Írók színpadon, tévéstúdióban, Facebook-posztokon, plakátokon, Instagram-sztorikban, írók a 21. században. Nemrég egy írónő arról oktatta ki a másikat, hogy minden fotón legyen szépen kirúzsozva, az nagyon fontos. Ez van ma. A látvány felértékelődött, az irodalmi értéket gyakran legyőzi a vonzerő, az izgalmasság, a jó sváda vagy a jó dekoltázs.
A Petőfi Irodalmi Múzeum új, A halandóság törékeny arcai című kiállításán is portrékat látunk, de még abból a korból, amikor egy író, egy költő olvasókat akart maga köré és nem rajongókat.
Tankönyvből ismert fotók és meglepő ritkaságok fogadják a két teremben a látogatókat, egészen a 19. század közepéig visszanyúlóan, és bemutatva a jelent is. Látjuk Jókait, a középkorú és az idős Arany Jánost, Kosztolányit kalapban, Molnár Ferencet a Vanity Fair számára készült képen. Klösz György, Simonyi Antal, André Kertész és Székely Aladár örökítették meg a maguk tudásával és érzékenységével ezeket az arcokat nekünk, és mi szeretnénk valahogy a tekintetek mögé látni.
Igen, szeretünk arcot kapcsolni a névhez, még inkább a vershez, szeretnénk kifürkészni a titkát annak az embernek, aki megírta a Halotti beszédet, akiben összeállt ez a verssor, hogy „A semmi ágán ül szívem”. Mert addig nincs baj, amíg a vers, a novella, a regény vezeti a kíváncsiságot, és nem az, de jó tetoválása van ennek a fickónak, akkor biztosan jót is ír.
A nemrég megnyílt tárlat anyagát a múzeum negyvenezer darabos kollekciójából válogatták össze, ezek egy részét már a PIM fotósai készítették. Látni lehet az átható tekintetű Esterházy Pétert vagy Petri Györgyöt, cigarettával az ujjai között. Nádas Péter egy sejtelmes önarcképével van jelen, azon inkább az árnyékát látni. Nem csoda, hiszen ő fotós volt éveken át. Mészöly Miklós (a legszebbnek tartott magyar író), Sütő András, Lázár Ervin, Csukás István – szinte teljes a névsor. Az ember meglepődik, milyen szép volt fiatalon Jókai Anna, Koós Károly öregkori arca pedig leginkább egy szintvonalakkal sűrűn megrajzolt térképre emlékeztet.
A PIM kiállításának archív képekből álló részét június 24-ig, a múzeumi fényképészek anyagát december 15-ig nézhetik meg a látogatók.
Fotók: PIM, kiemelt fotó: Birtalan Zsolt