996 óta folyamatosan működik a monostor, ami nemcsak Magyarország egyik kiemelkedő történelmi emlékhelye, de egyházi és kulturális központja is iskolájával, könyvtárával, pincészetével. A román stílusú altemplom és kerengő, valamint a gótikus bazilika az évszázadok során barokk és klasszicista stílusú épületrészekkel egészült ki, köztük a magyar klasszicizmus egyik legismertebb alkotásával, az ötvenöt méter magas toronnyal.

Fotó: Földházi Árpád

Szegedy Róza háza, Badacsony

A népi barokk stílusú présház látványa elválaszthatatlan a balatoni tájtól. Az emelet árkádos erkélyéről a tóra és a hegy szoknyájára láthatunk, az épület háta mögött a badacsonyi bazaltorgonák magasodnak. A zalai alispán, Mezőszegedi Szegedy Ignác építtette a 18. század végén, a ház ma egykori lakóinak, Szegedy Rózának és Kisfaludy Sándornak állít emléket.

Fotó: MTI/Váraljai János

Szent Péter- és Szent Pál-székesegyház, Pécs

„Aki mennyországot akar látni, az jöjjön Pécsre!” – írták a lapok a székesegyház 1891-es felszentelésekor. Nem véletlenül. A templom különleges épület, nemcsak mint Pécs meghatározó építészeti emléke, de mint a Pécsi egyházmegye középkori katedrálisának varázsát őrző bazilika is. A 11. századi alapokkal bíró székesegyház mai formáját a 19. század végén érte el Schmidt Frigyes tervei alapján, s azt az azóta megvalósított újjáépítések során is megőrizte.

Fotó: MTVA/Bizományosi: Faludi Imre

Csiky Gergely Színház, Kaposvár

A gyönyörű kőszínház a magyarországi szecessziós építészet kiemelkedő alkotása, 1911. szeptemberi átadásakor pedig az ország egyik legszebb és legmodernebb színpadtechnikájú épületének számított. A teátrum 2017 januárjától majd három éven át teljes körű felújításon, átépítésen és bővítésen esett át.

Fotó: Fortepan

+ 1 vályogfalú parasztház

Egy eredeti állapotában megőrzött, gondozott parasztház sokak számára az egyik legszebb magyar épület. Nem véletlenül! A vályogozás ősi magyar megoldás, évezredes házépítési módszer. A régi, jól bevált, természetes anyagok, az agyag, a szalma és a víz nemcsak a természetközeli életmódot biztosítják, de hőszigetelő, hőtartó, páraelszívó és levegőtisztító hatásukkal az egészségünket is védik.

Fotó: Máth Kristóf

Kiemelt fotó: Földházi Árpád