Keresés
Close this search box.

Tanulnunk kell a testünket! – beszélgetés Cserháti-Herold Janka termékenységtudat-szakértővel

Szöveg: Demeter Anna

Fotó: Máth Kristóf

Illusztráció: Meszleny Anna

Minél többet tudunk a testünkről, annál értékesebb lesz a szexuális életünk is – mondja Cserháti-Herold Janka termékenységtudat-szakértő, a Hormonmentes.hu vállalkozás vezetője. Közvetlenségével tabukat dönt le, kétségeket oszlat el, közérthető válaszokat ad jól feltett kérdésekre.

Hogyan lett a személyes felismerésből vállalkozás, hogy ezreknek meséljen kendőzetlenül a szexualitásról, női ciklusról, fogamzásgátlási lehetőségekről?

A fogamzásgátló tablettára az utóbbi bő fél évszázad nagy társadalmi vívmányaként tekintenek, egyszerűsége és hatékonysága miatt preferálják, pedig egy egészséges funkciót, azaz magát a termékenységet állítja le a szervezetünkben. Olykor igen erős mellékhatásokat vált ki, amelyeket sok esetben nem a gyógyszerhez kötünk, vagy épp nem veszünk elég komolyan. Ilyen a migrén, a libidócsökkenés, a depresszió, a hízás, a hüvelyi problémák és sajnos a trombózis is. A legtöbb tünetet magam is átéltem, de kevés információt találtam a témáról. Intenzív kutatómunkába kezdtem, és meglepő összefüggésekre bukkantam rá. Rögtön arra gondoltam: vajon hány hozzám hasonló nő érzi azt, hogy valami nincs rendben a testével? És miért ne tehetnék ez ellen valamit?

Azért választott angliai kurzust a termékenységtudat-oktatói képesítéshez, mert itthon nem talált hasonlót?

Igen, és azóta sincs akkreditált képzés, viszont egyre többen érdeklődnek a téma iránt. Amikor a férjemmel úgy döntöttünk, hogy abbahagyom a fogamzásgátló szedését, már tervben volt a családalapítás, ezért bátran kísérleteztem egy önmegfigyelésen alapuló módszerrel. Ezt ma már nem ajánlanám senkinek, de még így is megerősített a tudatosságban: pontosan akkor fogant az első, majd hamarosan a második kisfiunk is, amikor terveztük. A második várandósságomat követően kezdtem megbízható megoldások után nézni: rengeteg – hazai híján többnyire külföldi – szakirodalmat olvastam a termékenységtudatról, a hormonmentes eszközökről, sokat beszélgettünk barátokkal, ismerősökkel a felmerülő kérdésekről. A termékenységtudatnak egyébként ismeretes egy önmegtartóztatással együtt értelmezendő, vallási irányzata is, de én a nyugati mintára épülő, szimptotermális, azaz tüneti hőmérőzéses módszert sajátítottam el.

Mivel jár a módszer alkalmazása?

A termékenységtudattal gyakorlatilag arra tanítom a nőket, hogyan ismerhetik meg az elsődleges termékenységi jelek, azaz a hormonindikátorok segítségével a ciklusuk egyedi ritmusát, és hogyan tudják ezt a tudást fogamzásgátlásra, babatervezésre vagy az egészségi állapotuk nyomon követésére alkalmazni. Mindez nem egyenlő a naptármódszerrel – egy megbízható, idő- és energiaigényes, pontos szabályrendszeren alapuló eljárásról van szó. A két hónapos tanfolyamon a résztvevők elsajátítják az alapokat, amelyeknek fő összetevői a testhőmérséklet mérése, a méhnyaknyák milyenségének és a méhnyak állásának napi vezetése. Szigorúan racionális típusoknak a WHO oldalán elérhető statisztikát szoktam javasolni, ahol tizenhétezer ciklus követésével 99,4 százalékos biztonságúnak nyilvánították a szimptotermális módszert.

Visszatérve a megfelelő védekezésre: ha valaki a hormonmentes eszközök mellett dönt, milyen lehetőségei vannak?

Pesszárium, méhszájsapka és ezerféle óvszer. Azok a külföldi cégek, amelyektől korábban próbarendeléseket kértem, ma már megbízható partnereim. Az ő termékeikkel indítottam útjára a webáruházunkat és a Hormonmentes.hu oldalt 2015-ben, s egy évvel később indítottam el a tanfolyamot.

Volt már tapasztalata a vállalkozás terén?

Semmi. Kommunikáció szakot végeztem, újságírónak tanultam, a mesterképzésen pedig a nemzetközi tanulmányokat választottam. Egészségügyi diplomával nem rendelkezem, de a tájékoztatás módjában, a blog – írásban és az interjúkészítésben rengeteget segítenek a tanulmányaim. A közvetlen hangvételnek köszönhetően már a weboldal elindításától kezdve számtalan megerősítő üzenetet kaptam, ennek nyomán elindult a YouTube-csatornám és az Intimszféra című podcastsorozatom. Utóbbit a férjemmel közösen vezetjük; immár három gyerek mellett igyekszünk minél több embert informálni a mindannyiunkat érintő kérdésekről.

Valljuk be, sokszor még önmagunknak is nehéz feltenni a megfelelő kérdéseket, nemhogy egy rendelőben. Összefügg a tabusítás és az információhiány?

Általánosan keveset tudunk a testünk működéséről. Sajnos a legtöbben még azzal sincsenek tisztában, hogy mi az ovuláció, illetve mi történik a menstruációs ciklus során. Ha ezeket nőként nem értjük, akkor a férfiaknak mekkora esélyük van megismerni a női test működését? Most már talán nem szégyelljük, ha megzörren a betét a női mosdóban, de rengeteg természetes testi tényezőt tabuként kezelünk. Az elmúlt években azon dolgoztam, hogy a termékenységtudat minél ismertebb fogalom legyen, és szerénytelenség nélkül állíthatom, óriási sikereket értünk el. Egyre több információ elérhető tehát, már csak azért kell küzdenünk, hogy ne féljünk beszélgetni róluk.

Mennyire látja ebben az orvosok felelősségét, bizonytalanságát?

Nemrégiben az Intimszféra vendégeként egy nőgyógyász doktornő elmesélte, hogy már végzett orvosként, egy gyerekkönyvből értette meg a menstruációs ciklust. Szerintem ez nagyon kemény mondat. Néha úgy érzem, hogy a mai orvoslás egyfajta összeszerelő üzemként működik: nem látjuk az egész képet, csak bizonyos részeit. Ezért fordulhat elő, hogy hormonális problémákkal nőgyógyászhoz, nem pedig endokrinológushoz fordulunk. A témával kapcsolatban behoznék még egy fontos fogalmat, Patrick Hamilton Gázláng című darabja nyomán a gaslighting fogalmát, amikor úgy hitetnek el az emberrel valamit, hogy a végére megkérdőjelezi saját magát. A jelenségnek tudományosan bizonyított orvosi oldala is létezik: idesorolható, amikor a stresszes életvitelre fognak bizonyos tüneteket, vagy teljes körű kikérdezés helyett félrekezelnek. Így fordulhat elő, hogy ha valaki bőrproblémát, erős hajhullást, esetleg fájdalmas menstruációt tapasztal, rögtön fogamzásgátlót kap, anélkül hogy körültekintő döntést hozhatna. Természetesen előremutató változásokat is látok: több orvosi egyetemen is tartottam előadást, és mindenhol egyre nagyobb nyitottságot, egyébként pedig növekvő számú női nőgyógyászt látok. Ebben a helyzetben egyfajta kapocsként értékelem a munkámat az emberek és az egészségügy között: mindkét félnek jobb, ha tudatosabban kommunikálnak egymással.

Mi a véleménye az iskolákban zajló szexuális felvilágosításról?

A felvilágosítás nem olyasfajta ismeretátadás, amit lepasszolhatunk a biológiatanárnak vagy az osztályfőnöknek. Rendszerszintű változásra van szükség, hiszen az ország elmaradottabb részein még menstruációs szegénységtől szenvednek. Nem elég, ha mindössze negyvenöt percben a gyerekek – sarkítva – csak valami olyasmit érzékelnek, hogy „vigyázz, ha szexelsz, akkor vagy terhes leszel, vagy meghalsz”. A fiatal generációhoz nekünk kell alkalmazkodnunk, ezért indítottam el a TikTok-csatornámat: megtanultam, hogyan kell pár másodpercben népszerűen átadni fontos információkat. Az emberi vágyak ugyanis természetesek, az intimitás igenis kötődési faktor, és az egész szexualitás egy nagy tanulási, önismereti folyamat amellett, hogy komoly és brutális részei is vannak, amiről kötelességünk a lehető legtöbbet beszélni.

Sok esetben a humort használja eszközként a figyelem felkeltéséhez.

Témája válogatja, de tény, hogy oldja a feszültséget, ráadásul sokkal több emberhez eljut így a mondanivalóm. A könnyedebb hangvételű tartalmaim, valamint a TED Talks-előadásom nyomán sok iskolába hívtak, mivel azonban nem tudok minden helyre eljutni, egyre több platformon vagyok jelen. Ha egy tizenévest megfog a pár másodperces információmorzsa, talán biológiaórán megnézik közösen egy videómat, otthon pedig meghallgat egy podcastadást. Tudatosan építkezünk az edukáció terén, hiszen minél jobban informált valaki, annál okosabban áll hozzá a teste működéséhez. Igyekszem széleskörűen tájékozódni, sőt most épp egy újabb képzést végzek, amelynek segítségével a ciklusmintázatok alapján tudunk majd következtetni bizonyos egészségi problémákra.

Mit tehetnek a már gyakorló és a leendő szülők? Nem biztos, hogy minden generáció számára ismerős fogalom a termékenységtudat.

Nem várható el, hogy anya és apa mindennel tisztában legyen. Gondoljunk csak arra, 2022-ben hírként értékeltük, hogy rájöttek, hány idegvégződés van a csiklóban – korábban ugyanis teheneket, nem magát a női szervet vizsgálták. Egy olyan korban, amelyben a fiatalok tényleg pár kattintással jutnak el a legdurvább pornótartalomhoz, kötelességünk beszélgetni. A szexuális nevelés nem a szülő, hanem a gyerek joga: hozzá kell jutnia a megfelelő információhoz, hogy értse a testét, és ne féljen az érzelmeitől. Így megelőzhető például, hogy az első kapcsolatában azt gondolja, a partner fojtogatása a valóságban is az intimitás részét képezi. Szülőként az a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, hogy a megfelelő pillanatra várunk a „nagy felvilágosításhoz”. Nyitottnak kell lennünk, és ha valamire nincsenek válaszaink, nézzünk utána együtt a témának. Ez ma egyszerűen nem lehet ciki.

A tanfolyamokra, a közösségi médiás tartalmakra milyen visszajelzések érkeznek?

Sokan érzékelték, hogy a tudatosság magabiztosságot ad, ami átgyűrűzik az élet minden területére. Csodát nem, változást azonban biztosan ígérhetek annak, aki komolyan vesz egy-egy képzést. A párok nagy része közösen dönt arról, hogy részt vesz az alkalmakon. Elsődleges görcsként azt látom, hogy nehezen nyílunk meg egymás előtt, ami nyilván a szexuális életben is gátként jelenik meg. Olyan példát is tudok mondani, hogy voltak, akik rájöttek, hogy az igényeik különbözősége miatt inkább külön utakon folytatják. Persze ez nagyon ritka, de ha valaki megreked ott, hogy az egyik félnek kényelmetlen az óvszer, ezért a másik dolga megoldást találni, azon nehéz változtatni.

Tudatosabbnak látja a mai huszonéveseket, mint az idősebb generációkat?

Megint csak a saját szemüvegemen keresztül merek ref­lektálni, de azt hiszem, nagyobb a nyitottság, viszont ahogy mondtam, kevesebb a beszélgetés, ami ugyanúgy az intimitás része. Érdekes módon egyébként minden mindennel összeér: vannak, akik hulladékmentes életmódot szeretnének élni, ezért menstruációs kelyhet használnak, ehhez viszont, úgy érzik, többet kell tudniuk a testük működéséről. Mások az önismeretből indulva képeznék tovább magukat, valaki pedig egyszerűen egy jó fogamzásgátlási módszert keres, és így kapcsolódik bele a körforgásba.

Említette a személyesség erejét. Ritka, hogy egy férfi olyan őszintén beszéljen a szexualitást érintő témákról, mint az ön férje. A kezdetektől egyformán gondolkodtak?

Igen, közösen döntünk minden felmerülő kérdésben. Mivel végignézte, milyen hatással van a szervezetemre a fogamzásgátló, tudta, mekkora ereje lehet a megfelelő tudásanyag megtalálásának és átadásának. A YouTube-csatorna indulásakor teljes állásban is csatlakozott a Hormonmentes.hu világához, a podcastet pedig akkor kezdtük el, amikor három gyerek mellett már nem jutott energiánk a hosszabb videók gyártására. A kapcsolatunkat a legnehezebb időszakokon is átsegítette, hogy őszintén beszéltünk magunkról és a problémáinkról. Számunkra biztosan ez a megfelelő út, és sokakon látom ugyanezt: minél többet tudunk a saját testünkről, annál értékesebb lesz a szexuális életünk is.

Hasonló tartalmak

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A sütikről bővebben az Adatkezelési tájékoztatóban olvashat. Elfogadás esetén jóváhagyja az Adatkezelési tájékoztatót, illetve a sütik használatát.

Adatvédelmi beállítások elmentve!
Adatvédelmi beállítások

Amikor meglátogat egy webhelyet az tárolhat vagy lekérhet információkat a böngészőben, főként sütik formájában. Itt beállíthatja személyes cookie szolgáltatásokat.


A weboldalunk fejlesztése érdekében nyomon követjük a felhasználói adatokat.
  • _ga

A Facebook segítségével nyomon követjük a kapcsolatokat a közösségi médiával.
  • _fbp

A weboldalunk fejlesztése érdekében nyomon követjük a felhasználói adatokat.
  • _ga
  • _ga_M1TCWC2EWM

Összes tiltása
Összes engedélyezése

KRoNIKA.HU Hírlevél

Légy részese a történetnek!