Az elveszett király című ismeretterjesztő filmben nyomon követhetjük az Árpád-házi uralkodó és második felesége feltételezett sírhelye után kutató régészcsapat tíz éven át tartó küzdelmes munkáját. 

Az 1205 és 1235 között uralkodó II. András alakja máig megosztja a kutatókat és a történelem iránt érdeklődőket. Az Aranybullát kiadó, számos reformot bevezető uralkodó keresztes hadjáratot vezetett a Szentföldre, életének épített emlékeit azonban ma már nehezen lehet fellelni, sírjának helye is ismeretlen. 

Korábbi cikkünk az Aranybulla kiadásának nyolcszázadik évfordulója alkalmából foglalkozott azzal, hogy miként értették félre hosszú időn keresztül II. András kiváltságlevelét. 

Aranybulla 800: hogyan értették félre II. András kiváltságlevelét? | Magyar Krónika

Nyolcszáz éve adta ki II. András az Aranybullát. Korai lépés volt ez a polgárosodás felé, vagy éppen ügyes manőver az utókor által igencsak lebecsült király részéről arra, hogy megerősítse politikáját?

Néhány éve régészek és történészek a király nyomába eredtek. A szakemberek úgy gondolták, hogy II. Andrást második felesége, Jolánta mellé temethették. A források szerint Jolánta sírja a ciszterci rend egyik legfontosabb magyarországi központjában, Egresen volt. A település ma is létezik, az egykori monostornak viszont nyoma sem volt. A kutatók azonban a radarfelvételek alapján szinte azonnal rátaláltak az egykori építmény helyére, és benne a két, szintén lerombolt síremlékre. Valószínű, hogy ezeken feküdhetett az a két kőszarkofág, amelybe a királyi párt temették.