Hárommillió szál virág, tizenöt kocsi, több száz virágtűző és hetek, sőt hónapok munkája. Csapatmunka! Mert attól kezdve, hogy egy-egy látványos virágkocsi elkészítéséhez megkezdődik az ötletelés, még sok idő és sok ember kell, hogy aztán a színes jármű végigguruljon a hosszú Piac utcán, és a nézők elragadtatott tapssal jutalmazzák a látványt.
A helyi cégek, intézmények közösségei állnak, pontosabban gurulnak elő a kocsikkal, a Hortobágyi Nemzeti Parktól a Debreceni Egyetemen keresztül egészen a Magyar Honvédségig. Van, aki valami jellemzőt jelenít meg a maga kocsiján, mások a vágtató fantáziával tűnnek ki.
Mert virágba borult már a Mézga család, János vitéz, a Micimackó szereplői, és láttak már a nézők virágból készített vonatot, ugró oroszlánt, távcsőbe néző csillagászt és kottaállvány mögött vezénylő karmestert is. Az egyetlen biztos motívum a minden évben a menet élén haladó, a Szent Koronát formázó virágkocsi.
Abban, hogyan készülnek a kompozíciók, nincs semmi titok. Amikor megvan az ötlet, majd megszületik – képzőművészek bevonásával – a terv is, a hosszú teherautókra először vasváz kerül. Erre faragják rá többnyire hungarocellből a burkolatot, majd arra tűzi fel augusztus 19-én éjjel a kocsinként negyven-ötven főből álló csapat az élő virágokat. A csapattagok az adott cég vagy intézmény dolgozói, családtagjaik, és diákok. A virágtűzés nem könnyű, hiszen U szöggel erősítik fel a szárakat a hungarocellalapra. Van olyan leleményes virágtűző, aki fémpénzt erősít az ujjbegyére, hogy a bőre bírja a megterhelést. Ma már egyre több száraz virágot használnak, hiszen így hamarabb el lehet kezdeni a munkát, de azért a környékbeli virágtermelőknek még így is hatalmas megrendelésekre kell számítaniuk.
A négyméteres kocsik nem olyan lazán vannak virággal díszítve, mint egy gimnáziumi folyosó korlátja ballagás idején, hanem szó szerint roskadásig. Az autót nem is látni a rózsák, szegfűk, margaréták, dáliák, köröm- és kardvirágok alatt.
A Virágkarnevál az évek során karneváli hétté nyúlt, és idén már a 58. születésnapját ünnepli. Ugyanis 1966-tól rendezik meg rendszeresen. Az első hasonló esemény 1905-ben volt, jótékonysági célból szervezték, azért, hogy a városnak mentőkocsit tudjanak venni a bevételből. A hírek szerint azon az első felvonuláson még feldíszített biciklik is részt vettek, és a befolyt 1600 korona elegendő volt a mentőautó megvásárlásához.
Kiemelt kép: A Debreceni Virágkarnevál (Forrás: A Debreceni Virágkarnevál hivatalos oldala)