Korzenszky Klára gyermekpszichológus, a Klárisok énekese és zenésztársai tíz éve alkották meg első közös lemezüket, a Szerelemcsütörtök dobszerdát. Az alkotás folyamatát a gyöngyök nyaklánccá fűzéséhez hasonlítják, mert a gyöngyszemeket, azaz jól ismert népdalainkat a mese fonalára fűzik fel, hogy a gyerekdalok és mondókák szövegeik, dallamaik és szimbólumaik segítségével rendeződjenek egységes egésszé. Az első lemezt a Kerekégenjáró, majd a Tíz, tíz, tiszta víz követte, mindegyiken Kálloy Molnár Péter narrációja gördíti tovább a mese történetét.
A zenekar tagjai Korzenszky Klára mellett Buzás Attila (koboz, saz, csellótambura), Eredics Dávid (szaxofon, tambura, kaval, klarinét, furulya) és Porteleki Áron (brácsa, darbuka, tapan). Mindannyian a népzene világából érkeztek, így természetes volt, hogy azokhoz a népdalokhoz nyúlnak vissza, amelyeket mindannyian szüleiktől, nagyszüleiktől hallottak először. Klára gyermekpszichológusként már alkalmazta a gyermekpszichodráma módszerét és terápiás eszközként használta a meséket, ezért egyértelmű volt, hogy azokkal fűzi össze a magyar néphagyomány elemeit.
A koncertek során fel is használják a gyermekpszichodráma és a meseterápia elemeit, és a fantáziára, szerepjátékra helyezve a hangsúlyt a közönséggel alkotják meg a mesét. Az évek során műsoraikat számos neves hazai koncerthelyszínen és fesztiválon bemutatták, de határon túli magyarlakta területeken, Felvidéken vagy Erdélyben is több ízben koncerteztek már. A Fonó Budai Zeneházban szeptember 16-án megvalósuló ünnepi koncerten a zenekar vendége Bajzáth Mária mesepedagógus a Népmesekincstár mesepedagógiai módszer kidolgozója lesz.
A Klárisok elmúlt évtizedéről Korzenszky Klára elmondja, hálásak, hogy a tíz év során rengeteg helyre eljutottak és megszámlálhatatlan gyermeknek koncertezhettek – legyen szó akár több száz fős közönségről vagy éppen kisebb létszámú csoportokról.
„A zenekar egyik legfontosabb erénye talán a rugalmasság és a nagyfokú kreativitás. Legyünk bárhol – kis térben, nagy térben vagy akár egy ingerekkel teli vásár területén –, minden alkalommal nekünk kell megteremteni a közös játék terét, a mesei helyszíneket, fordulópontokat” – fogalmaz az énekesnő.
Ezt egyrészt azzal valósítja meg, hogy közel megy a gyerekekhez, a közönség soraiból felhívja őket a színpadra, hogy a közös „mintha” játékkal beléphessenek a mesébe. Másrészt azzal, hogy a zenésztársai által tudatosan alkalmazott zenei elemek, dallamok serkentik a fantáziatevékenységet, a közös játékot, a mese adott pontjainak megidézését. „A fiúk széles körű hangszeres tudása és játéka, ahogy mindannyian, szinte számonként váltogatják hangszereiket, láthatóan lenyűgözi a hallgatóságot. És a koncertek hangszerbemutató részénél életkortól függetlenül csillogó szemmel, tátott szájjal figyeli a közönség minden tagja a hangszerek külön-külön való megszólaltatását” – teszi hozzá.
Az elmúlt tíz év legmeghatározóbb élményei és eredményei kapcsán felidézi, hogy számukra maguk az alkotófolyamatok is jelentős emlékké váltak, mert a lemezek elkészítése minden alkalommal igazi élmény, teljes értékű csapatmunka. A mesét, annak kerettörténetét, a fontosabb fordulópontokat, és hogy milyen népdalok kerüljenek a mese adott pontjára, Klára válogatja ki, de zenésztársai hangszeres tudása, precizitása, a közös alkotómunka teszik teljessé a hangzóanyagokat és a koncerteket.
„Az együtt eltöltött tíz év, a közös élmények összecsiszoltak minket, az idő elteltével az alkotómunkák során egyre jobban finomodni tudtak a zenei részletek is, úgy gondolom, hogy ez a lemezeinken is hallható” – fogalmaz Korzenszky Klára.
Az ünnepi koncert időpontja: szeptember 16. 16.00; helyszíne: Fonó Budai Zeneház, 1116 Budapest, Sztregova utca 3.
Kiemelt fotó: Máth Kristóf