A Pulszky Társaság 1996-ban alapította Az Év Múzeuma elismerést a jelentős eredményeket felmutató muzeális intézmények elismerésére és tevékenységük támogatására. A díjat minden évben átadják, az eseményre idén június 5-én a Ludwig Múzeumban a Sokszínű múzeum című konferencián kerül sor. A konferencia címválasztásával megerősítik azt, hogy a sokszínűség jelentős szempont a múzeumok számára is.
A bírálóbizottság az alapján értékeli az intézményeket és választja ki a győzteseket, hogy milyen eredményeket és kiemelkedő változásokat értek el, illetve milyen innovatív megoldásokat honosítottak meg az elmúlt évek alatt.
A díjat két kategóriában adják át, a bírálóbizottság márciusi döntése értelmében öt-öt intézmény viselheti „Az Év Múzeuma 2023 jelöltje” címet.
Kismúzeum-kategória:
Bodrogközi Múzeumporta, Cigánd
Jász Múzeum, Jászberény
Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum
Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ, Budapest
Tatai Német Nemzetiségi Kiállítás
A Pest szívében álló Walter Rózsi-villa az egyetlen olyan nyilvánosan látogatható lakóépület Magyarországon, amely a két világháború közötti modernizmust idézi meg. Az 1968 óta létező Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központnak korábban nem volt saját kiállítóhelye, így az üresen álló villaépület a múzeum kiállítóhelyeként újulhatott meg.
Egy modernista időkapszula Pesten | Magyar Krónika
Olvassa el cikkünket a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központnak otthont adó Walter Rózsi-villáról!
Nagymúzeum-kategória:
Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg
Magyar Mezőgazdasági Múzeum, Budapest
Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest
Néprajzi Múzeum, Budapest
Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre
A 2022 májusában megnyitott Erdély épületegyüttes a szentendrei skanzen történetének legnagyobb vállalkozása. Az eredeti tárgyakkal aprólékosan berendezett falusi és városi épületek nemcsak látványukkal és hangulatukkal idézik meg hűen a 20. századi Erdélyt, de egyéni történeteken, sorsokon keresztül az időszak történelmét és társadalmi változásait is megjelenítik.
A Skanzen új Erdély-tájegységében jártunk | Magyar Krónika
Olvassa el cikkünket a szentendrei skanzen új Erdély épületegyütteséről!
Kiemelt fotó: Hölvényi Kristóf