Három kamaszlány anyukájaként jól tudom, hogy ennek a korosztálynak nem könnyű olvasnivalót ajánlani. A mai tizenévesek olyan regényeket forgatnak szívesen, amelyek az őket is foglalkoztató problémákról szólnak, miközben mégsem didaktikusak, sokkal inkább élményt adnak, magukkal ragadnak. Nyulász Lelle Rajtam kívül című regénye nemcsak megfelel a felsoroltaknak, de olvasóját olyannyira berántja sajátos világába, hogy a tizenöt éves lányomnál az alvás felett is győzedelmeskedett a történet – egy ültő helyében elolvasta a könyvet. Nem sokkal később én is könnyen átléptem a fáradtságon, az első könyves szerző ugyanis minden mesterkéltségtől és erőlködéstől mentes. Természetes, laza stílusban szólaltatja meg főszereplőjét, a sodró lendületű, vicces, a szlenget helyén használó elbeszélésmóddal pedig könnyen azonosulhatunk.
Nyulász Lelle a Városmajori Gimnáziumban érettségizett, 2020 óta az ELTE Bölcsészettudományi Karának kommunikáció- és médiatudomány szakos hallgatója. Édesapja Nyulász Péter író.
A cselekmény egy érettségire készülő fiú utolsó gimnáziumi évét követi végig, aki olyan problémákkal szembesül a környezetében mint a rasszizmus, az iskolai zaklatás, kiközösítés és megbélyegzés, a közösség elvárásainak való megfelelés miatti stressz, miközben a legnagyobb szorongást az édesanyjával való kapcsolata miatt éli át. Valóban torokszorító olvasni az otthoni mérgező közegben megélt pillanatokat, a folyamatos kontrollal, valamint az elfogadás teljes hiányával való küzdelmet.
Az utolsó gimnáziumi év, a pályaválasztás, a szalagavató, az érettségire való készülődés lelkileg megterhelő folyamatok, és a főszereplőnek mindezt úgy kell átélnie, hogy édesanyja kisgyerekkora óta valamiért képtelen elfogadni őt. Vajon mi történik ezzel a mindig fekete ruhákat hordó, a macsó szerepét magára erőltető fiatallal, aki buliról bulira, lánytól lányig hajszolja magát? Milyen felnőtté cseperedik az, aki a családjában sosem tapasztalhatta meg, hogy hisznek és bíznak benne? Rátalál-e végül Márkra az igaz szerelem egy olyan lány személyében, aki képes megérteni és elfogadni őt minden érzékenységével együtt?
A regényt végigolvasva nemcsak ezekre a kérdésekre kapunk választ, de a többi szereplő sorsfordító évének állomásait is végigkövethetjük. Márk mellett ugyanis nagyon szerethető és érzékletesen ábrázolt szereplők kapnak helyet a regényben. Ahogy egy igazán hiteles, kissé fáradt, de elégedett olvasó fogalmaz: „Megnyerőek a baráti társaság szépen felépített karakterei, mert könnyen együtt lehetett velük érezni. Az azonosulás folyamata segített abban, hogy jobban át tudjam élni a történetet, hiszen a szereplők olyan stílusban beszélnek, mint én, olyan zenéket szeretnek, mint én, olyan érzéseket élnek meg, amilyeneket én is ismerek.”
„A korosztályomhoz szóltam” – beszélgetés Nyulász Lelle fiatal íróval | Magyar Krónika
Milyen felelőssége lehet egy ifjúsági szerzőnek? Mi segít túljutni a művészi elakadásokon, és egyáltalán hogyan válik valaki íróvá? Többek között ezekről ké …