Ma már számos helyen rengeteg különböző táncházzal találkozhat a közönség. Miben kínál újat az Ígjen a falu! a többi hasonló programhoz képest?

Egy kicsit messzebbről indítanék. A táncház mint fogalom Erdélyből származik, és olyan eseményeket jelentett, ahol a fiatalok együtt szórakozhattak, ismerkedhettek, szerelmek, barátságok szövődtek. Ez az Erdélybe látogató néprajzkutatóknak annyira megtetszett, hogy megpróbálták az erdélyi táncház hangulatát Budapestre is átmenteni. Az elsőt 1972-ben szervezték meg a Liszt Ferenc téren, azóta pedig az egész Kárpát-medencét meghódította a mozgalom. A hagyományos táncházak viszonylag hasonló forgatókönyv szerint zajlanak: van egy oktató, aki az adott tájegységből származó táncot megtanítja, majd ezt követi a szabad tánc. Bő tíz éve viszont rendszeresen szerveződnek Budapesten folkkocsmák is, ahová felfogadnak egy zenekart, és az ő koncertjük alatt lehet szabadon táncolni, mulatni. 

Akkor a november 17-ei alkalom is inkább folkkocsma, mint a szó hagyományos értelmében vett táncház. 

Így van, hiszen az este egy beszélgetéssel indul, amit a világzenét játszó Elán zenekar koncertje követ, és ezután jön a táncházi program, amire meghívtuk a Talléros együttest, ők fognak muzsikálni egészen hajnali kettőig. Amiben leginkább más az Ígjen a falu!, mint egy megszokott táncház, az a látványvilág. Füstgéppel, lézerrel, fényfestéssel olyan teret tudunk alkotni a Fonóban, ami teljesen szokatlan. Az első alkalom során sokan mondták, hogy bár visszajáró vendégek, annyira más volt így a Fonó, hogy azt hitték, valahol egész máshol járnak. 

Honnan jött a szokatlan látványvilág ötlete?

Azt tapasztaltuk, hogy sokakat feszélyez az, hogy elkezdjenek táncolni, fel merjenek kérni valakit, mert tartanak attól, hogy mindenki őket fogja majd nézni. Ez a különleges látvány viszont sokat segít abban, hogy a résztvevők megfeledkezzenek a többiekről, arról, hogy hol is vannak pontosan, csak a zenére, a partnerükre és az élményre tudjanak koncentrálni. 

Ez már a sorozat második eseménye, hogy sikerült a júliusi táncház?

A forgatókönyv hasonló volt, egy meghívott együttes zenélt egész éjjel, előtte pedig beerpongot, azaz sörpingpongot szerveztünk, hogy a fények mellett ezzel is oldjuk a hangulatot. Be is jött, sokan már a játék alatt elkezdtek táncolni. Nagyon reméltük, hogy népszerű lesz a program, de még mi is meglepődtünk az eredményen, hiszen több mint kétszázan jöttek el, pedig egyébként zárva volt a Fonó a nyári időszakban, ez volt az egyetlen esemény, amire kinyitott. Sokan odajöttek hozzánk, és köszönték, hogy ilyen rendhagyó hangulatot teremtettünk, amelyen ennyire könnyen át tudták adni magukat a zenének. 

Ők felelnek majd a jó hangulatért
Az Elán zenekart 2022-ben hívta életre Herédi Zsombor. Repertoárjuk sokszínű, de legfőképp a közép- és kelet-európai kultúrák zenéire alapulnak, így fellelhetők köztük az orosz és zsidó kultúra lenyomatai is, valamint a fúziós magyar népzene. Egyediségét saját zenei elképzelések adják, melyekben többnyire a harmonika áll a főszerepben. 
A Talléros zenekar elsősorban Kárpát-medencei magyar népzenével, valamint Békés megyei nemzetiségi vonós népzenével foglalkozik. Fontos számára a helyi népi értékek továbbadása. Az együttes célja népszerűsíteni a magyar népzene egyedülállóságát, szépségét.