Szalay Péter: RepceLak (Bukta Imre más virágai)
Bukta Imre képzőművésznek némi csapongás jellmezi a pályáját, ám mindig következetesen és hűségesen viszonyul a környezetéhez és önnön sorsához. Sorban végezte felsőbb tanulmányait, de örök autodidakta maradt, a szó legnemesebb értelmében, hiszen járt utat járatlanra cserélt, majd másokat is maga mellé állított. A képzőművész világával korábbi írásunkban foglalkoztunk.
Beleznai Márk: Kakukkfióka
A tizenhét perces alkotásban a huszonnégy éves Ádám háborítatlanul éli a megélhetési fűdíler kisstílű életét néhai nagyanyja panellakásában. Ez az „idill” egészen addig tart, amíg egy nap becsönget hozzá a tizennégy éves féltestvére, Bence, aki szeretné nála meghúzni magát egy ideig. A két testvér viszonya finoman szólva sem felhőtlen, az együtt töltött idő azonban lehetőséget ad arra, hogy jobban megismerjék egymást, és lassan túllépjenek a múltbeli sérelmeiken.
Bálint Arthur: Kisvárosi borbély
Bálint Artúr negyvenkét perces dokumentumfilmjében egy kisvárosi férfifodrászműhelybe kalauzolja a nézőket, ahol apa, fia és lánya dolgoznak együtt. Az apa ötven év után átadni készül fiának az üzlet vezetését, de továbbra is egymás mellett munkálkodnak, és viszik tovább a boltot. A székelyudvarhelyiek körében legendás mintacsaládnak számítanak. A filmben az értékrendről, az adott szó becsületéről vagy annak hiányáról, szeretetről és gyűlöletről is szó esik.
Bordás Róbert: Bujdosó trió – Guarantee of Quasi
A klip az első karanténidőszak alatt forgott: azt a furcsa, bizonytalan helyzetet próbálták meg megragadni benne az alkotók, ami akkor – és kicsit másképp, de természetesen most is – nyomasztja és nyomasztotta az embereket.
Fábián Nikolett: Nyugvó köd
Kísérleti jellegű animációs film, mely egy fiktív, félreeső szanatóriumban játszódik a lenyugvó nap utolsó pillanataiban. A film asszociatív képek sorozatán keresztül mutatja be egy emlék újraélésének majd felbomlásának folyamatát.
Kálmán Mátyás: Fortuna vendégei
Anikó és Laci ötvenes éveikben járó, szegénységben élő győri házaspár. A hirtelen lottónyeremény lehetőséget ad nekik, hogy végre kényelmes, örömteli életet élhessenek. Ám amiről mindenki azt gondolná, hogy az életet egy csapásra tündérmesévé változtatja, Laci és Anikó esetében felborította a nehezen kialakult, megszokott dinamikát. Kálmán Mátyás rendező igazi érdeklődéssel, négy éven át forgatta filmjét a házaspárról.
Füzes Dániel: Hogy ne győzzünk
Ádám és legjobb barátja, Bálint, végzős gimnazisták Budapest külvárosában. Ők a helyi menő csávók, kiskirályok egy perspektíva nélküli, erőszakos világban, ahol az erő teszi férfivá a férfit. Amikor azonban egy harmadik barátjukat csúnyán összeverik, a két fiú bosszúhadjáratra indul, Ádám pedig kénytelen szembesülni vele, hogy az igazi férfiasság valami egészen mást jelent.
Idén több helyszínen zajlik a fesztivál: április 25 és 27. között Budapesten, a Cirko-Gejzír artmoziban, valamint az ezt megelőző és követő napokban több fővároson kívüli artmoziban. A folytatásra Ravazdon, a Mediawave együttléten kerül sor, ahol április 29–30-án a filmek mellett filmes műhelyek és zenei műsorok lesznek a fókuszban. Ezt követik majd a ravazdi Pünkösdi improvizációk május 26. és 28. között, ahol zenei programokkal, hazai és nemzetközi muzsikusokkal, színházak produkcióival, művészeti műhelymunkákkal és gasztronómiai különlegességekkel találkozhatnak az érdeklődők.
További információk a Mediawave fesztivál honlapján.
(Nyitókép: Mediawave Fesztivál)