Gulyás Michelle lenyűgöző teljesítménnyel lett a legjobb öttusázó az olimpia utolsó napján, megszerezve a magyar delegáció hatodik és egyben utolsó aranyérmét. A huszonhárom éves sportoló a záró versenyszámban nem hordhatta jellegzetes sapkáját, ennek ellenére verhetetlen maradt.

Az öttusázó egy hófehér baseballsapkában ért célba, és lett olimpiai bajnok Párizsban, ahol a szponzori szabályok miatt nem viselhette szokásos Ferrari sapkáját a futás során.

 Michelle nagy Forma-1-rajongó, és régóta hordja a sapkát. Amikor először volt rajta egy versenyen, élete legjobb teljesítményét érte el, és azóta szerencsehozó kabalává vált számára.

Van egy másik kabalája is: vívás során általában Real Madrid-os zoknit hord, amely szintén szerencsét hozott neki a múltban. Az ötlet akkor jött, amikor öccse a csapat egyik mérkőzését nézte, amelyen a spanyolok ragyogóan játszottak.

Gulyás Michelle (Fotó MTI/Czeglédi Zsolt)

Olimpiai bajnokunk Londonban született, nővére Ománban, öccse pedig Milánóban. Kalandos gyermekkora volt. Édesapja, aki vezető szakértő az olajiparban, gyakran dolgozott külföldön, és ezekben az időkben a család is vele tartott. Michelle Milánóban és itthon járt óvodába, Szlovéniában kezdte az általános iskolát, Magyarországon fejezte be, és itt végezte középiskolás tanulmányait is. Bár mindenki közgazdász a családjában, őt inkább a humán vonal vonzotta. És természetesen a sport! Amikor arról kérdezték, hogyan lett sportoló, elmondta, hogy valaki gyerekkorában felfigyelt mozgékonyságára a játszótéren, és arra biztatta édesanyját, hogy vigye el tornára.

Gulyás Michelle (Fotó MTI/Czeglédi Zsolt)

Édesanyja megfogadta a tanácsot, és az ötéves kislányt a Postás SE tornaklubjába vitte, ahol megismerkedett a sporttal, és hat évig ott is maradt. Magyarországon és Szlovéniában is tornázott. Tizenkét évesen úgy érezte, hogy a pontozással bírált sportok nem igazán neki valók, és valami direktebb visszajelzést nyújtó sportágra vágyott. Ekkor váltott öttusára, amelyhez a torna kiváló alapot adott. Ritmusérzéket és mozgáskoordinációt adott neki a víváshoz, úszáshoz és lovagláshoz, állóképességet az úszáshoz és futáshoz, valamint koncentrációs képességet a lövészethez.

Michelle szerint az öttusa nem azt jelenti, hogy a sportolók egyszerűen csak belekóstolnak öt különböző sportágba, és reménykednek, hogy egy-kettő jól fog menni. Olyan intenzíven edzenek minden egyes számban, hogy egy kis pluszerőfeszítéssel úszók, vívók, futók, lövészek vagy díjlovasok is lehetnének.

A heti öt edzés ellenére egyetemi évei alatt mindig sikerült beillesztenie az időbeosztásába egy kis kikapcsolódást, mozit vagy színházat. Egyenruhás pályát választott, mert tudta, hogy mind a katonaság, mind a rendőrség erősen támogatja a sportolókat, és az öttusa is valamelyest „egyenruhás” sport. Miközben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karán nyomozónak készült, sorra jöttek a sikerei a tanulmányaiban és a sportpályán is.

Gulyás Michelle (Forrás: police.hu)

Gulyás Michelle, ahogy mondani szokták, jó tanuló és jó sportoló. Diplomamunkáját kitűnő osztályzattal védte meg, sőt még sportkarrierjét is felfüggesztette 2023-ban az államvizsgája miatt, kihagyva az ankarai világkupa döntőjét. Eddig ezüst- és bronzérmet nyert a világbajnokságokon, bronzot az Európa-bajnokságon, korábban pedig aranyat és ezüstöt a junior és U19-es világbajnokságokon, és mint újonc olimpikon, a 12. helyen végzett a 2021-es tokiói olimpián. Egyetemi tanulmányait folytatva pedig már jelentkezett mesterképzésre a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, ahol kiberbiztonságra fog specializálódni.

Vörös Zsuzsanna 2004-es athéni győzelme után Gulyásé az újabb aranyérem, ami a sportág tizedik magyar olimpiai diadala.

Az olimpiai bajnok határozottan kitart amellett, hogy nem hagyja abba rendészeti karrierjét és tanulmányait, azonban ma már egy egész ország biztatja, hogy folytassa sportolói pályafutását is. Hiszen már bebizonyította, hogy nemcsak képes egyensúlyozni, de mindkettőben kiválóan tud teljesíteni.  

Kiemelt kép: Gulyás Michelle (Fotó MTI/Czeglédi Zsolt)