HAZÁDNAK RENDÜLETLENÜL
„Tizenöt éve mint turista léptem be ide, és annyira magával ragadott a hely különleges kisugárzása, hogy itt maradtam – meséli Ferpász Boglárka intézményvezető. – Minden alkalommal, amikor látom az emberek szemében a könnyeket, látom, hogy megérintette őket a hely, és magukkal visznek belőle valamit a lelkükben, érzem, hogy sikeres a küldetésünk.”
A tizenhét cellaházból eddig hetet újítottak fel teljesen – a három kiállítótér mellett kézművesház és múzeumpedagógiai ház is működik, ahol a 2022-ben Kiváló Múzeumpedagógus díjjal jutalmazott Kovács Éva Zsuzsanna drámapedagógiai módszerekkel vonja be a gyerekeket a foglalkozásokba –, s a fennmaradó tízzel is nagy terveik vannak. „A külső munkálatok már elkészültek, szeretnénk, ha a jövőben ez a tíz épület olyan szálláshelyként működhetne, ahol a vendég is megtapasztalja e gyógyító hely különleges kisugárzását, és feltöltődhet a csenddel, az erdei környezettel” – mondja Ferpász Boglárka.
Az intézményvezető számára Károlyi Margit grófnő emlékének őrzése küldetés. „Nagyon szeretnénk, ha a tizenhármas cellaház e fantasztikus tartású asszony emlékháza lenne. Amikor legutóbb itt járt az unokája, Esterházy György, elmondta, hogy a nagymamája azt kérte, a koporsójára a Szózat első két versszakát írják. Ha valakinek, hát neki igazán a hitvallása volt, hogy »Hazádnak rendületlenűl«, hiszen a végsőkig kitartott, elszegényedve lovas kocsit hajtott, szenet fuvarozott, mert úgy érezte, hogy ha a jó időkben jó volt az ország, a rossz időkben sem hagyja el. Férjének már van szobra a kertben, nagyon szeretnénk, ha a grófnőnek is lenne.”
Látogatásunk a végéhez közeledik, odakint korán szürkül, nagy most a sötétség és a hideg a világban. Magunk mögött hagyjuk az évszázados falakat, amelyek tisztán, hófehéren állnak, egyszerre óvják az újjászületett cellaházakat, és emlékeztetnek arra a különleges adottságunkra, amellyel képesek vagyunk a ránk zúduló nehézségek közepette is kitartani és a legreménytelenebbnek tűnő helyzeteket is megfordítani.