A Bízd rá magad honlap a legkülönfélébb nehézségekkel, elakadásokkal, krízisekkel küzdőknek kínál segítséget. Hogyan merült fel az oldal létrehozásának ötlete?
A Hetvenkét Tanítvány Mozgalom családcsoportjának vezetőjeként olyan munkacsoportot szerettem volna létrehozni, amelynek tagjai a család értéke iránt elkötelezett laikusok mellett képviselik az összes, a témához kapcsolódó szakterületet, mint a pszichológia, szociológia, vallásszociológia vagy a demográfia. A kutatási tapasztalattal rendelkező szakemberekből végül egy rendkívül együttműködő társaság jött össze. Már az első megbeszélésünkön megfogalmaztuk a legnagyobb dilemmát, amivel manapság küzdünk: az emberek ugyanis nem mernek, illetve nem tudnak segítséget kérni. Sőt, sok esetben még azt sem ismerik fel, hogy segítségre van szükségük.
Mi lehet ennek az oka? Szégyenként, kudarcként élik meg a helyzetüket?
Igen, és ez két dolgot is takarhat. Egyrészt annak beismerését, hogy ha segítségre van szükségem, gyenge és támadható vagyok. Ez a szociálpszichológiai oldal. A másik viszont a félelem attól, hogy a kérést valamikor majd viszonoznom kell, de nem leszek rá képes. Ezáltal pedig kiszolgáltatott, függő helyzetbe kerülhetek.
Mi hozhat szemléletváltást, válhat valaha természetessé a segítségkérés?
Társadalmi szinten kell megtanulnunk – ehhez pedig minél többet kell beszélgetnünk –, hogy a segítségkérés nem kérés, hanem lehetőség. Meg kell teremtenünk annak a feltételeit, hogy aki már megtapasztalta a segítségkérés felszabadító erejét, továbbadhassa másoknak. Azt láttam, hogy a helyzetet átélők egyszerre követekké válnak, és át tudják adni úgy az élményt, hogy mások se féljenek a segítségkéréstől.
A Bízd rá magad honlappal is ez volt a céljuk? Már a név is azt sugallja, hogy mernünk kell ráhagyatkozni másokra.
Igen, sokat gondolkodtunk rajta, hogy mi legyen a honlap neve. Az oldalon olyan segítő közösségeket mutatunk be, amelyek sokféle módon tudnak támaszt, kapaszkodót nyújtani. Egy-egy szervezet mögött ugyanis hús-vér emberek, tapasztalt, megértő és elhivatott segítők állnak. Kitűzött célunk az is – ami nekem szociológusi tapasztalataim miatt különösen fontos – hogy a honlapon szereplő szervezetek élő közösséggé váljanak, rendszeresen találkozzanak. Fontos a civil szféra megerősítése, hiszen sokan magányos bolygóként próbálnak segíteni, ami viszont hosszú távon kifulladáshoz, kiégéshez vezethet. Tavaly október elején szerveztünk egy nagy találkozót, ahova meghívtunk a honlapunkon szereplő minden szervezetet. Nagyon fontos, hogy az emberek tudjanak egymásról, már csak azért is, hogy ha valamelyikükhöz befut egy számukra bonyolult megkeresés, akkor tudják, hogy kihez irányíthatják tovább.
Több mint százötven szervezet szerepel a honlapon. Hogyan sikerült felépíteni az oldalt?
Először is felállítottuk a hat életszakaszt: várandósság-szülés-újszülött, csecsemő- és kisgyermekkor, kisiskolás-, kamasz-, felnőtt- és időskor. Az életkorból kiindulva így megkönnyíthetjük a tájékozódást a felhasználók számára. Az életszakaszokon belül meghatároztuk azokat a témákat, amelyekkel a lehető legtöbb kihívás lefedhető. Önkéntes munkával összegyűjtöttük azokat a jó gyakorlatokat, amelyeket bemutathatunk, és amelyek ezekre a kihívásokra valós, gyakorlati segítséget adnak. Mivel Erdő Péter bíboros úr hívta életre a Hetvenkét Tanítvány Mozgalmat, különösen fontos számunkra a katolikus egyház minőségbiztosítása.
Kik vehetik igénybe a segítséget?
A lehetőség mindenki számára nyitott, de mi csak olyan szervezeteket ajánlunk, amelyek katolikus szellemiséget képviselnek. Mindenkivel személyesen vesszük fel a kapcsolatot, a honlapra csak ezt követően az MKPK Családügyi Bizottságának elnöke és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye családreferense hozzájárulásával lehet felkerülni. Folyamatosan bővülünk, egyre többen ajánlanak újabb és újabb szervezeteket, célunk is az országos terjeszkedés.
Kiknek ajánlják a honlapot?
Kezdettől fogva fontos szempont volt, hogy a honlappal ne csak a családban élőket célozzuk, hanem azokat a plébánosokat, szerzeteseket és minden, a katolikus egyházhoz közeli embert is, akiktől segítséget kérnek a hívek. Megbíznak bennük, mi pedig az oldallal olyan eszközt adunk a kezükbe, amellyel további segítséget tudnak javasolni mások számára.