Jucika megmozdul
Egy rajzolni szerető villamosmérnök találta ki a rajzfilmeknél is használatos rajzgépet. Először a Mézga családról szóló sorozat egyik epizódjában láthattunk olyan képsorokat, melyeket ezzel a géppel készítettek. Kassai Árpád mérnöknek szöget ütött a fejébe, hogy ha grafikonokat és műszaki rajzokat lehet már géppel rajzolni, miért ne lehetne rajzfilmeket is. Ő maga próbálkozott először ilyesmivel, a Ludas Matyi egyik karikatúrájának figuráját, Jucikát „mozgatta meg”. Ezután kereste meg a legendás Pannónia Filmstúdió vezetőit, akik próbamunkával bízták meg. Az első rajzgéppel – maga a gép leginkább egy EKG-készülékre hasonlított – készített filmsorozat a Mikrobi volt.
Portörlésből tűzokádás
Legenda vagy nem, de úgy hírlik, Süsü, a sárkány története takarítás közben jutott Takács Vera dramaturg eszébe. A rádióban ugyanis éppen egy szerb mesejáték szólt, főszereplője a Bodrogi Gyula hangján megszólaló szelíd sárkány. Takács Vera továbbgondolta az ötletet, Csukás István megírta a történetet, és hamarosan mindannyian megismertük a világ legkedvesebb sárkányát, Süsüt, az egyfejűt.
Gombóc Artúrtól a bontott csirkéig
Ő mutatta meg nekünk Gombóc Artúrt, a nagy ho-ho-horgászt, Picurt, Pom Pomot, Festéktüsszentő Hapci Benőt. Sokan azt hitték, Picurt a saját kislányáról, Zsuzsiról rajzolta, pedig nem. Kislánya barátnője volt a minta. Sajdik Ferenc olyan kedves ember, mint valamennyi figurája együttvéve. Derűs és szeretnivaló. Harminc évig dolgozott a Ludas Matyinál, rajzolt reklámokat is. Az ő munkája a Megmondtam, hogy bontott csirkét hozzál! reklám is, amelyet Szabó Lőrinc fia rendezett. Az egykori tévétorna főcíméhez is ő rajzolta a figurákat, esténként ők is családostól együtt tornáztak a képernyő előtt. „A kulcsom az övemre volt fűzve, ahogy hajolgattam előre, beakadt az ágyneműtartóba és kiszakadt. Részemről be volt fejezve a torna” – mesélte egyszer. Isten éltesse a most 93 éves, Kossuth-díjas művészt!
Múzsa a baromfiudvarban
Nagy taréjú, cifra tollas, kapirgáló egyedek! Ők Kukori és Kotkoda, a baromfiudvar és az Esti mese sztárjai, Bálint Ágnes mesefigurái. Az írónőnek az ötletet egy barátnője panaszai adták, aki elégedetlen volt a férjével, mert az nem sokat lendített otthon. Mivel az írónő vecsési házában baromfiudvar is volt, hamarosan megszületett a megúszós Kukori figurája, akinek Márkus László adta a hangját, méghozzá hatalmas lelkesedéssel. Kotkodát egy ideig Psota Irén szólaltatta meg, tőle vette át a szerepet Hacser Józsa. A magyar gyerekek – és felnőttek – egyik kedvenc mesesorozatát több mint hetven országban mutatták be. Bálint Ágnes Frakk és a két mindenre elszánt macska megalkotásához sem nyúlt messzire ihletért. A két tűz közé került vizsla alakját arról a kiskutyáról mintázta, amelyet orvos veje vett meg egy sintértől a kórház udvarán. A kutya nevét egy másik Frakkról kapta, róla pedig Bálint Ágnes édesanyja mesélt sokat a lányának.
Nyakamon a csacsika család…!
A Bubó- és a Mézga-sorozat zenéjét, ahogy a Macskafogóét is Deák Tamás zeneszerző és trombitaművész írta. Olyan slágerek fűződnek még a nevéhez, mint a Reszket a hold a tó vizén vagy az Ádám, hol vagy?.
A sikert lehet vágyni, de garantálni nem – Ternovszky Béla 80 | Magyar Krónika
Olvassa el Ternovszky Bélával készült interjúnkat is!
Poénok a kőkorszakból
Jobb, mint az eredeti! Sokkal! A kőkorszaki szakik, Frédi, Béni, Vilma és Irma sokkal jobbakat mondanak magyarul, mint angolul. Csak egy példa: „Azért kezdtem a testem kisportolni, hogy legyen mit a nők között kisorsolni.” A magyar rajzfilmek színvonalát jelentősen emelte Romhányi József munkássága, aki operák és musicalek librettóinak fordításán kívül hihetetlenül szellemes meseszövegeket írt, és neki köszönhetjük a Kérem a következőt! című sorozat, közismert nevén a Doktor Bubó mondásait és fogalmait is. Lúdtalponálló, szügyészség, erdőrség, orvosi begyedem és a többi…
Legyen Gusztáv!
Százhúsz epizód és két hajszál. Amikor a figura már megvolt, de a neve még nem, a pannóniások összeültek, elővettek egy naptárt, és ízlelgetni kezdték a férfineveket. Végül Dargay Attila találta meg az azóta legendás sorozat címszereplőjének nevét: Gusztáv!
Harc az egész világért – animációs sikerek a közelmúltból | Magyar Krónika
Olvassa el kapcsolódó cikkünket a magyar animáció új sikereiről!
Fotók: MTI, kiemelt kép: Wikipedia