Szenvedélyből szörpöt, lekvárt – Kapolcsikum
Farkas Ivett férjével, Leitold Attilával úgy vágott bele a gazdálkodásba 2011-ben, hogy semmiféle tapasztalatuk, előképzettségük nem volt. „Akkoriban az, ahol most tartunk, a maga nagyságában és összetettségében meg sem fordult a fejünkben. De ahogy elkezdtünk foglalkozni azzal, hogy milyen termékeket is készítsünk, az egyik ötlet hozta a másikat, majd hirtelen azon kaptuk magunkat, hogy autodidakta módon egész kis gazdaságot építünk magunk köré.” A rendkívül szerteágazó feladatok dacára lényegében ketten gondozzák azt a nyolc hektárt, amin gazdálkodnak, és ők állítják elő szinte az összes terméküket is. „Folyamatosan alakult a termékpalettánk. Eleinte mindent összefőztünk mindennel, kísérleteztünk, kóstoltunk, kerestük az arculatunkat és a helyünket is a piacon. Úgy érzem, hogy nagyjából révbe értünk, megtaláltuk a saját utunkat – ma már főleg fajtagyümölcsökből főzzük a lekvárokat és a szörpöket, mert a vásárlóink nagyrészt ezeket keresik.”
Válogassunk kedvünkre a Kapolcsikum karácsonyi csomagjai, lekvárai és szörpjei között.
A történetüket bemutató riport itt olvasható.
Hidegen sajtolt olaj Szalafőről
Batha Pál húsz éve kezdett olajat sajtolni. Szalafőn a tökmagolaj-készítés jelentős múltra tekint vissza, az itt élők nemzedékről nemzedékre adták át az olajütés hagyományát. Az eljárás során megőrölték a szárított tökmagot, összegyúrták vízzel, pirítóban pörkölték, majd következett a sajtolás, mikor a kásából kinyomták az olajat. Pál azonban nem érte be a hagyományos eljárással. Az Őrségben elsőként próbálta ki, majd meg is honosította a hidegsajtolási technológiát. Ma már a tökmag mellett a dió-, a mák-, a szőlőmag-, a máriatövismag-, a lenmag-, a sárgabarackmag- és a csipkebogyómag-olajat is hidegen sajtolja. „A hidegsajtolás azért vált fontossá, mert addig ilyen nem volt az Őrségben. Az örökölt tudást kiegészítettem azzal, aminek már célirányosan én jártam utána, közben megszereztem az olajütő-szakvizsgát is. Fontos számomra a tanulás, hiszen az ember vágyakozik arra, hogy minél több újat megtapasztaljon.”
A porta hidegsajtolással készült olajait és mangalicatermékeit itt rendelhetjük meg.
A Batha porta és Pál történetét bemutató riportunk pedig itt olvasható.
Fűszeres Lány – gyógynövényekben megtalált szerelem
Nagy Zsófi fűszeresvállalkozásában mindent egyedül, a két kezével épített fel, kísérletezett ki és sokszor a saját kárán tanult meg. Bár az idő folyamán nagyon sok nehéz helyzettel találkozott, derűvel és hihetetlen tenni akarással haladt a maga által kijelölt úton. Apránként építette birodalmát, ültetett, szüretelt, csomagolást tervezett, piacról piacra járt, és figyelmesen hallgatta a vásárlói visszajelzéseket. Kiderült, hogy nemcsak a remek fűszerkeverékeire van nagy igény, hanem a szaktudására is, így néhány éve hobbikertész kurzusokat is tart a Ráckevei-Duna partján megbújó otthonának fűszerkertjében. „Hiába vagyok kertészmérnök, amikor a vállalkozást elkezdtem, úgy éreztem, a gyakorlatban semmit sem ér a tudásom, mindent a nulláról kellett megtanulom. Úgy gondoltam, hogy azoknak, akik hobbikertészként még annyi előzetes tudással sem rendelkeznek, mint én, gyorsan elmehet a kedvük az egésztől. Ezért úgy döntöttem, segítek nekik az elindulásban.”
A Fűszeres Lánytól már nemcsak fűszerkeverékeket, hanem akár füstölőket és házi ginkészítő készletet is rendelhetünk. A csodás fűszerei mellett érdemes megismerni Nagy Zsófi inspiráló történetét is.
Hidegen sajtolt méz Göncruszkáról
Sohajda Levente göncruszkai református lelkész édesapja halála után megörökölt néhány méhcsaládot, és gyülekezetével közösségi méhészkedésbe fogott a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei településen. „Azzal a hittel kezdtük el, hogy ha Krisztus követőiként valamibe belevágunk, akkor azt annak a felelősségével kell tennünk, hogy tevékenységünkkel nemcsak magunkról mutatunk képet, hanem az Úristenről teszünk bizonyságot. Ezért bármit csináljunk is, annak kivételesnek kell lennie” – fogalmazott a lelkész. Azonban nem csak a mézük lett különleges. Iskola, közösség és remény épült ott, ahol korábban szinte semmi nem volt.
A közösségi gondoskodással készült mézeket itt vásárolhatjátok meg.
A göncruszkai közösségről készített felemelő riportunkat pedig itt olvashatjátok el.
Öreg Ház Ízei sajtműhely
Németh Tamara nyomozóból lett sajtkészítő Szigetmonostoron. „Natúr, hagymás, kapros, bazsalikomos gomolya, parenyica, töltött mozzarella és az érleltek: trappista, edámi, óvári, néha egy kis brie, egy kis gouda – sorolja a lista szereplőit. – Olyan jó érzés, amikor a két kis fazékban felteszem hevíteni a tejet, harminckét fokon belekerülnek a különféle kultúrák, és nekik köszönhetően sosem lesz két egyforma termékem. Majd jön a nagy rácsodálkozás a vevők részéről, hogy a sajtnak ilyen íze van?”
Öreg Ház Ízei sajtműhely termékeit megtaláljátok Facebook-oldalukon.
Németh Tamarával készült interjúnkat itt olvashatjátok el.
Finomságok a Szent Mauríciusz-monostor kertjéből
Ora et labora, azaz imádkozzál és dolgozzál a bencés rend ismert jelmondata. Baán Izsák bencés szerzetes, a bakonybéli Szent Mauríciusz-monostor perjele maximálisan eleget is tesz mindezeknek. „A lekvárok, szörpök teljes egészében itt készülnek. Mi termeljük és szedjük a ribizlit, a mentát, a levendulát. Mi szárítjuk a gyógynövényeket a teához, a csokihoz, a szappanhoz, a likőrhöz, és együttműködünk különféle manufaktúrákkal, amelyek elkészítik a termékeket.”
A Szent Mauríciusz-monostor termékeit itt tudjátok megrendelni.
A Baán Izsákkal készült interjút pedig itt találjátok.
Gabko elképesztő csillijei
Nagy Gábor tíz éve egy habanero paprika hatására kezdett saját szórakozására csillit termeszteni. A hobbiból azóta hivatás lett, valamint egy brand, a Gabko, ami ma már számos családi asztal és éttermi fogás elengedhetetlen kelléke. „Sokan úgy állnak a csillimhez, hogy »hagyjad már, én alföldi parasztgyerek vagyok, mindent kibírok«, aztán meglepődnek. Tisztelni és értékelni kell az ételt. Aki így közelít, annak rengeteg örömöt ad.”
A nagymarosi termelő csillijeit itt vásárolhatjátok meg.
Mindenképpen olvassátok el Nagy Gáborral készült interjúnkat is!
Kávét a pörkölőtől!
Molnár Attila sokszorosan díjazott baristaként néhány éve One Eleven néven létrehozta saját pörkölőüzemét Sopronban. „Kávészüret két-három havonta más országban, a világ más területén van, mi ezt a szezonalitást követjük le. Ha éppen Peruban van a szüret ideje, akkor onnan szállíttatunk, ha Szumátrán vagy Kenyában, akkor onnan vásárolunk, és rendelésre, frissen pörkölünk. Így gyakorlatilag összekötjük a farmon lecsípett kávécseresznyét az otthonnal.”
Ha megkóstolnátok Molnár Attila különleges kávéit, itt tudjátok megrendelni őket.
A vele készült interjúnkat pedig itt olvashatjátok el.
+ 1 Helyben vásárlásra: Pekedli, Veszprém
Létezik egy mondás, miszerint minden, a háztartás vezetéséhez szükséges alapanyag elérhető élőhelyünk harminc kilométeres körzetében. E régi korokba visszarepítő gondolatra alapozta döntését Kis Nóra és Juhász Péter is, akik a fővárosi életet maguk mögött hagyva költöztek Veszprémbe. Itt dolgoznak napról napra azon, hogy megbízható termelők természetes készítményeit varázsolják az asztalokra. S mit találhatunk a gyönyörű üzletben? Tejtermékeket, húsárut, lekvárokat, szörpöket, savanyúságot, liszteket, olajakat, magvakat, mézet, fűszereket, édességet, reggelente friss kovászos pékárut, natúrkozmetikumokat, ökotisztítószereket és sok minden mást. A két fiatal a sok finomság mellett igazi közösségi térként tekint a régi ízeket felelevenítő boltjukra: a fesztiválszezonban hajnalig nyitva tartanak, de az átlagos hétköznapokon is szívesen beszélgetnek, cserélnek recepteket a vevőkkel, akik nem is feltétlenül csak a friss áru miatt érkeznek. A Pekedli hátsó tere ugyanis kézművesműhelyként működik, ami az akvarellfestéstől a kalligráfiáig rengeteg programnak, sőt még egy filozófuskör alkalmainak is otthont ad.
A remek projektek megvalósításához a legtöbbször a sok munka mellett rengeteg bátorság is kell. Így volt ez Nóra és Péter esetében is. Ismerjük meg a történetüket!
Egy jó történetnél nincs szebb ajándék
Egy meghatározó gondolat, egy felemelő életút, egy reményteli kísérlet bőven túlmutat azon a néhány percen, amíg elolvasunk egy interjút, egy riportot. Megragad, formál, örökre velünk marad. Ha a fenti finomságok mellett tartalmas történetekkel is szívesen meglepnénk szeretteinket, ajándékozzuk meg őket Magyar Krónika-előfizetéssel!