Minden nép számára felemelő érzés megismerni saját eredetét. Nem csoda, hogy már középkori krónikásaink is fontosnak tartották a magyarság első történeteinek lejegyzését. Közös emlékezetünkben élénken élnek a mondáink, a turulmadár, a csodaszarvas mítoszai, Álmos és Árpád vezér pedig a korai magyar történelem első ismert államférfiai. Mind ez idáig mégsem készült a 9–10. század történetét átfogóan bemutató ismeretterjesztő film.
Ezt a több évtizedes hiányt pótolja Az Árpádok felemelkedése, amely illusztrált jelenetekkel, ismeretterjesztő módon ered Álmos, Árpád, és a magyarság nyomába. A film a jól ismert regéinken túl a források feldolgozásával, jeles szakemberek és hagyományőrzők közreműködésével mutatja be a magyarok korai történelmét, és a következő évszázadokat meghatározó Árpád-nemzetség egyedülálló felemelkedését.
Egy ötvennégy perces, hagyományőrzők közreműködésével készült, korabeli rekonstrukciókat tartalmazó, nagy szakértői gárdát megmozgató produkcióról van szó, melyet alapos kutatómunka előzött meg. Mennyi ideig tartott a forgatás?
Az ötlet Takó Sándor producerbarátom fejéből pattant ki három évvel ezelőtt, de a munka nagy részét az elmúlt egy évben végeztük el. A végeredmény pedig valóban egy példaértékű összefogás eredménye. Sudár Balázs történész szakmai irányításával azon dolgoztunk, hogy átfogóan mutassuk be ezt a nemzetünk számára jelentős témát. A korhű ábrázoláshoz nagyban hozzájárultak Tompa Balázs, Mestellér János és Kiss Attila vezetésével a korszak kiváló hagyományőrzői is.
Mettől meddig dolgoztátok fel az Árpádok történetét?
A fő történetszál az etelközi fejedelemválasztásról és a Kárpát-medencébe érkezésről szól. Fontosnak tartottuk, hogy a filmet elvigyük egészen az államalapítás elejéig, hiszen ha az Árpádok felemelkedéséről beszélünk, akkor Álmos és Árpád mellett Gézát mindenképpen meg kell említeni. Ahogy az előzményeket sem hagyhatjuk ki, a bizánci hadjáratok és a kalandozások kora is nagyon fontos ahhoz, hogy megérthessük, hogyan alakult az Árpádok története.
A film premierje augusztus 20-án lesz a Duna televízióban, de mi lesz a sorsa a bemutató után?
Szeretnénk minél több iskolába elvinni. Már a korábbi filmjeinkkel is számos előadást tartottunk oktatási intézményekben, és nagyon jó tapasztalataink voltak. Csornán például levetítettük az Akik a hazára voksoltak – Sopron 1921 című, a soproni népszavazásról szóló dokumentumfilmünket, majd tartottunk utána egy beszélgetést. A filmet vastaps követte, a diákok pedig rengeteg releváns kérdést és észrevételt hoztak a témával kapcsolatban. Nagyon jó volt látni, hogy ilyen módon feldolgozva igenis érdekli őket a történelem. De említhetném a Sándorral közösen rendezett Erdély – Ég és Föld között című filmsorozatunkat is, amely 2022 óta szintén tananyag a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Úgy gondolom, ennek a filmnek is ez kell, hogy legyen a jövője. Szeretnénk elmenni iskolákba előadásokat tartani, beszélgetni a diákokkal, s ha lehetőségünk lesz rá hívunk magunkkal hagyományőrzőket, akik látványos bemutatóval hitelesen és részletesen be tudnak számolni az akkori életről és viszonyokról, ezzel még inkább testközelbe hozva történelmünknek ezt a nagyon fontos periódusát.
A dokumentumfilm a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült. Gyártója a Csillagos Ötös Film, producere Takó Sándor, forgatókönyvírója-rendezője Bárány Krisztián, szakértője Sudár Balázs, narrátora Csernák János, zeneszerzője Cseh István. A film kiemelt szakmai partnerei voltak: a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, az Anda Lovas Sport Egyesület, a Foedus Orientalis Kulturális Egyesület, a Károly Róbert Hagyományőrző Egyesület, valamint a Zengő Nyíl Íjászegyesület, továbbá Apátistvánfalva Önkormányzata.