Boldizsár Ildikó: ,,Hogyan segítsek én terajtad?” – Segítő kapcsolatok a mesékben
Segíthet-e Csipkerózsikának Csizmás kandúr? És Hamupipőkének a táltos paripa? Ki segít az állatvőlegényeknek és állatmenyasszonyoknak, hogy visszanyerjék valódi önmagukat? Boldizsár Ildikó mesekutató, a meseterápia meghonosítója új könyvében a mesék segítő alakjait veszi szemügyre úgy, hogy kit, miben és hogyan támogatnak. A mesekutatás módszertanát felhasználva és megújítva hatvan segítőből és tizenhat segítő kapcsolatból alkotta meg azt a hálózatot, amely lenyűgöző módon mutatja be a segítségnyújtás ősi formáit. Boldizsár Ildikó könyve nemcsak a meseterápia iránt érdeklődő olvasók és szakemberek, hanem a néprajzosok és antropológusok számára is számos meglepetést tartogat, bebizonyítva, hogy napjaink gyógyító módszereit a mesék már évszázadok óta ismerik. (Magvető Kiadó)
Rádai Andrea: Rókazsolt a Margitszigeten
A Palatinus strandon lakik egy róka, ő Rókazsolt. Óriási, föld alatti barlangban él, ahonnét időnként magát kutyának álcázva előmerészkedik. Így ismerkedik meg a két kislánnyal, Jolival és Sárival, akikkel később rengeteg kalandba keveredik. Őrületes üldözés során megkaparintják Gólyagéza levelét, visszaszerzik Joli elhagyott zsiráfját, és még a pillangókat is megmentik a hideg, esős ősztől. Rádai Andrea bájos karaktereit Sipos Fanni gyönyörű illusztrációi keltik életre, megragadva a legkisebbek fantáziáját is. (Pagony Kiadó)
Hartay Csaba: Még nem is játszottunk
A kötetben a gyerekkor ikonikus helyszínei, történetei, csínytevései elevenednek meg egy férfi emlékein keresztül. A nyolcvanas-kilencvenes évek világa, a trabantos, vidéki kirándulások, a diszkó, a Depeche Mode és a boros kóla egy generáció közös életérzésének lenyomatai. A lírai, néhol melankóliába hajló, finom erezetű írások a gyerekkor szabadságának elvesztését dokumentálják: pillanatképek a régi balatoni nyaralásokról, játszótéri bandázásokról. Mégsem az életközepi élet keserű hiányaira hívják föl a figyelmet, és nem is egy anzikszot olvasunk a gulyáskommunizmus utolsó éveiről – a szerző konklúziója lerombolja a nosztalgia sokszor közhelyes paneleit, és bebizonyítja, hogy a gyerekkor tényleg örökké tart. (Scolar Kiadó, megjelenés: május 31.)
Steigervald Krisztián: Generációk harca a figyelemért – Hogyan tanuljunk egymástól, egymásért?
Steigervald Krisztián, a közgazdászként és coachként is egyaránt aktív szerző első könyve, a Generációk harca – Hogyan értsük meg egymást? idehaza elsőként vállalkozott a generációk közötti kommunikációs különbségek bemutatására. A 2020-ban megjelent kötet folytatása ezúttal a figyelem és a figyelmetlenség fogalmát helyezi a középpontba. Érzékeny témákat is érintő könyv, mely személyes példák és kutatások alapján, kommunikációs, pszichológiai, mentálhigiénés, valamint pedagógiai szempontokat egyaránt figyelembe véve vizsgálja a generációk tartalomfogyasztását, értékrendjét és emberi kapcsolatait a szerzőtől már megszokott közvetlen, érthető stílusban, számos ahaélménnyel szolgálva az olvasónak. (Partvonal Kiadó, megjelenés: május 16.)
Kertész Erzsi: Hat sértett kísértet
Mit szólnánk, ha egyszer csak megjelenne hat zaklatott idegállapotú kísértet a szobánk ablakában, és bebocsátást kérne? Kicsit azért megijednénk, ugye? De biztos legyőznénk a félelmünket, ha megtudnánk, hogy segítségre szorulnak, mert szörnyű igazságtalanság történt velük a múltban. Egy bűntettel gyanúsították meg őket, és amíg nem mossák tisztára a nevüket, addig nem nyugodhatnak békében. A kilenc-tizenkét éveseknek szóló kötettel visszautazhatunk a századforduló környéki Erdélybe, és ha figyelmesen olvassuk a regényt, mindenhol árulkodó nyomokat találunk, melyek segítségével mi magunk járhatunk a rejtély végére. Ha pedig nem lenne elég a fordulatos történet, Orosz Annabella illusztrációi garantáltan nem csak a gyerekeket fogják elvarázsolni. (Pagony Kiadó)
Lipták Gábor: Aranyhíd – Balatoni mesék, mondák, történetek
Nem új kiadásról, hanem újrakiadásról van szó, amit viszont nem lehet elégszer kézbe venni, hiszen Lipták Gábor varázslatos hangulatú válogatása a Balaton vidékének mondáiból, meséiből és a tóhoz fűződő érdekes történetekből merít. A szerző ezt a különleges tájat a képzelet alkotta óriások, tündérek, boszorkányok, varázslók, lidércek és ördögök lakhelyeként festi le, ahol csodálatos, mitikus történetek teremnek. A furcsa formájú kövek, sziklák, dombok és hegyek, az egykori lápi világ, az ősmocsár, a gyógyvíz megannyi mese forrása. A történelmi események szintén otthagyták lenyomatukat a tájon; regék, elbeszélések őrzik az ősi hitvilág és a kereszténység harcát, a vészterhes török időket, a betyárvilágot vagy az 1848-as huszárok hőstetteit. (Lazi Könyvkiadó)