A Magyar Krónika magazin nyomtatott és online felületén a leginspirálóbb magyar történeteket mutatjuk be. Példaadó kezdeményezéseket, közösségépítő törekvéseket, amelyekre méltatlanul kevés figyelem jut, mégis alapvetően meghatározzák az ország képét. A hely szelleme fotókiállítás a Magyar Krónika elmúlt évéből nyújt válogatást. A nyomtatott és online magazin inspiráló képi világa nagyméretű fotókon és dokumentumfilmen mutatkozott be Torockón és Nagyenyeden Partos-Nagy Eszter képzőművész segítségével.
November 24-én Torockón, a Duna-Házban Ferenczi Enikő Ránk bízott évtizedek című előadása után nyílt meg A hely szelleme fotókiállítás. A témához jól kapcsolódott azoknak a karaktereknek a bemutatása, akik olyan példaértékűen, iránymutatóan élik meg a „rájuk bízott évtizedeket”, hogy azzal maradásra késztetik az ott élőket, és mások számára vonzóvá tesznek egy-egy tájat. A kiállításmegnyitón A hely szelleme dokumentumfilm-sorozat Értékteremtők Nógrádban című epizódját is megtekinthették a résztvevők. A filmet aznap a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban is bemutatták, a vetítésen a kollégium tizenegyedikes és tizenkettedikes diákjai vettek részt.
Az Értékteremtők Nógrádban című dokumentumfilmben a nézők látogatást tehetnek a Fáy házaspárnál, akik hat gyermekükkel Terényben, a háromszáz lelkes nógrádi faluban teremtették meg a saját világukat. A kis településen valóban teremtőmunkát vittek végbe, mesekönyvbe illő, felújított parasztházak, csipkemúzeum, kávézó, vendégház, színházi és kulturális rendezvények viselik magukon Fáy Dániel és Judit keze nyomát.
Terényben talált otthonra egy másik fiatal házaspár, Dezsény Zoltán és felesége, Judit, akik a MagosVölgy Ökológiai Gazdaság megálmodásával közel ötszáz fős zöldségközösséget teremtettek. A MagosVölgy nemcsak zöldséget, de a közös cselekvés örömét is adja a közösség tagjainak. A kis településről megismerjük Szedlák Józsefné Ilonka harangozót, a hetvennyolc éves palóc asszonyt, az utolsók egyikét, aki nemcsak érti, de „beszéli” is a harangok nyelvét.
A bivalyos ember | Magyar Krónika
Olvassa el a a Mátrai Bivalyrezervátumot és gazdáját, Szalai Ferencet bemutató cikkünket is!
Terénytől keletre, a Nyugat-Mátra kapujában, Szurdokpüspöki felett terül el a Mátrai Bivalyrezervátum. A tulajdonos, Szalai Ferenc valódi értékmentő missziót valósít meg itt. Bár sosem tervezte, valódi bivalyos ember lett. A filmből megismerjük az ő példáját is, és a fajtamentés történetét az első egyedekkel való véletlen találkozástól a jelenig. A kozárdi Vadvirág étterem tulajdonosától, Hajas Pétertől és séfjétől, Debreceni Zoltántól pedig azt is megtudjuk, hogy a magyar gasztronómiában miért lehet kitüntetett helye a bivaly-, illetve a szamárhúsnak.
A kiállítás január 20-ig lesz látható, részletek a Duna-Ház oldalán.