A Pure olyan személyiségfejlesztő program, amely kifejezetten a kamasz lányokat szólítja meg. Miben segíti őket?
Szeretnénk, hogy a lányok ne csak felnőjenek, hanem felnőtté is váljanak. Olyan érett, felelősségteljes és kiegyensúlyozott nőkké, akik tisztában vannak az értékeikkel, önmagukkal, az értékrendjükkel, és ezek mentén hitelesen is élik a mindennapjaikat. Mindemellett célunk, hogy megalapozzunk bennük egy fejlődésközpontú és közösségi gondolkodást, amelynek segítségével a kihívásokat lehetőségként tudják kezelni. Így nem felejtik el, hogy nagyobb közösségek, a család, a társadalom részei is, amelyet aktívan gazdagíthatnak. A programon olyan témákat járunk körbe, mint az önismeret, az asszertív kommunikáció, a kapcsolatok, a szerelem, az önbecsülés, a tehetség, a hivatás és a társadalmi felelősségvállalás vagy a szabadság, a döntés, a felelősség kérdéskörei.
Önt mi fogta meg legjobban a programban?
Még egyetemista koromban ismerkedtem meg a Pure-t inspiráló programmal, az Amerikából indult Pure Fashionnel, és nagyon szimpatikus volt számomra. Különösen kedvelem a kamasz korosztályt, az éleslátásukat, az őszinteségüket. A program építése során és a velük való beszélgetések nyomán is azt tapasztaltam, hogy a témáknak, amelyeket kibontunk, már a kamaszkorban kulcsszerepük van. A lányok készülnek a felnőtt életre, fontos döntéseket hoznak, viszont kevés lehetőségük van arra, hogy az önismeretüket fejlesszék. Az elvárások, iskolai tevékenységek mellett kevés a tér és az idő, hogy megvitathassák a jövőjüket is meghatározó és őket foglalkoztató, fontos kérdéseket.
Hogyan segít ebben a Pure?
A Pure ezt a hiányt tölti be, méghozzá úgy, hogy a kamasz lányoknak biztonságos közösségben van terük a személyes fejlődésre. Nemcsak információkat kapnak, de fejlődik az érzelmi intelligenciájuk, a szociális készségeik, az önreflexiós készségük is. Segítünk nekik elmélyülni egy-egy témában. Ezekre egyébként felnőttként is szükségünk lenne. Különleges lehetőség, hogy ők már kamaszként átélhetik ennek az élményét, és így egyre inkább kialakul bennük az igény, hogy a reflektálás a mindennapjaik része legyen.
Sikerül megtalálni a közös hangot a lányokkal?
Igen, hiszen a Pure-ban alapvetően a kamasz korosztályt érdeklő kérdésekkel foglalkozunk. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy a lányok hogyan gondolkoznak, mi foglalkoztatja őket, ezért sok kérdést teszünk fel. Minden alkalmunknak meghatározott forgatókönyve van: mindig van egy nyitókör, majd az interaktív előadás következik. Ezt követi a műhelymunka, mely során a résztvevők egyénileg és csoportosan is feldolgozzák a hallottakat, így a saját életükre vonatkoztathatják és a mindennapjaikba is beépíthetik. De az is népszerű a lányok körében, amikor mások élettörténetét ismerhetik meg egy kerekasztal-beszélgetés során. Például a hivatás, a tehetség, a társadalmi felelősségvállalás témái kapcsán meghívott vendégeink a pályaválasztásukról vagy önkéntes tapasztalataikról mesélnek. Az alkalmakat zárókörrel fejezzük be – ez a forgatókönyv pedig lehetővé teszi a témák személyes és közösségi feldolgozását és értékes beszélgetések kialakulását.
A szülők is bekapcsolódhatnak a programba?
A szülőkkel a csoportok indulásakor találkozunk, bemutatjuk nekik a módszertanunkat, beszélgetünk arról, hogy az egyes témáknál milyen kérdésekkel fogunk foglalkozni. Emellett a program keretében szervezünk apa-lánya és anya-lánya napokat is. Ezek az alkalmak az együtt töltött minőségi idő mellett lehetőséget adnak arra is, hogy „egymás cipőjébe” is belebújjanak. Ez pedig mind a szülők, mind a lányok számára nagy élmény.
Fotók forrása: Pure program