A Határtalan design kiállítássorozata immár két évtizede missziót teljesít azzal, hogy közelebb hozza és megismerteti a nagyközönséget a tervezőművészet minden kétséget kizáróan határtalan lehetőségeivel, de a program nemzetközi jellege és a műfaji sokszínűség ugyancsak a határok átjárhatóságának fontosságára utal. Az évente más-más tematikák nyomán megvalósuló tárlat idén a zenére helyezi a hangsúlyt.
A Határtalan design – Reflexiók című tárlat és eseménysorozat ötlete Ligeti György születésének századik évfordulójához kapcsolódva, a zeneszerző szerteágazó alkotói tevékenységének inspirációjából született. A Petőfi Sándor utcai Fuga kiállítótereibe lépve azonnal szembetűnik az a számtalan kreatív alkotói szemléletből táplálkozó sokszínűség, amely a dizájnt összekapcsolja a formatervezés, a képzőművészet, az előadóművészet, valamint a zene szerteágazó területeivel. A hangzótárgy-kiállítás ugyanis nem a klasszikus értelemben vett hangszerek bemutatására törekszik, inkább az emberiség azon archaikus szándékát, illetve annak kortárs megnyilvánulásait tükrözi, ahogyan a legkülönfélébb tárgyakat évezredek óta képessé tesszük hangok, valamint zenei motívumok megszólaltatására.
A Fuga tárlatán látható tárgyak között természetesen találunk újragondolt hangszereket is; a dizájn és a képzőművészet határmezsgyéjén egyensúlyozó hangzó objektek és installációk, valamint zenei asszociációkból született ékszerek és bútorok szerepeltetése – amelyeket tervezőjük ugyancsak alkalmassá tett hangok megszólaltatására – tekinthető az igazán rendhagyó látnivalónak. Ne legyenek kétségeink, egy valamikori villanyborotvából, rozsdamentes acél gépcsavarok sokaságából vagy egy angyalokkal mintázott dekorcsipkeszalagból egyformán képes zenei instrumentumot szülni a kreativitás és az alkotó elme.
A kiállításon nem maradnak el a zenei inspirációból született művek sem. Ezek közül önálló egységet képez a Texhibition anyaga, mely újabb példája az alkotóművészeti műfajok közötti határátlépésnek és fúziónak. Ligeti György Musica ricercata című, tizenegy rövid darabból álló zongoraciklusára reflektálva a textilművészek egy grafikus közreműködésével tizenegy darabból álló sorozatot terveztek. A Ligeti-műből készült zenefilm ugyancsak látható lesz a programok között.
A Határtalan design kiállításokon minden évben kiemelt szerephez jut egy-egy ország: idén a spanyol alkotók kerülnek fókuszba, akiket többek közt a Madridon áthaladó Manzanares folyó megfigyelése legalább annyira megihletett, mint a régi vetítőgépek újrahasznosított alkatrészeiből, köztük optikai olvasókból hangokká konvertált minták. És hogy valóban határtalan a zene, a dizájn, valamint a társművészetek közötti teremtő képzelet, arról bárki megbizonyosodhat, aki ellátogat a Fuga kiállítására, valamint a tematikus programokra, melyek időpontjáról itt lehet bővebben tájékozódni.
Határtalan design – Reflexiók. A nemzetközi hangzótárgy-kiállítás és a kapcsolódó programok november 26-áig látogathatók a Fuga Budapesti Építészeti Központban.
Fotó: Juhász G. Tamás