Egyetemes. Demokratikus. Imperialista. Ilyen jelzők kísérték a május utolsó vasárnapjára kitűzött Nemzetközi Gyermeknap megszületését, amelyről 1948 novemberében a Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség határozott egy moszkvai tanácsülésen. Még a jeles nap célját is kijelölték az elvtársnők: „A gyermeknap fő tárgya a gyermekek kizsákmányolása elleni harc lesz.”
Hetvenöt év alatt némileg változott a kontextus és egyébként is, ki emlékszik már erre? Mielőtt rávetnénk magunkat a szokásos, erre a napra eső programdömpingre, hogy a gyerekek vélt vagy valós igényei most aztán intézményesült keretben ki legyenek elégítve, pipálva, mobilfotókkal dokumentálva, megéri kettőt hátralépni és elgondolkodni a gyermeknap mai értelmén, vagy inkább: tálcán kínált lehetőségén.
Kapcsolódni: ajándék. Talán a legnagyobb, ami manapság adható. Amikor egy négyéves gyerek egy májusi séta közben azt találja kérdezni, „Anya, az Isten a seholban is benne van?”, az is világos, hogy nem csak a felnőttségből a gyerekekhez leereszkedő kapcsolódás ajándékáról van szó. A gyerekekben még elemi a szükséglet – a kapcsolat maga az univerzum. A valódi megajándékozottak tehát – még gyermeknapon is – mi, felnőttek vagyunk.
Saját gyermek nélkül, egy diófa árnyékából is látta Hamvas Béla: „a gyermek nem reális, nem korlátolt, nincsenek elvei, nem tud se jóról, se rosszról, csak nevet és játszik.” A játék: kibillentség. A kibillentség bátorság, amelyből erő meríthető. Ehhez kerestünk kalandokat akárhány éves örök gyerekeknek és gyerekeiknek.
Nincs itt semmi rutyutyu! – Fonogram díjas Paár Julcsi harmadik gyereklemeze, a Rókatánc | Magyar Krónika
A Kerekerdő (2019) és a Kerekutca (2021) után Paár Julcsi előadóművész és zeneterapeuta, PajtaKult-nagykövet újabb zenés mesejátékot szőtt a legkisebbeknek. Lélekajtó-nyitogatás, korhatár nélküli kavalkád és mesés varázslat. Ajánlónk.
Vigyázz, jönnek a rókák! – Paár Julcsi a Kobuciban
Az év legjobb gyerekalbumáról megírtuk már, hogy tökéletes keretet ad egy feje tetejére állított családi vasárnaphoz. Egyszerre rántja magával a gyerekeket, akik spontán mulatságot csaphatnak a nappaliban, de a felnőttek is ki vannak téve annak a veszélynek, hogy önképükből kibillenve, elfelejtettnek hitt népdalrészletekre ráismerve dalra fakadnak. A Kerekerdő (2019) és a Kerekutca (2021) után Paár Julcsi harmadszor is tudott újat hozni zenés mesejáték kategóriában. A Rókatánc lélekajtó-nyitogatás, korhatár nélküli kavalkád és mesés varázslat – megérdemelten vitte el a Fonogram-díjat. A rókákra épül, így sikerre is van ítélve egy kultikus hely, az óbudai gyermeknapi matinéja május 26-án vasárnap. Emberléptékű tér, két kalandvágyó róka, egy molnár, molnérné őnagysága, mese, cselszövés, zene, tánc – és csak semmi vurstli, meg rutyutyu.
Nyitva van a szertárkapu, csak bújjatok rajta!
Tűzoltó pályatervvel kacérkodó elhivatott ovisoknak és utóbb pályatévesztetté lett felnőtteknek bizony olykor terepre kell menni. Erre a gyermeknap kiváló alkalom, mert olyan kapuk is megnyílnak, amelyek máskor nem. Május 26-án 10 órától például kinyit egy teljes napra az ország összes – összesen 436 – hivatásos tűzoltólaktanyája, a csatlakozó önkormányzati és önkéntes tűzoltóságok, de látogatható az újpesti Tűzoltó Skanzen és a Kőbányai Katasztrófalvédelmi Központ is. Egy teljes nap áll rendelkezésre arra, hogy aki erre vágyik, felnőtt pózait levetkőzve elmerülhessen a szirénázó szerkocsik, a próbariasztások és a bevetési védőruhák világában.
Hasonló beavatottságot kínál a Közlekedési Múzeum bárkinek, aki közlekedik. A tavalyi Bringára váltva kiállítást sokan szerették, az új időszaki kiállítás sem kevésbé izgalmas. Az Északi Járműjavító Dízelcsarnokában hatezer négyzetméteren barangolható be a közlekedés teljes története mindenféle nagyjárművek, történelmi mozdonyok, repülőgépek és installációk között. Mindezt vasárnap családi programok is kísérik. Villamos-rajongóknak külön is ajánljuk Kovács Tamás György Év Gyerekkönyve Díjjal is elismert könyvét böngészésre. A villamos – A remíztől a hurokvágányig szerzőjével készült interjú itt olvasható.
Miért jó városban élni? | Magyar Krónika
Kovács Tamás György tájépítésszel frissen megjelent ismeretterjesztő könyve kapcsán többek között arról is beszélgettünk, hogy mitől lesz valójában izgalmas, élvezhető és élhető egy város.
Városligeti kalandok: zenevár és új kresz park
Akinek sok a szokásos gyermeknapi városligeti vurstli, gyerekestül megtalálhatja a gyermeki énjét a Gyerekek Házában. A Magyar Zene Háza május 25-e délelőttre nevet változtat, zenevárként működik és az épület legkülönbözőbb pontjain kínál programokat. A két órás programkeretben pecséteket lehet gyűjteni, zenével játszani, hangszerekkel ismerkedni, foglalkozásokon részt venni. Ezután még mindig beleférhet megnézni, milyen is lett a nemrég átadott hatalmas Városligeti Kresz Park, az ország legnagyobb és legkomplexebb közlekedési tematikájú családi játszóparkja.
A zene zen háza | Magyar Krónika
Aranyló sajtszelet? Fák között lebegő ufó? Posztmodern pagoda? Olvassa el az utóbbi évek egyik legizgalmasabb épületét, a Magyar Zene Házát bemutató cikkünket is!
Családi piknik a Lánchídon
Nem lesznek kevesen, talán mégsem a tömegiszonyt okozó gyermeknapi rendezvények közé sorolható a Lánchíd-piknik május 26-án vasárnap 10 órától. Egy utcafesztiválnak is lehet otthonossága, főleg, ha egy egyébként nehezen belakható, szimbolikus erejű hídon zajlik. Még gyermeknap sem volt, amikor 175 éve, 1849 májusában először sétálhattak át gyalogosok a Lánchídon. A Lánchíd-piknik valójában erre az alkalomra emlékezik, megadva a város mai népének is ezt a szellős könnyedséget egy nyárváró ramazurival. A pesti oldalon lesz színpad, gyerekprogramok, a hídon pedig utcazene hangulat és többek között reformkori ruhatörténeti bemutató. Sétálj tilosban, lógass lábat a hídról!
Irány Veszprém! – Szalóki Ági a GyereKertben
Május 26-án vasárnap várja idén utoljára Gizella királyné udvara a családokat a Színházkertben. Ez az a hely, ahol már harmadik éve egy teljes hónapra rendeznek be oázist a gyerekeknek. Aki a Balaton környékén kalandozik május utolsó hétvégéjén, itt biztos töltekezési pontot talál képességfejlesztő játékokkal, baba-mama pihenővel, játszóházzal, rajzkiállítással és színpadi kínálattal. Délelőtt Szalóki Ági és zenésztársai hoznak dalokat a Körforgás lemezről, a Cipity Lőrinc és a Gingalló dalaiból, kora délután a Bahorka Társulat érkezik a Komédiás Expresszel, délután pedig Mihályi Réka Masni és Pocó produkciója zárja az idei GyereKert programsorozatát. Családi henyélés középkori miliőben.
Kiemelt illusztráció: Meszleny Anna