2019 óta keresik a páratlan szülőket. Milyen céllal hívták életre a díjat?
Itt vannak körülöttünk az egyedül nevelő szülők, mégsem vesszük észre, hogy milyen emberfeletti az a munka, amit napról napra végeznek, természetesnek vesszük ezt a helyzetet. Dolgoznak, nevelik a gyereket, vezetik a háztartást, egyedül hoznak meg minden döntést. Azért alapítottuk ezt a díjat, hogy felhívjuk rájuk a figyelmet, mert nagyon nehéz élethelyzetek vannak, mégis olyan szépen tudnak működni ezek a családok. Szeretnénk elérni, hogy amikor látjuk őket magunk körül, tudjuk, mekkora küzdés van mögöttük.
Gyermeket egyedül nevelő nagyszülőket és dédszülőket is lehet jelölni. Sok ilyen felállású család van ma Magyarországon?
Pontos információnk nincs arról, hogy mennyien vannak, de a mi környezetünkben sok egy nagyszülős család van. Közösségünkben dédnagyszülő jelenleg egy van, Erzsi néni, két évvel ezelőtt ő kapta meg a Páratlan Dédszülő Díjat. Hihetetlen, amit csinál. Egy kilencven év feletti hölgy, aki a dédunokáját születése óta neveli. A nagyszülőknél is látjuk azt az óriási kihívást, amikor hatvan-hetven évesen elölről kell kezdeniük mindazt, amit az emberek többsége harmincévesen csinál.
Saját magát senki sem jelölheti, tehát sokszor valószínűleg a jelölteket is váratlanul éri a jelölés ténye.
Abszolút. Az, hogy valaki megkeresi őket, és azt mondja nekik, csodálatosnak tartom, amit csinálsz, sokszor nagyon meglepi és meghatja a jelölteket. Gyakran látjuk, hogy a gyerek nevezi az őt nevelő édesanyát, édesapát vagy nagyszülőt. Kell-e ennél nagyobb elismerés, hogy a saját gyermekem mondja azt rólam, hogy én egy páratlan szülő vagyok?
A jelöléseket március 31-ig várják. Mi a kiválasztás menete?
Amikor elindult az első pályázat, csak egy Páratlan Szülő Díjat terveztünk kiadni, de több száz jelölés érkezik be minden évben, nagyon nehéz egyet kiválasztani. Ezért különböző kategóriákat alkottunk, így már több díjat is ki tudunk osztani. Egy nagyköveti csapat választja ki a döntősöket, akik közül közönségszavazáson dől majd el, kik lesznek az idei év páratlan szülői, nagyszülői és dédszülői.
A pályázati felhívás részletei az Egyszülős Központ honlapján olvashatók. A jelöléseket, a kitöltött adatlapokat és a személyes történeteket március 31-ig lehet beküldeni.
Egyedül, mégsem magányosan | Magyar Krónika
Az Egyszülős Központ olyan különleges hely, amely egyszerre jelent megtartó közösséget és nyújt számtalan szolgáltatást és programot jogászok, pszichológusok, tanácsadók közreműködésével az egyedülálló szülőknek.