A bő egyhetes, hegedűsök, csellisták és zongoristák számára létrehozott nyári kurzust 2016-ban álmodta meg Fülei Balázs Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, kollégáival, Kováts Péter Bartók–Pásztory-díjas hegedűművésszel és Varga István gordonkaművésszel közösen.

Fülei Balázs zongoraművész

„Az Echo nyári akadémia egyrészt koncertsorozat, másrészt nemzetközi mesterkurzus, elmélyült műhelymunka. Ez alatt az egy hét alatt minden összeér és mindennek van kapcsolódási pontja: a zenei műhelymunka találkozik a közönség érdeklődésével, a koncertek az oktatással.

A művészetoktatásban szükség van bizonyos elszigeteltségre, hogy el tudjunk merülni egyes témákban. Ahhoz, hogy lényeges dolgokról tudjunk beszélni, idő kell. A nyári akadémia egyik legfontosabb része ezért az együtt töltött idő” – mondja Fülei Balázs.

Ennek szellemében a hallgatók és a tanárok a kurzus ideje alatt a kastélyban laknak, közösek az étkezések, gyakorolni az épületben szinte bárhol lehet, de gyakran a kastélyparkból is szól majd a zene. 

A hallgatók emellett kipróbálják magukat koncerthelyzetben, és maguk is meghallgathatják a tapasztalt művészeket; az este nyolc órakor kezdődő koncertekre, a délutáni kávékoncertekre, valamint a mesterkurzusok előadásaira a nagyközönséget is szeretettel várják. A fehérvárcsurgói Károlyi-kastély ideális helyszín mindehhez, mert nem múzeumként, hanem „élő” intézményként funkcionál. Ahogyan Fülei Balázs fogalmaz,

„itt minden helyiséget megtölt a zene, nemcsak a díszterem csodálatosan alkalmas a kamarazenére, hanem azoknak a termeknek is, amelyekben próbálunk, csodálatos az akusztikája”. 

Az oktatási rend az elmúlt hét év hagyományait folytatja: mindennap reggeltől délutánig Kováts Péter a díszkönyvtárban, Varga István a kastély kápolnájában, Fülei Balázs a Főispán teremben tanít. A vonós kurzusokon a szintén Liszt Ferenc-díjas Kovalszki Mária és Dani Imre zongoraművészek közreműködnek. A hallgatók a hangszeres órák mellett kamaraórákat is kapnak, és itt gyakran a tanáraikkal is együtt játszhatnak. Aki késznek érzi a produkcióját, a kávékoncerteken léphet fel, a július 15-ei záróhangversenyen a kurzus minden résztvevője színpadra állhat. Az idei nyári akadémiára Svájcból, Németországból, Csehországból, Kínából, Indiából és az Egyesült Államokból is jelentkeztek fiatal művészek.

Nincs veszélyben a klasszikus zene! – beszélgetés Kováts Péter hegedűművésszel | Magyar Krónika

Olvassa el interjúnkat Kováts Péter Bartók-Pásztory-díjas hegedűművésszel!

A nyitónapon Kováts Péter, Varga István és Fülei Balázs Spectrum of Trio címmel ad hangversenyt; Johann Nepomuk Hummel, Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů és Joaquín Turina ritkábban hallható műveit játsszák. A további koncertprogramot a szervezők tematika szerint állították össze. Július 11-e Schubertről szól majd, az esti koncerten bevezető előadással hangzik el a Pisztrángötös Varga Oszkár, Szűcs Boglárka, Varga István, Varga Viktor és Fülei Balázs előadásában. 12-én délután Fazekas Gergely zenetörténész tart előadást Johann Sebastian Bachról, este Langer Ágnes, Bánki Berta, Varga István és Fülei Balázs játsszák Bach fuvolára, hegedűre, és viola da gambára komponált szonátáit, valamint a Triószonátát a Zenei áldozatból. Július 13-án Vizeli Máté és a Küküllő Banda vezeti körbe az akadémia közönségét a Kárpát-medence népzenei kincsei között, a koncert után Csatai László „Csidu” vezetésével táncház kezdődik. Július 14-én Beethoven lesz a középpontban, Fülei Balázs a zenetörténet egyik legmonumentálisabb trilógiáját, három utolsó zongoraszonátáját adja elő. 

Fotók forrása: Echo nyári akadémia