„Annyira népszerű a kezdeményezés, hogy az idei pályázat meghirdetésének másnapján meg is érkezett az első pályamű. Immár a tizennyolcadik alkalommal rendezzük meg a meseíró versenyt, és csupán egy év maradt ki a koronavírus-járvány alatt, amikor nem tudtuk meghirdetni. Nagyon sokan érdeklődtek akkor, hogy mikor lesz a következő alkalom, amelyre beküldhetik a meséiket a gyerekek. Egyébként több száz szokott beérkezni egy-egy pályázatra, így biztos vagyok benne, hogy idén is nagy munka vár a zsűrire” – eleveníti fel a meseíróverseny eddigi tapasztalatait Gáti Anna kulturális szervező, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár munkatársa. A pályaműveket első körben a könyvtárosokból álló előzsűri értékeli, és kiválasztja azokat a meséket, amelyeket érdemesnek talál a szakmai zsűrihez való továbbjutásra – ők döntenek majd a végleges díjazás sorrendjéről.
A pályázók mindenféle tematikai megkötés nélkül, bármilyen általuk választott témában írhatnak.
„Természetesen mindig vannak a beérkező történetek között hagyományos mesék, amelyek a népmesei vagy klasszikus mesei elemekből építkeznek, azonban a művekben mindig tetten érhetők azok a hatások, amelyek napi szinten érik, foglalkoztatják a gyerekeket. A járványhelyzet, illetve a bizonytalanság természetesen érezhető volt a meséken. Nem lehet kihagyni azt sem, mennyire erősen jelen van az a digitális valóság is, amelyben ők léteznek: a mai mesékben bizony előfordul, hogy a király már az Instagramon keresztülküldi a fogyókúrarecepteket.”
A versenyre a gyerekek három korcsoportban jelentkezhetnek: hét-kilenc, tíz-tizenhárom és tizennégy-tizenhat éves korig. „Az elmúlt évek tapasztalata az, hogy a második korcsoport a legaktívabb, a beérkező pályamunkák több mint ötven százaléka tíz-tizenhárom éves meseírók alkotása, nagyjából harminc százalék pedig a legkisebb korosztály műveiből kerül ki. Ami viszont közös bennük, az a hihetetlen kreativitás. Sokan rajzolnak is a mesékhez, csodálatos alkotásokat küldenek minden évben” – meséli a beérkező történetekről Gáti Anna.
Az elkészült meséket április 12-ig lehet beküldeni e-mailen a janikovszky@fszek.hu címre. Minden jelentkező egy, maximum tizenötezer karakter terjedelmű, nyomtatásban eddig még meg nem jelent írással pályázhat.