Ha az ember lánya végignézi a Hagyományok Háza pinceszintjén berendezett ékszerkiállítást – főkurátora Dr. Czingel Szilvia, kurátora Üveges Krisztina – legalább négy-öt darab láttán ezt gondolja: elfogadnám…! Van ott két olyan meseszép öv, hogy azok aztán minden egyszerű ruhát estélyi öltözékké emelnek. Gyöngyök és gyöngyök, mellettük egy-egy darab szaruból, lószőrből (a piros gyöngyökkel álomszép!), még fából is. De a fő téma ez: nyakékek, gyöngysorok, pontosabban nyaksik és kalárisok.
A hagyományos technikákat, színeket és motívumokat a népi iparművészek folyamatosan kutatják, belőlük inspirálódva alkotják meg darabjaikat. Ezek a darabok pedig a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből kerültek a Budai Vigadó pinceszintjére, egy IV. Béla korában borlerakatként szolgáló helyiségbe. Itt nézhetjük meg a Gyöngyélet című kiállítást, de fontos tudni, hogy csak előzetes bejelentkezéssel, vezetett túra keretében. A szakszerű vezetőtől sok érdekességet megtudhatunk, például arról, hogy a kalotaszegi menyasszonyok gyöngyös pártája nyolc kilót nyomott, és azt is, honnan lehetett felismerni az eladósorban lévő lányokat. Sőt, azt is elmesélik a kurátorok, hogy a vasút megjelenésével színesedtek ki igazán a népi viseltek, hiszen vonaton könnyen el lehetett jutni egy-egy nagyvárosba, ahol meg lehetett vásárolni a színes fonalakat, pántlikákat és gyöngyöket.
A jövő év június 25-ig megnézhető kiállítás zömét sárközi anyag teszi ki, ez volt a Kárpát-medence tájegységei közül az egyik legszínesebb. Színesség és tehetősség együtt járt, a jómódú sárközi falvak lakói ugyanis hozzájuthattak jabloneci vagy muranói üveggyöngyökhöz is, és ennek bizonyítékát a kiállított fotókon is megnézhetjük.
Bejelentkezés: hagyomanyokhaza.hu
A közeljövő meghirdetett időpontjai: szeptember 7. 10.30, szeptember 14. 10.30, szeptember 28. 10.30.