Csoportterápia
musicalkomédia két felvonásban
Soproni Petőfi Színház, Liszt Központ
Bemutató: február 25.
Hat egymást nem ismerő ember hatféle személyiségzavarral érkezik meg egy csoportterápiába. A helyettesítő orvos sehol, ez azonban nem akadályozza meg a szereplőket abban, hogy őrült önvizsgálatba kezdjenek: mennyit hazudhatunk magunknak és a külvilágnak a túlélésért? Mit éri meg feláldozni magunkból, hogy befogadjon a társadalom? Megéri-e felvállalni valódi személyiségünket azért, hogy a helyére billentsük kisiklott életünket? Komoly gondolatokat boncolgat az elmúlt évek egyik legsikeresebb magyar darabja, azonban mindezt elsöprő humorral, jó zenével és sok-sok megértéssel teszi.
Lelki immunerősítés – Bagdy Emőke előadása
Február 22. 17.00
Nyíregyháza, Kodály Zoltán Általános Iskola
Immunrendszerünk egészségét nagymértékben befolyásolja hangulatunk: ha vidámak vagyunk, immunvédelmünk is erősebb, ha viszont tartósan bánatosak, az negatív testi tüneteket is eredményezhet. Bagdy Emőke vallja: az ember kapcsolati, lelki, testi és spirituális egysége megbonthatatlan, ha valahol változás történik, az az egész rendszerre hatást gyakorol. Éppen ezért előadásában azokat a helyzeteket, működési módokat és pozitív hatású történeteket veszi sorra, melyek lelki immunerősítők lehetnek, és így képesek a testi folyamatok felett is uralkodni. A pszichológus támogatja hallgatóságát abban, hogy meg tudják teremteni a mindennapok sodrásában is azt a derűs alapállapotot, mely segít a jó közérzet és az erős védekezőképesség kialakításában.
Back-Pack
Február 11–12. 20.00
Trafó Kortárs Művészetek Háza
Családi örökségünkről, örökölt tulajdonságainkról, életünk során felvett mintáinkról és berögződéseinkről, vagyis arról a hátizsákról szól a Jónás Vera Experiment és a Soharóza kísérleti kórus előadása, melyet egy életen keresztül cipelünk magunkkal. Az előadást hosszú hónapokig tartó, mélyreható kutatómunka előzte meg. Jónás Vera, Halas Dóra és a Soharóza énekesei családtagjaikat is bevonták a feltáró beszélgetésekbe, olyan kérdéseket feszegetve, hogy milyen generációs hagyományokat örökítettek tovább, vajon mennyire játszanak szerepet személyiségük kialakulásában a külső körülmények, és hogy van-e egyáltalán lehetőség a változásra, a kőbe vésett dolgoktól való szabadulásra. A közös munka eredménye egy szívbe markolóan őszinte produkció, melynek kérdései minden bizonnyal a közönség számára is ismerősek lesznek.
Az almafa virága
magyar–vietnami romantikus film
Bemutató: február 16.
Az első magyar–vietnami koprodukcióban két idősíkon játszódik a történet. A mai szál főszereplője a felnőttkor határán járó vietnámi lány, aki nincs kibékülve azzal a jövővel, melyet a család a hagyományokat követve kijelölt számára. Ezért Magyarországra utazik kideríteni, mi történt ott egykor a nagymamájával, amiről az asszony nem hajlandó beszélni.
Útja a múlt titkai utáni kutakodás mellett saját jövőkereséséről is szól. A történet másik, hetvenes években játszódó szálában egy Budapesten tanuló vietnámi diáklány egy magyar fiúval bonyolódik tiltott kapcsolatba. A külföldön tanuló vietnámi diákoknak tilos volt a mély kapcsolatok kialakítása, ugyanis a képzés után haza kellett térniük hazájukba. Bár akkor még nem sejtették, a két fiatal döntései generációkra meghatározták családjuk sorsát.
Isten
Örkény István Színház
Bemutató: február 10.
Gyakran a színház is terepe az életünket érintő, megosztó és vitatott társadalmi kérdések elemzésének. Erre jó példa az Örkény új bemutatója, mely az eutanázia kérdését járja körül. A darab egy hetvenöt éves, feleségét ötvenévnyi házasság után elvesztő férfiról szól, aki arra kéri háziorvosát, segítsen rendezett módon befejezni az életét. Főhősünk szellemileg és testileg is teljesen ép, egyszerűen csak nem akar tovább élni. Az orvos érthető módon vonakodik a kérés teljesítésétől, ezért a férfi nyilvános vitát szervez saját haláláról: komplett etikai bizottság, köztük jogászok, az egyház képviselői, orvosszakértők vitatkoznak arról, hogy a háziorvosnak mihez van joga: visszautasítani vagy teljesíteni egy ilyen kérést. Ferdinand von Schirach darabját a magyar jogrendre alkalmazva, a hazai gyakorlatokat érintve tekintheti meg a közönség.
(Nyitókép: Back-Pack)