A Földtudományok Nemzetközi Uniója (IUGS) a 37. Nemzetközi Földtani Kongresszuson a dél-koreai Puszanban kihirdette a második 100 IUGS földtani örökségi helyszínek listáját. A rangos nemzetközi szervezet elismerése azon helyszíneknek jár, amelyek a legnagyobb tudományos értéket képviselik, tehát a leginkább alkalmasak a földtani jelenségek és folyamatok bemutatására.
Az listára hivatalosan a Bakony–Balaton-felvidék plio–pleisztocén freatomagmás monogenetikus vulkáni mezőjének „fordított tájképe” került fel. Az elismerés részeként a Bakony–Balaton-felvidék egykori vulkáni mezője bekerült a kiválasztott geohelyszíneket bemutató kötetbe is. Mivel már a táj pontos megnevezése is tele van szakkifejezésekkel, a Bakony-Balaton Geopark a Facebook-oldalán tette elérhetővé annak közérthető, magyar nyelvű összefoglalóját, amelyet ide kattintva érhetnek el az érdeklődők.
A Bakonyról szóló cikkeink alább olvashatók:
Erdők erdője | Magyar Krónika
Az Öreg-Bakony rejtettségében is hívogató, befogadó légköre mindenkit vonz, többeket egy életre marasztal. Az első, ezer éve megtelepedő szerzetesektől Cseh Tamásig sokan valami rég keresett kincsre találtak. A hegység szívében forrásra bukkantak. Az itt élők körülveszik, és erejéből merítkezve gondozzák, hogy ki ne apadjon, hanem folyton újjászületve táplálja az arra járókat.
Nyitókép: Muray Gábor