A polgármesternek fontos szerepe volt abban is, hogy a kiváló hírű Bányászati és Erdészeti Főiskola Sopronban talált új otthonra. Selmecbányán már a cseh megszállás évében, 1918-ban megkezdték a főiskola nagy értékű könyvtárának és gyűjteményének kimenekítését, de akkor még nem lehetett tudni, hol folytathatja működését az intézmény, szóba került Miskolc, Gödöllő és Budapest is. Annak, hogy 1919-ben Sopron fogadta be a főiskolát, két évvel később politikai, sőt történelmi jelentősége lett, hiszen a diákok nagy számban részt vettek a nyugat-magyarországi összecsapásokban. „Ha máshová kerül a főiskola, nyilván jóval kevesebb selmeci diák fog fegyvert. Sajátos színt vittek a felkelésbe, hiszen nem valakinek az alakulata voltak. Kevésbé ismert tény, hogy a harcok mellett fontos szerepük volt a kampányban is: miután kiderült, hogy a velencei egyezmény alapján népszavazást tartanak, a főiskolások röplapot készítettek, terjesztettek – aminek ekkor kiemelt jelentősége volt –, járták a vidéket, és igyekeztek akadályozni az osztrák propagandistákat” – magyarázza a rendező.
Kiemelkedően fontos és inspiráló forrásnak nevezi az egyik soproni születésű selmeci diák, Krug Lajos visszaemlékezését, amely remekül kiegészíti a történelemkönyvekből ismert politikai aspektust a földközeli nézőponttal. A könyvből megismerhetjük, hogyan élték meg az eseményeket a lázadó ifjak, akikben eleve dúlt az indulat amiatt, hogy el kellett hagyniuk a megszállt Selmecbányát. „Felemelő érzés szembesülni azzal, mi mindent megtettek szülőföldjükért a soproniak. A helyiekben minden bizonnyal volt egyfajta végvári mentalitás, hiszen Sopron azon városok közé tartozott, amelyeknek elsőként kell megvédeniük a hazát egy esetleges nyugati támadástól. Emellett fontos látni, milyen áldozatokat vállaltak az ügyért a nem helybéliek is, mint például a főiskolások” – jegyzi meg.
Ha számba vesszük, hogy világháborús veszteségek, hadifogság, több ezer civil életét követelő megszállások, hatalmas menekültáradat, kormányzati összeomlás, vörös- és fehérterror, szegénység, éhínség, járvány sújtotta a lakosságot, még inkább tiszteletre méltó a nyugat-magyarországiak áldozatvállalása. „Tíz-tizenötezres tüntetéseket szerveztek, melyeken az egyik fő gondolat a békés együttélés volt. A hitből szintén hatalmas erőt tudtak meríteni. Zsúfolásig megteltek a templomok, közös imával, énekkel elképesztő összetartozás-érzést kovácsoltak” – fogalmaz Bárány Krisztián.
A soproni sikeren felbuzdulva több nyugat-magyarországi település magyar, horvát és német lakói demonstrációba kezdtek az elszakíttatás ellen, itt-ott szervezkedés is kezdődött. 1923-ban majdnem egy tucat település került vissza Magyarországhoz, kettő közülük cserével. Nem lehet túlhangsúlyozni a Sopron környéki események szerepét: a referendum nélkül minden bizonnyal nem Horvátlövő és Pornóapáti, hanem Kroatisch Schützen és Pernau feliratú táblák lennének a ma 8714-es számot viselő úton…
A rendező különösen fontosnak tartja, hogy a centenáriumhoz kapcsolódva sokféle kezdeményezés felhívja a figyelmet a soproni népszavazásra és az oda vezető útra. „Jó lenne, ha minden régió megtalálná azt a történelmi eseményt, amelybe bele lehet kapaszkodni – mondja. – Sopron térségében ma is mindenkinek példaképek lehetnek a húsz-huszonegy éves főiskolai hallgatók, akiket a hazaszeretetük vitt a csatamezőre, vagy éppen Házi Jenő, aki történészként tette azt, amit a szíve diktált.”