Azt mondják, a tehetség mindig utat tör magának. Így volt ez az író és rendszerváltó politikus, Csengey Dénes esetében is. Bár korai évei nem feltétlenül jelezték, hogy később mekkora hatással lesz a kultúrára és a közéletre: volt autószerelő, biztosítási ügynök, segédmunkás és gépkocsirakodó, üzemi népművelő és képesítés nélküli tanító is. 

Amikor végül huszonnégy évesen elkezdte az egyetemet, már rendszeresen jelentek meg írásai különféle lapokban. Írói karrierjének indulása után, az 1985-től megélénkülő politikai életben is aktívan részt vett: a feltétel nélküli rendszerváltás híveként 1987-ben ott volt az ellenzék lakiteleki találkozóján, kilencedmagával pedig megalapította a Magyar Demokrata Fórumot, amelynek később parlamenti képviselője is lett. 

Írói munkásságát közéleti szerepvállalása alatt sem adta fel: politikai beszédei és nyílt levelei mellett regényt, novellát, esszét, filmforgatókönyvet, naplót és dalszövegeket is írt. Utóbbiakat nem is akárkinek: a Mélyrepülés az egyetlen olyan Cseh Tamás-album, melynek szövegét nem Bereményi Géza írta. 

Kortársai forradalmi hevületű, lángoló, óriási munkabírású és mindig tettre kész embernek írták le. Hirtelen halt meg, harmincnyolc évesen, 1991. április 8-án. 

A Bakos Katalin által rendezett, Homo politicus – Csengey Dénes című dokumentumfilmet január 24-én 19 órakor mutatja be az M5.