,,Egy különös univerzum a miénk apró kicsi bolygókkal. Lentről az égre nézve csak pici lyukak a sötétben. Kicsi lyukak, ahol átszalad a fény, amit a másik oldalon befoghatsz. Ez maga a varázslat. Ez most itt van a falakon. A látható hátán hordja a láthatatlant. Miért állok én most itt, amikor nem is nekem kellene. Aki most is láthatatlanul mellettem áll, még láthatóan azt mondta, ne félj, csináld, és nem leszel benne egyedül” 

– mondta el a megnyitón Halász Gabi, a kiállítás és a FotóFalu projekt gondozója, az utóbbi megálmodójára, néhai férjére visszaemlékezve. Telek Balázs mindig is útkereső volt, az volt számára a fontos, hogy kapukat nyisson meg mások előtt, legyen szó művészetről vagy magánéletről. Az élete munkássága pedig a befejezetlenségében lett befejezett, elkísérte a tanulókat, a barátokat, a pedagógusokat egy pontig, majd elengedte a kezüket, hogy közösen folytassák az utukat.

Telek Balázs és Halász Gabi 2008-ban indította el a FotóFalu projektet, a helyszínéül szolgáló, mindössze 1300 lelkes kis Nógrád vármegyei község, Drégelypalánk pedig a szakma egyfajta – talán nem túlzás kijelenteni – spirituális találkozóhelyévé vált. Nyaranta, augusztus közepén nyolc-tíz fős csapatok zarándokolnak ide egy egyhetes táborra, hogy elsajátítsák a különböző technikákat, legyen szó analóg, archaikus megközelítésről vagy digitális fényképezésről, az elmúlt másfél évtized alatt pedig amellett, hogy számtalan barátság kötődött is, egy rendkívül sokszínű anyag is született, ennek a legjavát tekinthetjük meg a Fuga Építészeti Központban. 

,,Azt szeretnék, ha ez a megnyitó olyan lenne, mint maga a FotóFalu. Hogy aki akarja, az csinálja, beleteszi maga részét, aki meg nem akarja, mert épp nincs ihlete vagy kedve – miért ne lehetne ilyen is? –, az csak figyel, vagy heverészik a fűben. Ez elsősorban a közösségről szól. Arról, hogy milyen sokfélék vagyunk. Aztán a végére úgyis születik valami”

– fogalmazott Németh Kriszta, az egyik kiállító művész szintén az ünnepélyes ceremónián, amelynek valóban olyan hangulata volt, mintha egy rövid időre magunk is belecsöppentünk volna ebbe a közösségbe.

Fotófalu 2018 Forrás: Facebook

Vagy mintha egy olyan osztály találkozóján vennénk részt, amelybe soha nem jártunk, laikusként emiatt néha kívülállónak is éreztük magunkat. Érdekes látni azt a technikai sokszínűséget, amely a tárlaton látható felvételeket jellemzi; elképesztően kreatívan és változatosan játszanak a fények és az árnyék kontrasztjával, legyen szó egy emberi arcról vagy használati tárgyakról, például létráról vagy kerekekről, előfordul, hogy nem is igazán tudjuk értelmezni, mit is látunk pontosan, olyannyira absztrakt a hatás. Mindez egy szakmabeli számára igencsak izgalmas, kívülállóként, egyszeri műkedvelőként azonban bár rácsodálkozunk és el-elgondolkozunk azon, milyen módszerrel alkották a különböző kockákat, érzelmeket nem igazán váltanak ki, nem indítanak el egy történetet a fejünkben. 

Más felvételek azonban bepillantást engednek Drégelypalánk életébe egy szarvasmarhacsordán, egy idős házaspáron, egy kétkezi munkás a lovát simogató ráncos kezén keresztül; ezek már-már apró szociológiai kordokumentumként is megállják a helyüket. És vannak képek, amelyek magának a tábornak a hangulatát adják át, ahogyan például egy fiatal lány egy elhagyatott épületben a laptopján dolgozik, egy másik éjszaka a mezőt járja, a rózsaszín pólója már-már világít a sötétségben. Azokból a fotókból pedig, amelyeken maguk a művészek nem jelennek meg, csak egy kőszikla, néhány galamb vagy éppen a természeti közegből teljesen kilógó munkagép, árad az a kreatív robbanás, amely ezt az egy hetet jellemezheti. Valószínűleg részt venni mindebben kissé olyan lehet, mint a hetvenes években egy hippiközösséghez csatlakozni, csak itt a táborlakók bódultságát nem tudatmódosítók, hanem a fotográfia szeretete okozza.

Kiemelt kép: A FotóFalu univerzuma – az első 15 év című kiállítás plakátja (Forrás: Facebook)

Az elmúlt tíz év legélvezetesebb kiállítása nyílik Budapesten | Magyar Krónika

Legalábbis ezt állítja róla elfogultság nélkül az egyik kiállító művész, Németh Kriszta. Az április 20-ától a Fuga Építészeti Központban látható tárlaton a …