A tavaly nyáron elindult PIM KertLabor nevű fesztivál célja, hogy a múzeum kertjét valódi közösségi térré alakítsa és közelebb hozza a Károlyi-kert látogatóit a múzeum kínálta kulturális lehetőségekhez. Az udvar szervesen kapcsolódik a múzeumhoz, és több pontján is lehetőség van színpad és pódium felállítására a szabadtéri rendezvényekhez, így az egész nyáron tartó programsorozat valóban „kihozza a múzeumot a szabadba”.
A Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó klasszicista Károlyi-palota egykori palotakertjét az ötvenes évek végétől egészen 2023 elejéig kovácsoltvas kerítés választotta ketté. A kert egyik oldala a PIM udvaraként, a másik Károlyi-kert néven közparkként működött. A múzeum a Petőfi-bicentenáriumra időzített megújulásának részeként a két parkot egybenyitották, az újjászületett kert a tájépítészcsapat munkájának köszönhetően újra teljes pompájában ragyog. „Ezzel a térrendszerrel a könnyebb megközelítés mellett az volt a célunk, hogy a PIM egykori udvara pihenő- és találkozópont legyen a múzeum iránt érdeklődők számára” – mondta az átalakítás koncepciójáról Erlitz János közművelődési és marketingfőigazgató-helyettes korábbi cikkünkben.
A tavalyi sikeres szezon után idén a nyári fesztivál programjai új, még izgalmasabb megközelítéssel nyúlnak a múzeum kiállításaihoz, illetve az irodalomhoz.
A MUSE Set programsorozat zenei produkcióit a PIM aktuális kiállításai inspirálták. Elsőként július 11-én Az álom vége? – klímaváltozás Az ember tragédiájában és ma című kiállításhoz kapcsolódva a Bélaműhely közösségi zenélését hallgathatjuk meg újrahasznosított tárgyakból készült hangszerekkel. Szeptember 12-én pedig a Mulató Aztékokból és a Slow Village-ből ismert Tink az állandó Petőfi-kiállítás által ihletett produkciójával lép fel.
A MUSE Set Junior július 9-én és augusztus 6-án a 3-6 év közöttieket várja interaktív bábelőadással.
A kertbagoly sorozat olyan tematikus felolvasásokra várja az érdeklődőket, amelyeken a zeneiség és az irodalom hatása egyszerre érvényesül. Az első alkalom június 13-án lesz, ahol Weöres Sándor szövegein keresztül egy belső utazásra indulhatnak el a résztvevők a fák lombjai és a csillagos ég alatt.
Dömötör András felolvasószínházi előadásában július 9-én Jókai szabadságharc után keletkezett reflexióit adja elő, amelyek előterében az egyes emberi sorsok állnak fontos szerepet játszva a kollektív trauma feldolgozásában.
A Rejtő szabadon – udvari bolondságok nyári sorozatban három alkalommal – július 18-án, augusztus 15-én és szeptember 5-én – kerül terítékre Rejtő Jenő írásművészete.
Fotók: PIM, Birtalan Zsolt és Gál Csaba