Az európai madármegfigyelő napokat minden év október első hétvégéjén rendezik, hogy a madarak vonulásának megfigyelésével felhívják a figyelmet a madár- és természetvédelem fontosságára és bemutassák a madárvédő szervezetek munkáját. A nemzetközi esemény szervezője a madártani szervezetek világszövetsége, a BirdLife International, a hazai programokat a magyar partnerszervezet, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) koordinálja.

Az eseményt az őszi madárvonulás idejére szervezik, így ilyenkor nem csak a hazánkban fészkelő egyedeket, hanem a már telelőhelyük felé tartó, vándorúton lévő madarakat, köztük ritka, érdekes fajokat is láthatjuk.

Az akció egyben verseny is az európai államok között.  A játékban a helyszínek, a résztvevők, és a látott madarak száma alapján értékelik a résztvevő országokat, a legmagasabb számokat elérők nyernek. Magyarország az utóbbi években mindig az első három helyezett között szerepelt. Az akcióban bárki részt vehet egyénileg kertje, a közeli park vagy erdő madarainak számolásával, aki pedig szervezett túrához csatlakozna, választhat – többek között – a nemzeti parkok által október 5-re szervezett programok közül.

Madarak testközelből

Az Ócsai Tájház és a Duna-Ipoly Nemzeti Park programja során a látogatók rövid túrával közelítik meg a turján melletti gyűrűzőpontot, ahol a madárgyűrűzés mellett interaktív madárismereti bemutató keretében tudhatnak meg sok érdekességet tollas barátainkról. Ezek mellett olyan, otthon is használható madárbarát praktikákat is megismerhetnek, amelyekkel maguk is hozzájárulhatnak a madarak védelméhez. A madárvilág kutatásának fontos eszköze a madárgyűrűzés, amin keresztül több információhoz juthatunk a madarak életéről, miközben élményszerűen ismerhetjük meg őket.

Őszi madárles a bányatavaknál

A Körös–Maros Nemzeti Park területén az Apátfalva határában található anyagnyerő gödröknél mindig színes madárvilággal találkozhatunk. A nemzeti park által szervezett túrán a terület őszi színekben pompázó arcát tekinthetik meg a résztvevők, miközben távcsövek segítségével csodálhatják a madárvilágot.

Vezetett túrák a darvak nyomában

Az ősz beköszöntével megérkeztek a darvak a Hortobágyra, ezen időszak legvonzóbb természeti eseménye a daruvonulás. A daru a Hortobágyi Nemzeti Park jelképe és egyben az egyik legféltettebb természeti értékünk. A több tízezer daru naponta ismétlődő, alkonyathoz kötődő mozgalmának, a daruhúzásnak a megtekintésére szeptember végétől november elejéig szervez túrákat a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság.

Madárgyűrűzés, tavi és énekesmadarak megfigyelése, természetismereti túra

A Kiskunsági Nemzeti Park több programmal is készül október 5-re. Gyalogos túrát szerveznek a Gátéri Fehér-tóhoz az őszi madárvonulás és a tó madárvilágának megfigyelésére, madárgyűrűzési bemutatóval egybekötött természetismereti túra a bácsalmási Sós-tóhoz, valamint rövid mocsári túrát és madárgyűrűzést a császártöltési Vörös-mocsárba.

Kenutúra a Fertő nádasában

A Fertő-Hanság Nemzeti Park programja a Fertő nyugati oldalán a nádasok, a csatornák és a nádasba záródott belső tavak szinte zavartalan élővilágát mutatja be. A Csárdakapui-csatorna és a Kládler-tó közötti részen a figyelmes szemlélődőt megannyi csoda várja: a rencés hínár az aranysárga virágú „rovaremésztő” rencével, a nádi énekesmadarak (nádirigó, foltos nádiposzáta, barkóscinege), a nagy kócsag, a vörösgém, a szárcsa és különféle récék.

Bizonyos programokon való részvételhez előzetes regisztráció vagy előzetesen megváltott jegy szükséges, ezért érdemes a szervezők honlapján is tájékozódni.

Fotók: Kiskunsági Nemzeti Park, Fertő-Hanság Nemzeti Park oldala