A kiállítás címe Helyzetjelentések; mit jelent ez a fogalom?

Cseh Tamás és Bereményi Géza a hetvenes években gyakorta használta ezt a kifejezést az általuk alkotott dalokra. Cseh Borbála kurátortársammal az volt a koncepciónk, hogy a kiállítás főszereplőjévé magát az újraértelmezett műfajt szeretnénk tenni. A kiállítás a dalok keletkezésének és életének történetét mutatja be; ezer szállal kötődnek Cseh Tamáshoz, ezért természetesen életének további fontos motívumai, tárgyi emlékei is megjelennek. Így a tárlat másik főszereplője maga a tizennégy éve elhunyt dalnok, aki idén lenne nyolcvanéves. A kiállítást a PIM Cseh Tamás Archívumába került hagyatékból állítottuk össze. Kicsit mi is próbálunk helyzetjelentéseket adni egy-egy fontos momentumról, előadásról és találkozásról a tárlat segítségével.

Bereményi Géza mellett az ön édesapja, Csengey Dénes is Cseh Tamás alkotótársa volt. A tárlaton kiállított darabok felidézik a velük való kapcsolatát is?

Igen, szerepelnek olyan tárgyak, amelyek kapcsolódnak az alkotótársakhoz, előadótársakhoz. A dalíráshoz kapcsolódó személyes tárgyakon keresztül például megismerjük azt a munkamódszert, amivel Bereményi Gézával dolgoztak. Amikor Cseh Tamás eljátszott egy dallamot, azonnal megihlette Bereményi Gézát, így egy ültő helyében megírta hozzá a dalszöveget. Tamás az írógépén legépelte a kézírásos szöveget, onnantól ez lett a munkapéldányuk, arra írták a javításokat és az akkordjelöléseket. Ezt az alkotói folyamatot az alkotótársakkal készült közös fotókkal, levelekkel, Cseh Tamás írógépével és régi típusú orsós magnójával is megjeleníti a tárlat. A magnó ugyanis elengedhetetlen kelléke volt a dalírásnak, mert fontosnak tartotta, hogy különböző hordozókon rögzítse, ha nem is mindig az alkotási fázist, de az elkészült dalt mindenképpen.

Milyen egyéb, a dalnokhoz köthető érdekesség, akár tárgyi emlék várja a látogatókat?

Például Cseh Tamás emblematikus Yamaha gitárja, amellyel az országot és a határon túli területeket járta. Szintén fontos, hogy a hagyatékában rengeteg audiovizuális hordozó – orsós magnószalag, kazetta – maradt fent, ahogy említettem, a darabok születésének dokumentálására használta őket. A videókazettákra pedig a koncerteket vették fel. Így rengeteg kuriózumszámba menő felvételünk van, amelyeket úgy vontunk be a kiállításba, hogy a korszakkal kapcsolatos információkat, interjúrészleteket vagy akár a dalok születését tableteken hallgathatják, tekinthetik meg a látogatók. Külön vetítőteremben pedig két filmösszeállítással találkozhatnak az érdeklődők. Cseh Tamás színpadi fellépéseiből látható egy hosszabb anyag, valamint egy olyan válogatás is megtekinthető, amelyben Tamás énekesként szerepel – többek között Jancsó Miklós, András Ferenc vagy Maár Gyula filmjeiben. Ez fontos szempont volt, mert figyeltünk a szerepazonosságra, ezért olyan részleteket válogattunk ki, melyekben Cseh Tamás ugyanazt a karaktert testesíti meg, amit egyébként is képviselt.

A Petőfi Irodalmi Múzeum Helyzetjelentések – Cseh Tamás 80 című időszaki kiállítása 2023. április 25. és 2024. január 28. között látogatható.

A fotók forrása: Petőfi Irodalmi Múzeum