Hogyan lehetne egyszerűen összefoglalni, mi az a flow?
Először is fontos elmondani, hogy valószínűleg az olvasók közül is sokan átélték már ezt az élményt, csak esetleg nem tudnak róla. Például a kreatív folyamatok során könnyebben és gyakran lehet flow-ba kerülni. Az állapot eléréséhez több mindenre van szükség: kell egy számunkra kihívást jelentő tevékenység, ami biztosít egy tiszta célt. A cselekvés nem lehet rutinfeladat, a siker érdekében motiváltnak és nagyon fókuszáltnak kell lennünk. Az is fontos, hogy lássuk a saját haladásunkat, ezért érdemes kisebb célokat megfogalmazni és listát készíteni a feladatainkról. Azt, hogy flow-ban voltunk, már csak utólag tudjuk meg, mivel ebben az állapotban csak a feladatra fókuszálunk, és az ún.  személyes éntudatosítás elhalványul. A gyakorlatban ez azt jelenti például, lehet, hogy egész nap éhesek voltunk, de ott volt előttünk egy új feladat, ami annyira lekötött, hogy elfeledkeztünk az éhségről.

Minden szakmában lehetséges ebbe az összpontosított elmeállapotba kerülni?
Csíkszentmihályi Mihály kutatásai során bebizonyította, hogy akár egy gyári alkalmazott, aki a gyártósor mellett dolgozik, is elérheti a flow-t. Elsőre ez azért tűnhet furcsának, mert esetében nagyon monoton, egyáltalán nem kreatív munkáról van szó, azonban még ebben is kialakíthatók kihívások. Így például kitűzheti célnak a dolgozó, hogy az előző egy óra termelését növeli kettővel a következő hatvan percben. Ha ez sikerül neki, akkor megint emelheti a tétet, viszont mindig csak annyival várhatunk el többet magunktól, hogy még ne kezdjünk el szorongani.

Ezek szerint a lényeg a folytonos fejlődés és új célok kitűzése?
Mivel egy idő után már nem lesz elég az állapot eléréséhez az, ami addig elegendő volt, ezért igen. A flow-ban a kihívásokat és a készségeket folyamatosan egymáshoz kell illeszteni. Ha valamit már annyira elsajátítottunk, hogy nincs már motivációnk, unatkozni kezdünk. Ezért jár együtt ez a fogalom a tanulással és a fejlődéssel, ugyanis mindig növekednünk kell a flow-élmény elérése érdekében.

A munkán kívül más tevékenységben is megtapasztalható ez az állapot?
Természetesen. A hobbinkban, a tanulásban, a sportolásban vagy akár a kertészkedésben és akár a társasjátékozásban is létrejöhet. 

Milyen eszközök segítik még a flow elérését?
Érdemes átnézni, hogy a napi tevékenységeink tartogatnak-e flow-élményt, így például megvizsgálhatjuk munkahelyi foglalatosságainkat. Ezt kiegészítve akár egy „időtortát” is készíthetünk, amit feloszthatunk a heti teendőink alapján. Ekkor el kell döntenünk, melyik feladatra mennyi időt szeretnénk szánni. Ezt követően határozhatjuk meg a készségeinknek megfelelő kihívásokat, és megfogalmazhatjuk tiszta céljainkat – amelyek nem mindig kívülről jönnek, hiába vannak elvárások például a munkahelyünkön. Használhatjuk a SMART technikát, amely alapján specifikus, mérhető, elérhető, fontos és időben behatárolható célokat tudunk megfogalmazni, amelyek segítik a motivációnkat. Sokszor az a probléma, hogy rögtön túl nagy dolgokat szeretnénk megvalósítani. Ezért fontos, hogy külön projektként tekintsünk a kihívás megtalálására is. Szintén fontos, hogy megünnepeljük magunkat, ha teljesítettünk valamit. Nem kell mindennap házibulit tartani, de megjutalmazhatjuk magunkat egy kávéval, valami finomsággal. Ezzel szintén saját motivációnkat tudjuk táplálni. Ezek olyan ingyenes technikák, amelyeket bárki tud alkalmazni. A belső változás általában nem kívülről indukálódik, ezért nekünk kell elhatározást tennünk.

Ezekre a döntésekre sokszor újévkor kerül sor. Mit mondhatunk az újévi fogadalmakról?
Úgy vélem, a mágikus gondolkodás az alapja ennek a szokásnak, és jobb, ha nem dátumokhoz kötjük a döntéseinket. Ha változtatni szeretnénk, akkor azt lehetőleg kezdjük el még ma. Ha mégis adunk magunknak még két hetet, akkor viszont használjuk ezt az időt tervezésre. Nyilván az ilyen fogadalmakkal nem kell flow-ba kerülnünk, de a célkitűzések ugyanúgy működnek itt is. Tehát érdemes több kisebb kihívást megfogalmazni, lehetőleg pozitívan. Ha elképzeljük, milyen lesz, amikor elérjük, amit szeretnénk, és ez alapján írjuk le a célunkat, akkor könnyeben foglalkozunk ezzel napi szinten. Az is segít, ha nem egyedül vágunk bele a fogadalom teljesítésébe. Tehát például ha elhatározzuk, hogy abbahagyjuk a dohányzást, akkor azt kell megfogalmaznunk, milyen lesz, amikor már egyetlen szál cigarettát sem szívunk el. A tapasztalatok szerint még a számunkra legkedvesebb tevékenységek is megszokottá tudnak válni hat-nyolc hónap alatt. Ezért fontos az elhatározás és az újítás, amit nyugodtan megtehetünk év közben is.