Sőnfeld Mátyás zeneterapeuta nem véletlenül választotta hivatását, valódi zenerajongó, életének mindig is része volt a zene. Bár nagyon szereti a szolfézst, és örömmel komponál, személyisége valahogy mindig elutasította a gyakorlós, kottaolvasós, négy negyedben maradó jelenlétet. „Az a tény, hogy az általam előidézett dallamokkal vagy épp hangszerötletekkel valakinek mankót adhatok az életben, óriási felismerés volt. Az első ehhez kapcsolódó élményem a színes kottához kötődik, ami az ötvonalas rendszerből kilépve és a felesleges elméletet mellőzve, ábrák segítségével mutatja meg a gyerekeknek, hogy a zene bizony bennünk van” – foglalta össze korábbi cikkünkben hivatásának kezdetét. Hangszereivel több szakmai elismerést szerzett, most pedig a XiloFun nevezetű, díjnyertes zenés társasjátéka elnyerte a Magyar Zene Háza különdíját.
Zene az élet ritmusára – avagy hangjegyek egy batyuból | Magyar Krónika
Sőnfeld Mátyás gyógypedagógus-zeneterapeuta a dallamok általi élményfelfogás és -feldolgozás szeretetét rengeteg munkával egy különleges programba, a Zenebatyuba csomagolta.
A zeneterapeuta elmesélte, hogy a játék ötlete először egy ötletbörzén merült fel, amelynek eredeti célja egy új hangszer megvalósítása volt és amelyre azért hívták meg, mert tudták róla, hogy hangszereket „fabrikál”. Mikor kipattant az ötlet, hogy milyen jó lenne egy zenés társasjáték, javaslatára a színes kotta vonalán indultak el. A közös tervezés ugyan abbamaradt, Sőnfeld Mátyást nem hagyta nyugodni az ötlet. Eleinte színes kottás, keresztrejtvényszerű hibridben gondolkodott, de hamar kiderült, hogy ehhez elég magas zenei tudás kell. Mivel egy iskolában tanította a színes kottát játékos órákon, és persze barátokkal is teszteltette az ötletet, lassan kialakult a társasjáték mai formája.
A zeneterapeuta iskolás kortól mindenkinek ajánlja a játékot. Elsősorban családi játék, de kész a XiloPop, a komolyzenei változat és a XiloPro kártyacsomag ötlete is, számos egyéb hasznos és örömteli kiegészítővel. Sőnfeld Mátyás jelenleg a XiloFun piacra kerülésén dolgozik, a játék jelenleg egy kiforrott ötlet, egy prototípus, amellyel egyedül, kis csoportban és a kiegészítő kártyáknak köszönhetően akár nagy csapatban is lehet játszani.
A játékot beválasztották a Magyar Zene Háza Showcase fesztiváljának versenyzői közé, ami fontos megerősítés Sőnfeld Mátyás számára, mivel tavaly már díjazott lett a Dunszt társasjátékkészítő versenyen, és most az ötlet zenei része is elismerő visszajelzést kapott. A XiloFun zenés társasjáték mellett további tizenegy projekt kapott Zene Háza különdíjat, amelyek most versenyben állnak a közönségdíjért. A zeneterapeuta elmondta, hogy a jelölés rendkívül boldoggá teszi, és bárki is nyer a közönségszavazáson, a díj jó helyre kerül.