Halmazok, metszetek, egyezőségek, különbözőségek és kölcsönhatások: ezek a kulcsszavak jellemzik Forrai Ferenc hosszú évek óta épülő kísérletét, amelynek középpontjában Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország áll. Az országokat négy szín, a piros, a sárga, a zöld és a kék szimbolizálja, az ötödik pedig a metszet, a fekete. A kísérlet közben mindvégig a mi városunk, a mi sorsunk és létezésünk tere, Budapest áll a középpontban. A különböző formáknak és anyagoknak száznál is több magyar író és költő, mások mellett Szép Ernő, Nemes Nagy Ágnes, Térey János vagy Juhász Ferenc a fővároshoz kapcsolódó sorai adnak plusz jelentést, egyéni művészi nyelvet alkotva.
,,A négy országhoz különféle színeket is társított Forrai, s ezeknek a színeknek jelentőségük van. Az, hogy milyen utakon keresztül jutott el egy-egy ilyen felismeréshez, szintén fontos kérdés. Az irodalomnak ebben a vállalkozásban nagy szerep jut, ami érthető és logikus. Egy térség finomabb szellemi atmoszféráját talán a művészek képesek a leginkább megragadni, s Forrait elsősorban ez érdekli, ennek a térségnek a finomszerkezete. Arról szeretne megtudni valamit, hol is él. Ezt a tudását vizuális nyelvrendszerré transzformálja, ez válik költői nyelvévé.”
– fogalmazott Győrffy Ákos József Attila-díjas költő Forrai Ferenc művészetéről írt recenziójában, hozzátéve, hogy ezek a művek első ránézésre bár szigorúnak és absztraktnak tűnnek, de ha ráhangolódunk arra a jelnyelvre, amely létrehozza ezt a világot, a szigorúság hirtelen áttetszővé válik, az absztrakció organikussá oldódik fel.
A kiállítás szeptember 30-áig tekinthető meg az Artus Galériában, szeptember 28-án szombaton Forrai Ferenc tárlatvezetést is tart 16 órától.
Kiemelt kép: Forrai Ferenc kiállításának megnyitója (Forrás: Facebook)