A piarista szerzetes, fizikus és tanár Öveges József arról álmodott, hogy egy napon lesz egy olyan hely Magyarországon, ahol az emberek testközelből megismerhetik, kedvükre „megérinthetik majd a tudományt”. Ezt az elvarázsolt helyet csodák palotájának nevezte. Bár életében nem, halála után tizennégy évvel teljesült a professzor álma: megnyitotta kapuit az ország első interaktív tudományos játszóháza, a Csodák Palotája, amit a következő évtizedekben számos izgalmas, felfedezésre és tanulásra ösztönző elvarázsolt birodalom követett.
Csodák Palotája
Budapest
Már a puszta számok is szédületesek: ötezer négyzetméteren több mint kétszázötven interaktív játék várja az érkezőket. Ha viszont közelebbről megnézzük, hogy mit találunk a Csodák Palotájában, még inkább elképedünk majd a hely sokoldalúságán: a Természet műhelyében a környezetünk törvényszerűségeivel ismerkedhetünk meg, a Vonzások és taszítások világában megkísérelhetjük megérteni a mágnesesség természetét, Newton almáskertje a gravitáció világába kalauzol bennünket, az Űrállomáson pedig a világűr titkait fedezhetjük fel játékos feladatokon keresztül. Ha pedig mindez nem lenne elég, az Illúziók teremben megbizonyosodhatunk afelől, hogy számos esetben nem támaszkodhatunk megbízhatóan az érzékeinkre, az egyedülálló Születés kiállításon pedig lehetőségünk lesz ismét átélni, hogy mit érezhettünk magzatként az anyaméhben.
Kemenes Vulkán Park
Celldömölk
Ezer négyzetméter, ahol minden csak és kizárólag a vulkánokról szól! Jól felépített interaktív kiállításon ismerkedhetük meg a Föld vulkánjaival, a Kárpát-medence és Magyarország tűzhányóival, valamint Celldömölk nevezetességével, az öt és félmillió éves bazaltvulkánnal, a Ság heggyel. A Vulkánpark mellett található tanúhegyet az ötven évig tartó bányászat nagymértékben átalakította, viszont 1975 óta természetvédelmi oltalom alatt áll. Azért, hogy a fiatalok figyelmét is könnyebb legyen megragadni, a kiállítás megálmodói kisfilmekkel, szimulátorokkal és érintőképernyők segítségével varázsolják körénk a rejtelmes tűzhányókat. Hazánk egyetlen vulkanológiai szakgyűjteménye már megjelenésében is egyedi: a tárlatot rejtő épület messziről jelzi – köszönhetően a szürke színű betonnak és a vörös árnyalatú acélnak – hogy nem hétköznapi helyre tévedtünk.
A vulkánpark jelenleg zárva tart, április 1. után lesz ismét felfedezhető.
Futura
Mosonmagyaróvár
Villámcsapás, nagyfeszültség, vízeséskészítés, optikai illúziók és séta egy függőhídon… elég izgalmasan hangzik, nem igaz? Az egykori magtárépületben helyet kapó Futura a négy alapelem segítségével vezeti végig a látogatókat a természettudomány ösvényein, miközben megismerteti őket a Szigetköz növény- és állatvilágával is. Kísérleti bemutatókon, planetáriumi előadásokon és Tesla-transzformátor-bemutatókon vehetünk részt, de az időjárási jelenségeknek, a szél természetformáló munkájának megismerése után azt is kipróbálhatjuk, milyen egy meteorológus munkája. A legkisebbek mindeközben a tudományos játszóházban, vagy a talaj titokzatos és rejtett világába kalauzoló, hangyabolyt, óriási pókhálót és vakondjáratokat rejtő Pocokvilág beltéri játszótéren vezethetik le az energiáikat.
Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont
Eger
Az állandó tudományos kiállítások mellett az Egerbe látogatók is részt vehetnek látványos csillagászati, fizika- és kémiaórákon, a planetáriumi előadásokkal egybekötött esti távcsöves megfigyeléseken pedig a világűr rejtelmeibe tekinthetnek be. A tudományos bolyongások után mindenképpen érdemes felmenni a nyolcadik emeletre, a kilátóteraszról ugyanis pazar panoráma nyílik a gyönyörű belvárosra.
Agóra Tudományos Élményközpont
Debrecen
Életünk minden pillanatában tudományos vívmányokat használunk, minden lélegzetvételünknél hatnak ránk a fizikai környezetünk erői, minden szívdobbanásunkkor kémiai-biológiai folyamatok százai zajlanak a testünkben. De vajon van róla fogalmunk, hogyan működik a világunk és a szervezetünk? Tisztában vagyunk-e egyáltalán ezen folyamatok létével? Az Agórában egy kicsit közelebb kerülhetünk ezekhez a rendkívül izgalmas kérdésekhez: a mindennapi életünk csodáit magyarázzák, érthető és élvezhető módon. A háromszintes épületben különleges eszközökkel is megismerkedhetünk, miközben látványos kísérleteken is részt vehetünk.
Labor Interaktív Varázstér
Pécs
Bár a pécsi Zsolnay-negyedben bolyongva napokat is tartalmasan eltölthetünk, ha gyerekekkel érkezünk, mindenképpen vegyük a bakancslistánk elejére a Labort! A régi Zsolnay-gyár nagyfeszültségű porcelánszigetelőket tesztelő laboratóriumánál jobb helyet keresve sem találhattak volna a Labor megálmodói egy tudományos játszóház számára, ahol még egy planetárium is helyet kapott. A komplexumban Tesla-féle transzformátor által előállított plazmagömbbel és repülőgép-szimulátorral is találkozhatunk, a rendhagyó fizika- és kémiaórákon pedig folyékony nitrogénnel is kísérletezhetünk.
Mobilis
Győr
Ki ne szeretne kipróbálni egy szélcsatornát vagy bolyongani egy tükörlabirintusban? És ez csak két játékra ösztönző eszköz a Mobilis által kínált közel hetvenből. A természettudományos ismeretterjesztésen túl a győri interaktív játszóházban a digitális nevelés is nagyon erős: a Digitális élményközpontban kipróbálhatjuk a 3D nyomtatást, megismerkedhetünk a kiterjesztett és virtuális világban rejlő lehetőségekkel, valamint a robotikával, és még humanoidokkal is találkozhatunk!
A Mobilis az iskolai oktatást kiegészítő számos programot is kínál: a jelentkező osztályok rendhagyó természettudományos órákon, témanapokon vehetnek részt. És egy kihagyhatatlan program mindazok számára, akiket érdekel a tudomány világa: április 28-án nyolcadik alkalommal rendezi meg a Mobilis a Kísérletbazárt, ami egyedülálló bemutatkozási lehetőség kreatív, kísérletező diákcsapatok számára.