Az Országgyűlés 2000-ben nyilvánította február 1-jét a Tiszai élővilág napjává, így emlékezve meg hazánk történetének legsúlyosabb vízszennyezéséről és a károk csökkentésében részt vevők heroikus küzdelméről. 

2000. január 30-án a nagybányai Aurul bányavállalat üzeméből 100 ezer köbméter nehézfém- és cianidtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan rövid idő alatt a Szamosba, majd a Tiszába került. A szennyezés február 1–12. között vonult végig a folyón, felmérhetetlen pusztítást hagyva maga után. Az első pillanatokban látszott, hogy nagyon súlyos a helyzet: amikor a szennyezés belépett Magyarország területére, a minden élőlényre halálos cián koncentrációja száznyolcvanszorosa volt a határértéknek. 

A magyar vízügyi szakemberek és önkéntesek mindent megtettek azért, hogy biztosítani tudják a Tisza környékén található települések ivóvízellátását, és amennyire lehet, megóvják az élővilágot. Ennek az emberfeletti erőfeszítésnek köszönhető, hogy a Tisza-tó felületének kilencvenhárom százalékát nem, a kiskörei erőmű alatti folyószakaszokat pedig már csak minimálisan érintette a szennyezés. De hogy tisztán lássuk, hogy mi is volt a „minimális” érintettség: még Szeged környékén is tizenötszörös határértéket mértek a szakemberek. 

A folyó szerencsére a vártnál hamarabb regenerálódott: a tragédia után négy évvel az élővilág kilencvenöt százaléka ismét megjelent a Tiszában. Bár hazánk második legnagyobb folyója csodásan felépült ebből a súlyos szennyezésből, a jelentős környezeti kihívások azóta sem szűntek meg. Óriási környezeti problémát jelent, és el is csúfítja a Tiszát az a nagyjából tízezer tonna hulladék, ami éves szinten érkezik Romániából és Ukrajnából. Számos kezdeményezés – például a PET Kupa – indult az elmúlt években a szennyezés mérséklésére. 

Azonban akadnak olyan elkötelezett Tisza-rajongók, akik életüket a folyó megtisztításának szentelik. Párdy Bence 2019-ben részt vett a PET Kupán, majd egy héttel később hátrahagyta korábbi életét, és visszatért Tiszafüred környékére. November végéig egymaga 1190 zsáknyi műanyagtól szabadította meg a folyót. 

Hangolódjunk az emléknapra az „önkéntes környezettisztítóról” készült korábbi írásunkkal!

(Nyitókép: 123rf)

A hónap embere – Párdy Bence | Magyar Krónika

Párdy Bence évek óta végzi önkéntes környezettisztító munkáját a Tisza és a Bodrog ártereiben.