Andrew Parsons, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság elnöke beszédében azt mondta: a paralimpikonok nem a részvételért jöttek, hanem azért, hogy versenyezzenek, győzzenek és képviseljék azt az 1,3 milliárd embert, a világ lakosságának 15 százalékát, aki valamilyen fogyatékkal éli az életét. A párizsi paralimpián a menekültek csapatával együtt rekordot jelentő 168 küldöttség mintegy 4400 versenyzője – köztük semlegesként 88 orosz és nyolc fehérorosz – küzd 22 sportágban. A különböző sérültségi kategóriákban összesen 549 számban avatnak bajnokot.
A magyar színeket 39 sportoló képviseli, akik 13 sportágban, 68 versenyszámban lesznek érdekeltek, a küzdelmek ma, csütörtökön kezdődtek el. Magyarország mindhárom fogyatékossági ágban képviselteti magát, azaz lesz látásában, mozgásában és értelmi képességeiben gátolt sportolója is a francia fővárosban. A magyar csapat szlogenje: „Együtt erősebben, mint valaha!”. Az összes, jelenleg aktív magyar paralimpiai bajnok indul Párizsban: Illés Fanni, Bianka Pap és Konkoly Zsófia úszásban, Ekler Luca atlétikában, Veres Amarilla kerekesszékes vívásban, Pálos Péter asztaliteniszben, Kiss Péter Pál pedig kajak-kenuban próbálja majd megvédeni a címét.
Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke korábban azt nyilatkozta, hogy a csapat 68 aranyéremért utazik a párizsi paralimpiára. „Tényleg úgy gondolom, hogy ne menjünk el úgy sportversenyre, hogy nem akarunk mindent megnyerni. Szabó László szerint ez az alapállásuk, de persze ismerik a reálitásokat is. A józan válasz az eredményességi kérdésre az, hogy a 18. helyen végeztünk Tokióban az éremtáblázaton, ha ezt tudjuk hozni, vagy nagyjából tudjuk hozni, akkor rendben leszünk, ha e fölé tudunk menni, az óriási öröm lesz, ha jelentősen ez alatt maradunk, akkor az egy pici csalódás lesz.”
Illés Fanni paralimpiai, világ- és Európa-bajnok úszó, a magyar csapat zászlóvivője kifejtette: „jó lenne megvédeni a tokiói címemet, de ez most nagyon nehéz lesz. Igazából nem tűztem ki magam elé semmilyen célt, csak azt, hogy kiadjam magamból a százszázalékot.”
A sportolónak az eredményesség mellett mindig célja volt, hogy példát is mutasson. Párizsban a családjával lesz ott, férje, Szabó Álmos egyben az edzője, és kisfiuk is velük tart a francia fővárosba. Az egész felkészülést úgy csináltuk végig, hogy nem volt olyan nap, hogy ne látott volna engem, nem volt olyan éjszaka, amikor ne én keltem volna fel hozzá. Úgyhogy azt tudom mondani: nagyon nehéz, nagyon bonyolult, de a megfelelő családi támogatással lehet az élsportot és az anyaságot együtt csinálni.”
– A felkészülés utolsó edzőtábora jól sikerült és remélem, hogy a formaidőzítéssel is minden rendben lesz – nyilatkozta Ekler Luca, aki a T38-as kategória távolugró számának címvédőjeként indul majd a francia fővárosban.
– Korábban mindig éremért mentem, most nem foglalkozom ezzel, csak szeretnék minél jobb lövéseket leadni – mondta Gurisatti Gyula ötödik paralimpiájára készülő sportlövő, akinek eddig nem sikerült dobogóra állnia. Párizsban edzőtáborozott 16 napig és közben szurkolt lányának, Grétának, aki a vízilabda-válogatottal az olimpián szerepelt.
Mocsári Bence paratriatlonosnak a pontszerzés a célja a szerdán kezdődő párizsi paralimpián. Mint mondta, Világkupákon állt már dobogón, jó lenne ezúttal is a pontszerző helyek valamelyikét megszerezni.
Hajdu Botond, a magyar para kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya szerint erős csapattal indulnak majd harcba. Két érem a cél – azt a Tokióban is dobogós Kiss Péter Páltól és Varga Katalintól várja -, de a többiek számára is reális, hogy bejussanak az A döntőbe, illetve az első hat közé.
A magyarok részletes programja itt követhető.
A nyári párizsi olimpiai játékok magyar vonatkozású sikereiről itt olvashat.
Szöveg: Bíró Mátyás
Forrás és fotók: MTI