A téli időjárás gyakran a négy fal közé kényszerít minket, de így is érdemes időt szánni a kulturális kikapcsolódásra. A kényszerű bezárások ellenére a fővárosban és vidéken is találunk jó néhány élettel teli színpad- és nézőteret.
Pezsgő színházi élet a fővárosban
A kaukázusi krétakör – Nemzeti Színház
Bertolt Brecht A kaukázusi krétakör című drámáját valószínűleg sok művészetkedvelő ismeri, hiszen számos feldolgozása készült már. Január 7-én egy igazán egyedi rendezésben láthatjuk a színdarabot. Avtandil Varszimasvili grúz színház- és filmrendező eredetileg Moszkvába tervezte a bemutatót, ám a körülmények miatt végül a Nemzeti Színházban tekinthetjük meg alkotását. Bár a történet aktualitása kétségtelen, a rendező külön hangsúlyozza, nem a háborút szeretné a fókuszba helyezni, sokkal inkább a „nehéz időben megőrzött tisztesség” érdekli. A premieren Grusét Katona Kinga, Szimont Bordás Roland alakítja. Mellettük többek között Trill Zsolt, Berettyán Sándor és Szarvas József is feltűnik a színen.
Mezítláb a parkban – Belvárosi Színház
Ha könnyedebb kikapcsolódásra vágyunk, akkor január 7-én érdemes a Belvárosi Színház felé venni az irányt, ahol Neil Simon már-már klasszikusnak számító művét, a Mezítláb a parkban színpadi adaptációját nézhetjük meg. Az 1967-es film több átdolgozása ismert, de Kocsis Gergely rendezése bőven tartogat meglepetéseket – már csak azért is, mert Zöldi Gergely új fordítást készített erre az alkalomra. A rengeteg nevetést garantáló történet szereplőit László Lili, Rohonyi Barnabás, Kerekes Éva, Epres Attila és Ficzere Béla formálja meg.
Az ízetlen paprikáskrumpli – Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház
A kisebbeknek is tartogat izgalmas színházi programokat ez a hónap. Ilyen például az újonnan indult DanteCasino társulat produkciója, amelyet „többek között” Kenéz Ágoston rendezésében láthatunk majd. A rendhagyó mesejátékot ugyanis egy nap alatt állítják színpadra a művészek és a nézők közösen. A Jurányiban január 14-én várják a gyerekeket és felnőtteket, akik a bemutató mellett szívesen részt vesznek egy rövid próbafolyamatban is. Az előadásra annak is célszerű ellátogatnia, aki kevésbé szeretne a világot jelentő deszkákra lépni, hiszen az elkészült alkotást egyetlenegyszer lehet látni, az este végén a darabtemetésre is sor kerül.
Háború & béke – Operaház
Lev Tolsztoj regényét Szergej Prokofjev utolsó operájaként adaptálta, a művet pedig Calixto Bieito, napjaink egyik legkeresettebb rendezője vitte színre. A január 28-ai bemutató grandiózusnak és mozgalmasnak ígérkezik, ugyanis huszonnyolc szólistát hallhatunk negyvenöt szerepben. A filmzenei hatásokat keltő darab első hazai premierje a Genfi Nagyszínház közreműködésével jött létre, a színpadon többek között Szegedi Csaba, Brassói-Jőrös Andrea és Brickner Szabolcs énekeseket láthatjuk. A Magyar Állami Operaház zenekarát Alan Buribajev kazahsztáni karmester vezényli.
Vidéken sincs ok az unalomra
Az energiaválság súlyosan érinti a színházakat is, bezárásra kényszerült többek között a Kecskeméti Katona József és a Szegedi Nemzeti Színház is, de szerencsére azért van pár vidéki intézmény, ami a kialakult helyzet ellenére működik. Lehet, hogy bemutatót épp nem láthatunk, de élvezetes előadások közül szemezgethetünk.
Don Juan – Pécsi Nemzeti Színház
Molière éles humorú vígjátékának premierjét tekinthetjük meg január 21-én a Pécsi Nemzeti Színházban. A rejtett társadalomkritikát sem nélkülöző komédiát már számos alkalommal színre vitték, ezúttal Telihay Péter rendező gondolatait tolmácsolja többek között Köles Ferenc Jászai Mari-díjas színművész, Urbán Tibor és Darabont Mikold. A Petri György fordításában megtekinthető előadás díszletét Molnár Anna, jelmezeit pedig Fekete Katalin tervezte.
Mindenkinek mindene – Apor Vilmos – Győri Nemzeti Színház
Dér András Balázs Béla-díjas filmrendező inkább mozgóképes alkotásairól lehet ismert az olvasóknak, de pályafutása során több színházi produkciót is rendezett már. Az Apor Vilmos életét bemutató előadás premierjére tavaly nyáron került sor a Káptalandombon, Győrben, ahol a boldoggá avatott püspök szolgált. A nagyszabású történelmi dráma rendezője egyúttal szerzője is a darabnak, eredetileg filmvásznon akarta megjeleníteni Apor Vilmos életét és vértanúságát. Az elkészült előadás nagyon mozgalmas, szimultán láthatunk színpadi és filmes jeleneteket, a címszereplőt Bakos-Kiss Gábor Jászai Mari-díjas színművész alakítja.
A revizor – Tóth József Színház és Vigadó
Bár a Békéscsabai Jókai Színház áprilisig kényszerszünetre vonult, természetesen akad munkája a helyi művészeknek, hiszen több előadásuk is Szentesre költözött erre az időszakra. Így például a Pataki András Jászai Mari-díjas rendező által színre vitt A revizor is, amelynek bemutatóját január 26-án tartják. Bár a direktor már négy ízben is dolgozott ezen a darabon, mégis nagy lelkesedéssel áll hozzá a mostani munkafolyamathoz. Elmondása szerint újra felfedezte a mű aktualitását. Az eddigi reális ábrázolásoktól elszakadva most egy kortalan környezetben láthatjuk a történetet, amelynek főbb karaktereit Mészáros Mihály, Kovács Edit, Bartus Gyula és Szabó Lajos alakítják.
(Kiemelt fotó: Genfi Nagyszínház / Carole Parodi)