Vigyázat, törékeny – Handle with care 
Helyszín: Budapest, Ludwig Múzeum, megtekinthető 2024. január 14-ig

A gondoskodás mindannyiunk közös tapasztalata és feladata, mely a születés pillanatától a halálig meghatározza életünket. A kiállítás címe, Vigyázat, törékeny egyaránt utal a gondoskodásra szorulók kiszolgáltatottságára, a gondozó és gondozott között fennálló aszimmetrikus viszonyrendszerre, az élet törékenységére, az ökoszisztémánk sérülékenységére, a szociális háló hézagjaira és a gondoskodás mindennapi rítusaira. A kiállítás valós helyzeteket mutat be, kérdéseket vet fel, gondolkodásra késztet ezzel a hatalmas és érzékeny témakörrel kapcsolatban. A különböző művészeti pozíciók eltérő szempontokat vonultatnak fel, a művek sokszínűsége pedig azt támasztja alá, hogy a gondoskodás korunk egyik kulcskérdése, melyre mindannyiunknak meg kell találni a maga válaszait. 

Forrás: Ludwig Múzeum

Indiánok. Lelkek. Túlélők. –  Claudia Andujar fotókiállítása
Helyszín: Budapest, Néprajzi Múzeum, megtekinthető 2024. június 30-ig

A Néprajzi Múzeum Magyarországon elsőként ad otthont Claudia Andujar brazíliai fotóművész átfogó tárlatának. Bár a világ számos ismert közgyűjteménye őrzi képeit, és a nemzetközi fotográfiai események rendszeres szereplője, az apai ágon magyar származású fotográfus munkáit a régióban még kevesen ismerik. A tárlat az életmű egy kicsi, de fontos szeletét mutatja be a São Paulo-i Vermelho Galéria közreműködésével. A kronologikus vonalat követve a Brazíliába érkezést követő magazinfotós időszaktól és a kísérletezésektől kezdve jutunk el a janomami indiánok között készített művészi és aktivista képekig, majd az életmű időskori darabjaiig.

Hold a felhők felett – Gróf Vay Péter püspök élete és japán műgyűjtése
Helyszín: Budapest, Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum, megtekinthető 2024. február 18-ig 

Nem csak Távol-Kelet rajongók számára kötelező: a különleges tárlaton gróf Vay Péter püspök japán műgyűjtésével ismerkedhetünk meg. Vay Péter, aki a római katolikus missziók vizitálása során pápai megbízásból az egész világot bejárta, 1902 decemberének közepén lépett először Japán földjére. Három hónapot töltött ekkor a szigetországban, és számos ismeretségre tett szert, miközben szép lassan a helyi kultúra is elvarázsolta.

Miért járta be a világot diplomataként a püspök? | Magyar Krónika

A kelet és a diplomácia művészete – Vay Péter püspök világmissziója című kötet szerkesztőivel elevenítettük fel a nem mindennapi életutat.

Második alkalommal 1907-ben érkezett a szigetországba, ahonnan levélben tett ajánlatot a Szépművészeti Múzeumnak, hogy ott-tartózkodása alatt japán vízfestményekből, rajzokból és metszetekből kollekciót állítana össze, amely a 13. századtól kezdve mutatná be Kelet-Ázsia grafikai művészetét. A megbízatás létrejött, az eredmény pedig hazánk első japán képzőművészeti gyűjteménye lett.

Fotó: Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

Divat & Város
Budapest, Kiscelli Múzeum, megtekinthető 2024. április 14-ig.

A Kiscelli Múzeum a főváros 150. születésnapjára, azaz Pest, Buda és Óbuda egyesítésének évfordulójára átfogó kiállításon tárja a közönség elé Budapest divattörténetének legutóbbi 150 évét. A Divat & Város című tárlaton egyszerre ismerkedhetünk meg a város fejlődésének állomásaival és azzal is, hogyan alakította és tükrözte a divat az egyes korok társadalmi és kulturális változásait, milyen szerepet játszott a város identitásának formálásában. A kiállítás több mint százhúsz teljes öltözékkel, valamint divatkiegészítőkkel, dokumentumokkal, zászlókkal, jelvényekkel és más tárgyakkal kelti életre a különböző korszakokat.