Recirquel: Solus Amor
Helyszín és időpont: Cirque du Tókert, július 25. 

Az egyetlen és ősi, időn és téren átívelő, mindannyiunkat összekötő energiát megidéző monumentális előadás korunk természet és csoda iránti vágyódásából merít ihletet. A hitről és szeretetről, a természetről és az univerzumról szóló produkcióban kreatív módon egyesül az újcirkusz, a klasszikus és a modern tánc. Miközben az akrobatika a káprázatot és az ámulatba ejtést szolgálja, a tánc lehetőséget ad az önkifejezésre és a történetmesélésre. A Solus Amor nem egy történetet mond el, hanem a szeretet és a gyűlölet különféle rétegeit vizsgálja többféle megközelítésben – de mindenekelőtt azt az ősi hajtóerőt kutatja, mely időtől és tértől függetlenül mindannyiunkat összeköt.

MTI/Krizsán Csaba

Bagossy Brothers Company 10
Helyszín és időpont: Panoráma színpad, július 29. 

A 2013 májusában alakult, máig változatlan felállásban játszó gyergyószentmiklósi zenekar népszerűsége egyenletesen, de gyors ütemben emelkedett. Bár az elmúlt években végzett felmérések alapján mára a Bagossy Brothers Company az egyik legnépszerűbb zenekar Magyarországon, rengeteget koncerteznek országszerte, a tagok szívében a szülőföld és különösen Gyergyószentmiklós továbbra is kiemelt helyet foglal el. Az együttes a tőle megszokott módon egy energikus, közönségcentrikus, életvidám koncerttel készül a Művészetek Völgyébe. 

Margaret Island
Helyszín és időpont: Panoráma Színpad, július 25. 

Pozitív és elgondolkodtató popzenéjük és kirobbanóan energikus előadásmódjuk miatt a közönség hamar szívébe zárta a fonyódi kötődésű Margaret Island zenekart. A Lábas Viki, Füstös Bálint és Törőcsik Kristóf alapította csapat olyan slágerek szerzői, mint a 2016-ban berobbant Eső, a Hóvirág, a Veled minden, a Nem voltál jó, a Házszám és a Valahol. Zenéjükben ellenállhatatlanul keverik az akusztikus alapokat és a folkos elemeket egy nagyfokú életigenléssel és vidámsággal, melynek eredménye a könnyed, szerethető, táncra csábító hatás. 

Hozom és viszem
Helyszín és időpont: Tűzoltószertár Élő Galéria, július 23. 

Egy kis elmélyülés a zseniális koncertek és az óriási forgatag közepette. Hiszen mindannyian hordozunk magunkban és tovább is adunk mintázatokat, melyekről az esetek többségében nem is tudunk. Nagy-György Attilával, a magyarországi művészetterápiás képzés és gyakorlat egyik alapító tagjával a komplex művészetterápia módszereivel tekinthetünk rá az egyén, a család, a közösség, a társadalom, a nemzet múltból hozott és jövőbe vitt kapcsolódási mintázataira.

Werktörténet – A magyar mozifilmgyártás 120 éve
Helyszín: Nemzeti Filmintézet-Filmarchívum udvara

2021-ben volt százhúsz éves a magyar film. A magyar filmgyártás alakulásában a történelemnek éppúgy szerepe volt, mint az újító szándékoknak és gondolatoknak. A fesztivál teljes ideje alatt megtekinthető kiállítással a magyar mozifilmgyártás több mint száz évének történetébe kaphatunk izgalmas bepillantást. A Nemzeti Filmintézet-Filmarchívum udvarára a kiállítástól függetlenül is megéri betérni, ugyanis mindennap déltől interaktív foglalkozással várják a gyerekeket, esténként nagyjátékfilmekkel idézik fel Bujtor István alakját, aki idén lenne nyolcvan éves, sötétedés után pedig a gesztenyefa alatt, egy retró kertmoziban pihenhetjük ki a nap fáradalmait.

+ 1. Magyar jazz ünnepe

Idén a Művészetek völgye ad otthont a hazai zenei élet egyik legrangosabb eseményének, a Magyar jazz ünnepe koncertsorozatnak. A fesztivál ideje alatt előadásokon, beszélgetéseken és workshopokon is részt vehetünk. A fellépők között lesz Ágoston Béla Kerub formációja, a Santa Diver, a VAN zenekar, Nagy János Yancha és Szirtes Edina Mókus, a Tzumo Trió, a Pozsár-Hock-Gyárfás Trió, a Kollmann Gábor Quintet, Gereben Zita, Lakatos Ágnes és Csuhaj Barna Tibor, valamint a Jónás Géza Quartet. A koncertek mellett az előadások is izgalmasnak ígérkeznek még azok számára is, akik nem tartják magukat feketeöves jazzrajongónak. Tóth Viktor szaxofonos, zeneszerző július 26-án Könnyen érthető jazz címmel élő zenével, audio- és videórészletek bemutatásával tart előadást, másnap Kollmann Gábor az improvizáció alapjairól beszél, július 28-án Nők a hazai jazzben címmel rendeznek beszélgetést Gereben Zita, Hász Eszter, Orbay Lilla és Karosi Júlia részvételével, míg július 29-én Minden úgy kezdődött… címmel a dzsessztörténet korai évtizedeiről Gayer Ferenc tart előadást.