Mi teszi egyedivé a Denagyvilágot a hazai fesztiválok kínálatában?
Fantasztikus összefogással indult tavaly a fesztivál, hívásomra a Denagyvilág mögé álltak a zenészbarátaim. Mindenki gondolkodás nélkül elvállalta a fellépést, mert magáénak érezte az elképzelésünket. A jó helyszín kiválasztása meghatározó egy fesztiválnál, a Denagyvilág a Pesthez közel eső, de zárt világával különleges Szentendrei-szigeten lesz, ahol a hangulatos, árnyas udvarokban világklasszis előadók, kiváló zenekarok lépnek fel, és az egyik udvarban a helyi – szigeti és a Dunakanyarban alkotó – művészekkel is találkozhatnak a vendégek. A koncepciónk, hogy egy igazi összművészeti fesztivált hozzunk létre, jazz, világzenei, népzenei előadókkal, irodalommal, színművészettel és családi programokkal.
Hat éve költöztél Szigetmonostorra, mi ragadott meg a településben, a környékben?
Szegeden születtem és nőttem fel, a gyerekkoromat meghatározta a Tisza és a természet közelsége. A folyó, a horgászat, a csónak nélkül nem tudnám elképzelni az életem. A zene, a zenekarok mellett ez vált igazán fontossá az életemben, ezért amikor a feleségemmel a Pestre költözés mellett döntöttünk, a Dunakanyarban kezdtünk el nézelődni, mert már régóta vágytam a környékre. Ismerkedtünk a településekkel, és
amikor megérkeztünk Szigetmonostorra, rögtön magával ragadott bennünket a hangulatos település a maga óvott kis világával, ahol mindenki mindenkit ismer.
Elvarázsolt a környékből áradó nyugalom, a Duna közelsége, a gyönyörű pilisi látkép, egyértelmű volt, hogy ez lesz az otthonunk. Az elmúlt évek csak megerősítették, hogy jól választottunk, ez egy olyan hely, ahova mindig jó hazatérni.
A fesztivál címe is arra utal, hogy milyen jó érzés az otthonodnak vallani és megmutatni a világnak?
Igen. Sokat gondolkodtunk az elnevezéseken, de amikor felmerült a Denagyvilág, egyből tudtuk, hogy ez az igazi. Zenész berkekben szokás, hogy ha valaki például szólózik egy jót, a többiek egyből összenéznek, és azt mondják, hú, de nagy világ – vagyis, milyen jó volt. A névből már szlogenünk is lett – Kicsi sziget, de nagy világ –, ami egyrészt a zenében használt kifejezés jelentésére utal, másrészt pedig arra, hogy büszkélkedni is szeretnénk vele. Szeretnénk minél több mindenkinek megmutatni ezt a kis gyöngyszemet. Sokan ismerik, és járnak rendszeresen Szigetmonostorra hétvégente, de vannak, akik a neve alapján nem tudják hol fekszik, gondolatban máshol helyezik el a Dunán.
Többéves álmodat valóra váltva tavaly rendeztétek meg első alkalommal a fesztivált. Mik voltak a tapasztalataitok, mennyire sikerült valóra váltani az elképzeléseidet?
Alapvetően az volt a célunk, hogy fellendítsük a sziget életét, de most visszatekintve látom, hogy tavaly milyen hatalmas fába vágtuk a fejszénket, ugyanis minden anyagi támogatás nélkül, szervezőtársammal, Kövesdiné Zákány Szandrával ketten végeztünk minden munkát.
Amit létrehoztunk, az túlszárnyalta az elképzeléseinket, hat különböző helyszínen zajlottak a programok, fantasztikus volt a hangulat.
Azt hiszem, évről évre kristályosodik ki a Denagyvilág, idén természetesen a tavalyi rendezvény tapasztalatainak birtokában dolgozunk azon, hogy még az elsőnél is jobb rendezvényt hozzunk létre. Például tavaly nagyon sokat jelentett nekem Lőrinczy György, a Szentendrei Teátrum igazgatójának pozitív visszajelzése a Denagyvilág ötletére. Nagyon tetszett neki az elképzelésünk, örömmel állt mögé, sokat segített, az egyik helyszín, a Panoráma Színház az övé is lett. A fesztivál után mondta, hogy az esemény bebizonyította, hogy van létjogosultsága a Denagyvilágnak, és ez erősített meg abban, hogy az idén már pályázzak. Bár az elnyert összeg nem elég a teljes költségvetésünkre, az idén már lehetőségünk van fizetni a fellépőknek. Tavaly ugyanis térítésmentesen jöttek el a zenészbarátaim, ami elképesztően jólesett, nagyon hálás voltam nekik, de tudtam, hogy ezt minden évben nem várhatom el.
Az idei fesztiválon mely helyszíneken és milyen programok várják az érdeklődőket?
Az említett nagy sikerű Panoráma Színház az idénDunakanyar Udvar néven várja a közönséget. Az új név tükrözi Lőrinczy György koncepcióját, amivel lehetőséget teremt, hogy a közönség találkozhasson a szigeten és az egész Dunakanyarban élő művészekkel – színészekkel, zenészekkel, irodalmárokkal és képzőművészekkel. Lesznek beszélgetések, irodalmi estek, koncertek és film is, a helyszín hozzá Gyuri saját parasztházának csodás fekvésű udvara.
Idén új udvarral bővülünk, ez pedig Szirtes Edina Mókus Mókuskertje.
A hangulatos plébániaudvar igazi összművészeti helyszín lesz, a válogatott zenei – jazz, világzene, népzene, komolyzene mellett irodalmi – felolvasóest és stand-up – programok várják az érdeklődőket. Mókus mellett fellép majd Rohmann Ditta, a Ruach duo, a Fejnélküli lovas, a Szélműves, a Times New Román, a Four Bones Harsona Kvartett, a Bokros Trió Kertész Ákossal, a 30 Fok Árnyékban, a Balkan Popup, a Góbé, Kakasy Dóra, a Musicolore Énekegyüttes és Papadimitriu Athina. A Jazz udvar helyszíne is nagyon hangulatos, a Régimódi presszó kertjében olyan világklasszisok adnak elő, mint Lisztes Jenő és Cimbalom Projekt, Dresch Mihály és Borbély Mihály együtt, kvartettben, Mr. Moodburn, Nagy Ádám triója, a Zsiványjazz, Németh Juci és G. Szabó Hunor, a Solymosi Duó, Horváth Sára Nina, valamint itt is fellép Mókus és a kvartettje. A Nagyszínpadon a legnevesebb világzenei bandák – a Hét Hat Club, Szabó Balázs és Bandája, a Gypo Circus, a Zűrös Banda, a Cimbaliband és Parno Graszt – játszanak majd. A Toporgó Folkkocsma különleges helyszínen, a falun kívül egy lovardában várja azokat, akik hajnalig szeretnek mulatni, pénteken a Szászcsávási zenekar, szombaton pedig a Sárarany húzza a talpalávalót.
Nagyon fontos helyszínünk a Gyerekliget, ahol reggeltől késő délutánig folyamatosan mennek majd a programok,
lesznek Kerekítő és Ringató foglalkozások, kézműves- és sportos játékok, valamint a Grimm-busz Színház gyerekelőadása és a Molnár Réka és a Csürrentő együttes moldvai családi táncháza. A falu elején található Szigetmonostori Levendula Majorban lehet majd levendulás termékeket vásárolni és kóstolni, a Horány felé eső Puszta Monostori Birkás és Sajtszalon pedig ingyenesen látogatható lesz, ők többek között állatsimogatóval, sajtkóstolóval, limonádéval, fröccsel és bakelitlemezekkel készülnek.
Kikre számítotok a Denagyvilágon?
Tavaly a vendégeink többsége középkorú volt, de természetesen voltak fiatalok is. A fesztivál nem a mainstream, hanem a rétegműfajokat képviseli, és számomra ez egy kultúrmisszió is, hogy egy helyszínen összefogva ezt a sokféle stílust és művészetet, megnyerjem ennek a fiatalokat. A Denagyvilágban az is nagyon jó, hogy meg lehet találni benne a pörgős fesztivál hangulatot, hiszen a koncerteket követve lehet rohanni egyik helyszínről a másikra, ugyanakkor le lehet lassulni, leülni a hangulatos, árnyékos udvarokban egy jó fröccsre vagy limonádéra. Napközben Szigetmonostort, de akár az egész Szentendrei-szigetet be lehet biciklizni, és még strandolni is lehet, mert Horányban van egy szabadstrand.
A Zűrös Banda, a Cimbaliband és a Babcsán Projekt tagja vagy, hogy alakul a fesztivál után a nyarad?
A Denagyvilág után nem sokkal indulok is a Cimbalibanddel Horvátországba, amit tíz nap Művészetek Völgye követ, ahol zenélek és Mókus udvarában színpadmester vagyok, sőt menet közben a völgyből négy koncertre el is utazunk a Cimbalibanddel. Augusztusban a Zűrös Bandámmal megyünk Gyergyóba, az EgyFesztre, hazafele megállunk a Panyolai világzeneifesztiválon, és utána további fellépéseim lesznek a Cimbalibanddel, majd a Szegedi ifjúsági napok zárja a nyarat, ahol a Fonó világzenei nagyszínpad szervezője, színpadmestere és fellépője leszek.
A Denagyvilággal mik a hosszú távú terveid?
Szeretném tovább folytatni, bővíteni, jó lenne bevonni a Dunakanyar többi települését is. Rengeteg ötletem van, de most még az idei fesztiválra szeretnék összpontosítani, biztatok mindenkit, hogy jöjjenek sokan, mert július 5. és 7. között Szigetmonostor biztos, hogy „de nagy világ” lesz!