Vad pizsiparti
Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum, Hatvan; november 3.
Őszi szünetben újra várja a kalandvágyó, hét és tizenegy év közötti gyerekeket a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeum. Felejthetetlen pizsipartira készülhetünk, a zseblámpás tárlatvezetés és éjszakai kalandozás során pedig talán azt is kideríthetjük majd, hogy éjjelente valóban életre kelnek-e a múzeumban látható állatok.
Őszi szünetelő
Szépművészeti Múzeum, Budapest, október 31., november 2–3.
Az őszi szünet remek alkalmat adhat arra, hogy olyan közös programokat szervezzen a család, amelyek minden generációt megmozgatnak. A Szépművészeti Múzeum munkatársai izgalmas vetítésekkel és exkluzív tárlatvezetésekkel készülnek erre az időszakra, amelyekre a hat és tizenkét év közötti gyerekeket és szüleiket várják. A program során interaktív formában ismerkedhet meg az egész család a múzeum kiállításaival, a minket körülvevő várossal és a tágabb világgal is.
Csak természetesen a Helikon Kastélymúzeumban
Helikon Kastélymúzeum, Keszthely; november 4.
Fedezzük fel a kastély vadászati kiállítását, mely öt földrészen elejtett vadfajok trófeáinak ad helyet. A gondos rendezésnek köszönhetően az állatok többségével „természetes élőhelyükön” találkozhatunk, az élményt pedig a témához kapcsolódó néprajzi és képzőművészeti gyűjtemény teszi teljessé. A kiállítás megtekintése után vegyünk részt a környezettudatos gondolkodással, a helyi természettel és kultúrával foglalkozó kézművesprogramokon. Készíthetünk például mosható zsákokat, bevásárlótáskát régi textilek újrahasznosításával, vagy különféle üvegedényeknek találhatunk új funkciót, miközben a kreativitásunkat kiaknázva állatos és növényes motívumokkal díszítjük őket.
Raktárles és kulisszatitkok a Műemlékvédelmi Dokumentációs Központban
Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ Múzeum, Budapest, november 4.
A Magyar Építészeti Múzeum raktárai számos csodás dolgot rejtenek, melyek értő tolmácsolásban tárják fel igazán a titkaikat. A magyar műemlékvédelem intézménye tavaly ünnepelte fennállásának 150. évfordulóját, az alkalomra szervezett kiállításon számos izgalmas tárgy és interjú mutatta be a szakma szépségeit és fontosságát. A raktársétán az intézmény kollégái bepillantást engednek a munkájukba, és megnézhetjük a gyűjtemény egyedi tárgyait is. Fotók, tervrajzok, megmentett töredékek idézik meg a sokszor már eltűnt épületeket, városrészeket és mutatják be a sikeres helyreállítások történetét.
Párhuzamosságok a dualizmus idején
Holokauszt Emlékközpont, Budapest; november 2.
Mit kezdett az izraelita felekezet Kossuth Lajos, Rákóczi Ferenc, Jókai Mór, Rudolf trónörökös, Erzsébet királyné kultuszával? Hogyan jelent meg Ferenc József vagy IV. Károly alakja izraelita olvasatban? A zsidó közösségek állami főhatalomhoz való viszonyát a modernitás előtt a vallási hagyomány foglalta keretbe. A rendi világ rítusai a modernitás alatt is hosszú ideig tovább éltek, majd az új helyzetekhez igazodtak. A modern nemzeteszme hatásai ezekkel párhuzamosan jelentek meg a közösségi gyakorlatokban. A program célja a dualizmus idején megfigyelhető párhuzamosságok körüljárása, a vészkorszakig kitekintve a keretek változására, a gyakorlatok és diskurzusok módosulására helyezve a hangsúlyt.
Megelevenedik a szocreál Dunaújváros
Dunaújváros, Városháza tér 4; november 7.
Fedezzük fel együtt Dunaújváros rejtett arcát, a szocreál városmagot! Ugyanis van egy út a településen, melyen végigsétálva visszarepülünk az időben egészen az 1950-es évekig, a városépítés korai időszakáig. Az akkor uralkodó szocreál stílus – mely a kultúra minden területét áthatotta – Dunaújvárosban különösen nagy szerepet kapott. A vezetett séta során megtudhatjuk, hogy mik voltak a stílus legfontosabb jellemzői, hogyan épült ki az ötvenes évek Dunaújvárosa, milyen szempontok szerint szerveződött a város, miközben megcsodálhatjuk a szocreál épített örökség legérdekesebb elemeit.
A pincétől a padlásig
Intercisa Múzeum, Dunaújváros; október 31. – november 3., november 7–10.
Az Intercisa Múzeum felkeresése a Múzeumok őszi fesztiválján kívül is remek program, hiszen az intézmény Magyarország egyik legnagyobb római kori gyűjteményét őrzi több mint hétszázezer műtárggyal. A fesztivál ideje alatt a rendhagyó múzeumi bejáráson azonban egészen különleges élményben lehet részünk, hiszen bebarangolhatjuk az összes olyan helyszínt, melyek egyébként a látogatók elől el vannak zárva, miközben egyedi tárgyakat és leleteket ismerhetünk meg.
Kőnig megszólal – abigéles tárlatvezetés
Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum, Budapest; november 4. és 10.
Szabó Magda-rajongók figyelem! A Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum programján minden az Abigél körül forog majd. Milyen lehetett az iskola, ahova Vitay Georgina a második világháború idején érkezett? Izgalmas játékok és tárlatvezetés során ismerkedhetünk meg a könyv világával, a regény iskolakultúrájával és azzal, hogy milyen lehetett a tanárok és diákok élete a Matulában. Betekintést kapunk a két világháború közötti református nőnevelés szigorú világába, ahol több évtizedes hagyományok, szokások határozták meg a tanulók mindennapjait. A tárlatvezetés szervesen kapcsolódik a múzeum állandó kiállításához, ahol olyan taneszközök, iskolai egyenruhák láthatók, melyeket az Abigél korában használtak a leánynövendékek.
Szent Márton újborfesztivál és libator
Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szentendre; november 11–12.
A Mihály napjától Katalin napjáig tartó kisfarsang az őszi bálok, lakodalmak időszaka és a gazdasági év lezárásának ideje. Egyik jeles napja a Márton-nap, amelyhez számos népszokás, hiedelem, valamint az újbor és a libalakoma is kapcsolódik. A fesztivál idején a skanzen libaételekkel, kézműveskedéssel, borkóstolóval és lámpás felvonulással várja a látogatókat, akik bepillanthatnak a vidám őszi társas munkák légkörébe, megismerhetik Szent Márton életét és érdekességeket tudhatnak meg a libakultusz eredetével kapcsolatban.
Végvárjáték – Menekülés a Sárkányok házából
Göcseji Múzeum, Zalaegerszeg; november 12-ig mindennap
Zalaegerszeg területét történelme során számos tűzeset sújtotta. 1657 novemberében is pusztító tűzvész tombol a végvárvárosban. Egerszeg várának főtisztje, Sárkány János vicegenerális betegen fekszik az ágyában, miközben a lángok gyorsan közelednek a házához. Szolgálatkész beosztottjai próbálják kimenekíteni, de a ház ajtaja zárva. A belvárosi szabadulós játék során az egykori török kori vár területén barangolva titkos térképek, izgalmas feladatok és rejtőzködő nyomok segítségével lépésről lépésre juthatunk el a kulcs rejtekhelyére. A játékos nyomozás során megismerhetjük a középkori és török kori Egerszeg történetét, valamint a belváros rejtett kincseit is fedezhetjük.