A Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál idei versenyprogramjának Concorso Cineasti del Presente szekciójában első- és másodfilmes feltörekvő, tehetséges alkotók munkái láthatóak.

Nagyon megható volt, mert egyszerre több nagy filmfesztivál is komolyan érdeklődött a Fekete pont iránt. Végül nekünk kellett eldönteni, hogy a locarnói meghívást fogadjuk el

– mondta Szimler Bálint rendező, aki nem először méretkezik meg rangos nemzetközi seregszemlén, hiszen a 2010-es Itt vagyok annak idején Cannes-ban debütált. Emellett az ő nevéhez fűződik a már-már kultikus státusznak örvendő Balaton Method című dokumentumfilm is, amely szinte a teljes magyar alternatív zenei palettát felvonultatta a Quimby-től kezdve, a Middlemist Reden át a Subscribe-ig egy különleges koncepció mentén.

A Fekete pont a rendező első fikciós alkotása, a történet középpontjában a Berlinből hazaköltözött tízéves Palkó (Paul Mátis) áll, aki csodálkozva szemléli egy átlagos magyar iskola mindennapjait és egyedül a Juci néni (Mészöly Anna), a pályakezdő tanárnő személyében lel szövetségesre. A sztorit helyenként örkényi hagyományokat idéző groteszk humor színesíti.

Fekete pont (Forrás: Mozinet)

Külön ígéretes, hogy a film operatőre Rév Marcell, aki komoly hollywoodi karriert futott be, olyan produkciókat fényképezett, mint a zseniális Eufória című televíziós sorozat, a nem kevésbé erőteljes dráma, a Malcolm és Marie, de Enyedi Ildikó A feleségem története-adaptációjának is új dimenziót adott az elképesztő felvételeivel. 

Nem ez az első film egyébként, amely a svájci fesztiválon mutatkozik be, itt debütált például a Ruben Brandt, a gyűjtő, Mundruczó Kornéltól a Szép napok vagy Enyedi Ildikótól a Simon mágus

A 77. Locarnói Nemzetközi Filmfesztivált augusztus 7-17. között rendezik meg és szeptember 19-én lesz látható a magyar mozikban. Az alkotók kiemelt célja, hogy 35 mm-es kópiáról bemutathassák a közönségnek, hiszen miként a rendező az az analóg filmtechnológia mellett érvel:

„A gyereklétben minden pillanatnyi, de minden egy életre szól. Nagyon intenzív időszak, gyorsan történnek a dolgok, de nagyon fontos hatással vannak az egész életünkre. Ezt az érzetet szerettük volna visszaadni a filmen keresztül, ami a plánozást és felvételi módot is meghatározta, de Marcival arról is beszéltünk, hogy a nyersanyaggal való munka is hasonló érzés. Minden egyszeri és megismételhetetlen, amit elcsípünk a helyzetből, az beleég a filmbe és majd csak később, mikor előhívtad látod, hogyan is történt pontosan. Nem csupán felvettük, inkább megörökítettük a jeleneteket.”

Ennek megvalósításának érdekében közösségi adománygyűjtés indult, minderről a Brancs Közösség oldalán tájékozódhatnak.

Kiemelt kép: Fekete pont (Forrás: Mozinet)