A Pulszky Társaság 1996-ban alapította Az Év Múzeuma díjat a jelentős eredményeket felmutató muzeális intézmények elismerésére és tevékenységük támogatására. Az elismeréseket idén több év után újra a hagyományhoz visszatérve a Múzeumok Majálisa megnyitó ünnepségén adták át. A május 25-én tartott eseményen Az Év Múzeuma címet két kategóriában osztották ki, a „nagy múzeum” kategóriában a miskolci Herman Ottó Múzeum, a „kis múzeum” kategóriában a Soproni Múzeum nyerte el a díjat.
A bíráló bizottság az alapján értékeli az intézményeket és választja ki a győzteseket, hogy milyen eredményeket és kiemelkedő változásokat értek el, illetve milyen innovatív megoldásokat honosítottak meg az elmúlt évek alatt.
A díjazott Soproni Múzeum az elismerést működése valamennyi területét érintő, koncepciózus megújulásával érte el, amellyel hozzájárul a régió turisztikai vonzerejének növeléséhez.
A Soproni Múzeum kiállítóhelyei közül kiemelkedik az Eggenberg-házban található Macskakő Gyermekmúzeum, amelyről korábban mi is írtunk. A hiánypótló közösségi térben a gyerekek játékos módszerekkel, egy különleges időutazás során fedezhetik fel a régi korok világát. Cikkünkben a kurátorok arról is meséltek, hogyan lehet személyre szabva, a szokásos korlátok lebontásával, skatulyák nélkül bemutatni és megszerettetni a gyerekkel a gyűjteményt, hogy az kaput nyisson számukra más múzeumok, múltba vezető más utazások felé is.
Egy pillanatra a bármikortól, avagy időutazás egy gyermekmúzeumban | Magyar Krónika
Olvassa el a Macskakő Gyermekmúzeumról szóló cikkünket is!
A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége különdíját a solymári Dr. Jablonkay István Helytörténeti Gyűjtemény, az Országos Közgyűjtemények Szövetsége különdíját a Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatának Kiskun Múzeuma vehette át.
Az Év Múzeuma 2024 jelöltje oklevelet kapott a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum a kiskőrösi hagyományok, a Petőfi-kultusz és a szlovák nemzetiségi örökség ápolása és bemutatása terén elért kiváló eredményeiért. Az intézményről mi is írtunk, Emlékezetes hajlék című cikkünkben annak jártunk utána, hogy hogyan fonódik össze a kiskőrösiek élete a költő hagyományával. Cikkünkben a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum volt és jelenlegi igazgatója arról is mesélt nekünk, hogy hogyan lehet lentről építkezve, fiatalkorban meggyökereztetve éltetni a Petőfi-kultuszt.
Emlékezetes hajlék – Petőfi Sándor szülővárosában jártunk | Magyar Krónika
Olvassa el riportunkat a napról, amikor nyomkeresésre indultunk, de Petőfi nyomainál valami jóval többet találtunk Kiskőrösön!
Az Év Múzeuma 2024 jelöltje oklevelet kapott a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum infrastrukturális megújulásáért és korszerű múzeumi kiállítási tartalmaiért. Az ország egyik leghíresebb ősleletét megtaláló piarista paptanár és geológusról elnevezett intézményről a megújult veszprémi épületeket bemutató cikkünkben írtunk. A felújítás a során magyaros szecesszió és a korai modern átmenetét mutató műemlék épület jellegzetes homlokzata és belső terei is megújultak.
Ilyen volt, ilyen lett – Veszprém látványos átváltozása | Magyar Krónika
Olvassa el cikkünket Veszprém megújult épületeiről!
Kiemelt fotó: Kováts Gábor