A Seress Zoltán és ifjabb Vidnyánszky Attila főszereplésével, Köbli Norbert forgatókönyvéből, Tősér Ádám rendezésében készült Blokád című film elsőként tett kísérletet a rendszerváltás időszakának játékfilmes feldolgozására, Antall József miniszterelnök személyét, illetve a négynapos taxisblokád eseményeit állítva a fókuszba.
Magazinunk korábbi lapszámában Seress Zoltán mesélt a filmről, a taxisblokád időszakáról, és az Antall Józseffel való sorsfordító „találkozásáról”:
„Hatvanéves vagyok, már jóval korábban elkezdtem töprengeni azon, mi történt velem, velünk a kilencvenes évek elején, amikor előkészítés nélkül egyik ideológiából a másikba csöppentünk. És hogy ennek az egésznek mi volt az ára és mik a mai napig ható személyes-kollektív következményei. Már ebben a szakaszban sok mindent átértékeltem, többek közt a saját demokráciafelfogásom változásait is. Mindezt tovább erősítette bennem ez a felkérés. Az első pillanatban tudtam, hogy Antall József nekem nem csupán egy szerep. Személyesen is dolgom van vele: ő lett az origója mindannak, ami harminc év alatt e téren bennem végbement. Ezért – hangozzék bármilyen rejtélyesen – leginkább a nem játszható rész foglalkoztatott. Hogy mi az, ami három évtized alatt rám került, és ezt erőltetés nélkül tudom-e érzékeltetni.”
Seress Zoltán a Blokádról: origója lehet a rendszerváltozásról szóló diskurzusnak | Magyar Krónika
A mozi a négynapos taxisblokád mellett, a kulisszák mögötti személyes küzdelmekbe is bepillantást enged.
A 2022-ben készült alkotás most megtekinthető a Nemzeti Filmintézet Filmio nevű online filmtárban, amelynek folyamatosan bővülő kínálatában az elmúlt százhúsz év magyar filmalkotásainak jelentős része megtalálható.
A film előtti hangolódásként néhány korábbi cikkünket ajánljuk, amelyek segíthetnek kontextusba helyezni 1990. október végének eseményeit. Peredi Péter, a Fuvarozó Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára izgalmas részleteket mesélt a taxisblokád előtti évtized budapesti taxisreneszánszáról. „Akkoriban azt mondogatták, kétféle ember létezik Magyarországon, az egyik, aki már volt taxis, és a másik, aki lesz” – idézi fel. Megdöbbentő, de 1990-ben a magyar főváros utcáin már több taxis volt, mint New Yorkban: az engedéllyel dolgozók száma elérte a húszezret, a feketézők pedig a becslések szerint akár ötezren is lehettek.”
Ha pedig „csak” különleges képeket szeretnénk nézegetni a múlt század Budapestjének utcaképét meghatározó jellegzetes taxikról, ehhez szintén van egy remek összeállításunk.
Kiemelt kép: Blokád jelenetfotó – Szvacsek Attila