„Aki a forrásvidéken jár, mindig ugyane virágokból szedi csokrát”– emlékezteti olvasóját „nem-múló” dolgok ügyében elirányító könyvecskéje, A teljesség felé legelején Weöres Sándor. A „nem-múló” dolgok piacán manapság nem tombol a kereslet, de mivel lényegüknél fogva nincs szavatossági idejük, sosem késő a polcra nyúlni értük, és nem lehet elég korán kezdeni.

A Héttorony fesztivál a Fonó Budai Zeneház és a Kultúrpart szervezésében az idén is arra vállalkozik, hogy Makovecz Imre építészeti törekvését követve összeköti az eget és a földet, és a népi kultúra kincseiből merítő vagy azokra támaszkodó koncertekkel, táncprodukciókkal, beszélgetésekkel kaput nyit a földi léten túlmutató dimenzióra. 

Kocsár Miklós 85
Fotó: Mudra László – Zeneakadémia

A 2012-ben útjára indított Héttorony küldetése szellemi munícióval ellátni Makovecz Imre tereit: olyan világszínvonalú produkciókat bemutatni határon túli magyar országrészekben is, amelyek különben nem jutnának el ezekbe a térségekbe.

A fesztivál ambíciója az emlékezés kultúrájának képviselete mellett „nem-múló” minőséget kínálni a jelenben, minél szélesebb közeget behívni ezekbe a szakrális terekbe, elérve a fiatalokat is. „Fontos, hogy a népi kultúra folytonossága ne szakadjon meg. Volt már ilyen időszak a történelmünkben, mára sokat javult a helyzet, de még mindig nem tartunk ott, hogy egy érettségiző fiatal otthonosan mozogjon a népi kultúrában” – mondja a fesztivál művészeti vezetője, Kiss Ferenc. 

„Nem úgy van most, mint volt régen”, október 15. napja óta pedig „nem arról hajnallik, amerről hajnallott”. Életének 70. évében elhunyt Éri Péter – vagy ahogy mindenki ismerte, „Pityu” –, a Muzsikás együttes oszlopos tagja, néhány nappal azelőtt, hogy a fél évszázados fennállását ünneplő Muzsikással megtölthette volna a paksi Makovecz-templom terét forrásvidéki zenével. A tisztelet, a főhajtás helye is lesz nélküle október 27-én a paksi templom, ég és föld között.
Muzsikás együttes & Kacsó Hanga

A nyitás jegyében az idei évtől a szellemiségében rokon PajtaKult mozgalom által felkarolt emberléptékű, befogadó és befogadható terekben, pajtákban is lesznek programok. November 18-án a mezőkövesdi táncpajtában is bemutatkozik Paár Julcsi mesejátéka, a Rókatánc, lesz kamasztáncház a Sarjú Bandával, éjszakába nyúlóan pedig a Göncöl zenekar kíséretével lehet egy újjáéledt csűrben táncolni. 

Az októberi programciklusban Básits Branka és Wertetics Szlobodan, Szokolay Dongó Balázs, a Triolina Folk, Lisztes Jenő, Balogh Kálmán és Szabó Dániel cimbalomművészek is fellépnek kolozsvári, mátészalkai és makói helyszíneken. 

Szabó Dániel és Balogh Kálmán

A novemberi ciklus kiemelt produkciója a Fitos Dezső Társulat fellépése a makói Hagymaházban, de szinte minden helyszínen lesznek építészeti előadások, kiállítások, kézműves-bemutatók is. A Makovecz Imre születésnapjához igazított gálaműsor igazán magas rangra emeli a programsorozatot. A Magyar Állami Népi Együttest a Hagyományok Házában a Pro Musica Leánykar koncertje követi november 20-án. A program mellé exkluzív tartalmakat kínál a fellépő művészekről, érintett témákról a Héttorony Hangjai fesztiválmagazin, amely online is elérhető itt.

Fotók és kiemelt kép forrása: Kultúrpart