Szabadság, egyenlőség, testvériség, érzékiség – A női tapasztalat perspektívái
Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ
Megtekinthető március 26-ig
A női lét és a művészet, illetve az alkotófolyamat kapcsolata áll a Capa-központ legújabb tárlatának középpontjában. A magyar női fotósok műveit felvonultató kiállításon olyan képeket és fotósorozatokat ismerhetünk meg, melyek a fényképezést a női emancipáció, a művészi önmegvalósítás és az egymással való szolidaritás egyik lehetséges eszközeként láttatják. A kiállításon szereplő projekteket, műegyütteseket az alkotók személyes kommentárjai kísérik, így a tárlat egy képekből és a hozzájuk kapcsolódó magyarázatokból álló antológiaként is felfogható.
VII. Texhibition
Fuga Budapesti Építészeti Központ
Megtekinthető február 26-ig
A Fuga idén is megtelik a hazai textilművészek alkotásaival, hogy egy ingyenes kiállításon engedjenek betekintést a munkásságukba. A 2015-ben életre hívott kezdeményezéssel a szervezők a magyar a textilművészetre, a tervezőkre és a műfajban rejlő lehetőségekre szerették volna felhívni a figyelmet. A program pedig sikeresnek bizonyult: az elmúlt hét évben több mint hetven textiltervező közel kétszázötven egyedi minta- és színvariációból álló prototípus-kollekciója jött létre. A sorozat idén is folytatódik: a hazai textilművészek újdonságai mellett a magyar–holland Ilona Lénárd munkái is szerepelnek a kiállított darabok között.
Vaszary. Az ismeretlen ismerős
Magyar Nemzeti Galéria
A kiállítás megtekinthető április 2-ig, csütörtökönként exkluzív tárlatvezetésen vehetünk részt
Gergely Mariann művészettörténész, a Vaszary-kiállítás kurátorának tárlatvezetése különleges olvasatát adhatja egy amúgy sem mindennapi kiállításnak. A magyar képzőművészet mestere, a számos különféle stílusban maradandót alkotó Vaszary János új tárlatán közel hetven műből huszonnégy mindeddig teljesen ismeretlen volt a szakma és a közönség számára is. Ezek az alkotások 2016-ban kerültek elő a múzeum gyűjteményéből, így a látogatóknak teljesen új élményt nyújtanak majd. A restaurált újdonságokhoz a Nemzeti Galéria festészeti kollekciójának remekművei, valamint magángyűjteményi ritkaságok társulnak, így garantálva a páratlan Vaszary-hatást.
Elmozdul a fal – Mácsai István-életmű-kiállítás
Kiscelli Múzeum
Megtekinthető április 2-ig, március 4-én Mácsai Pál tart szubjektív tárlatvezetést édesapja kiállított műveiről
Mácsai István születésének századik évfordulóján alkotásokban és műfajokban gazdag, időben is nagy kiterjedésű életmű-kiállítás nyílt meg a Kiscelli Múzeum Templomterében. A száznál több művet felvonultató tárlat címe egyrészt arra utal, hogy megpróbálják a korábban mellőzött alkotó életművét kimozdítani a takarásból, másrészt arra, hogy az installáció falai ténylegesen el is mozdulnak. A mozgásnak köszönhetően a kiállítás elemeinek egymáshoz való viszonya folyamatosan változik, hogy az életműben újabb és újabb összefüggéseket fedezhessünk fel. Amire bőven lesz lehetőségünk: Mácsai István nemcsak festő volt ugyanis, hanem amatőr filmes és fényképész is, így ezeknek a munkáknak a beemelésével a Kiscelli Múzeum hiánypótló tárlata az életmű sokrétű bemutatására vállalkozik.
Hantai, Klee és más absztrakciók
Szépművészeti Múzeum
Megtekinthető március 19-ig
Hantai Simon festőművész száz évvel ezelőtt Magyarországon született, majd Franciaországban vált világhírűvé. A múzeum kamarakiállításán a festő eddig ismeretlen modernista remekművei mellett az a nyolc festmény is szerepel, amelyet Hantai Simon akaratának megfelelően 2016-ban a családja ajándékozott a múzeumnak. A közel hatvan alkotást bemutató tárlat anyagában megtalálhatók a Szépművészeti Múzeum grafikai gyűjteményének a Hantai-életműhöz is kapcsolódó elemei, úgymint Henri Michaux, Joan Miró, Roberto Matta, Sam Francis és Jean Dubuffet művei.
Magyar EXPO-sikerek 1851-2021
Magyar Nemzeti Múzeum
A kiállítás megtekinthető augusztus 23-ig, március 24-én pedig egy különleges kurátori tárlatvezetésen vehetnek részt az érdeklődők
A múzeum időszaki kiállítása százhetven év harminckét világkiállítását, valamint az azokon megjelent magyarok sikereit mutatja be. A vállalkozás óriási volt: ötven magyar közgyűjteményben és magánszemélyeknél kutatták fel a fellelhető, világkiállításokhoz kapcsolódó műtárgyakat, hogy segítségükkel e rendhagyó tárlat kereteiben bemutassák az elmúlt százhetven év változó trendjeit, elképesztő ötleteit, megvalósult álmait. A kiállítás így egy komplex művelődés-, művészet-, építészet- és ipartörténeti betekintést nyújt az elmúlt közel két évszázad magyar kultúrájának fejlődésébe.
(Nyitókép: Vaszary. Az ismeretlen ismerős)