1. Ha Klári, akkor én is!

      A mozgékony kislány még óvodásként kezdett művészi tornázni, aztán a nővérével, Klárival együtt vitték el őket úszótanfolyamra. Úgy tűnt, Klári marad az uszodában, de Krisztinának nem tetszett, hogy az édesanyjuk csak a nővérét kíséri edzésre. Akkor ő is úszni akar! Így kezdődött.

      Egerszegi Krisztina 1993-ban
      Forrás: Fortepan

      2. 33 méternél vége van

      Kiss Miklós, az első nevelőedző már felfigyelt a tehetségére, pedig a kislány élete első versenyén be sem ért a célba. Mivel ők 33 méteres medencében edzettek, a versenyt pedig 50 méteresben rendezték, 33 méternél fogta magát és leállt. Kikapaszkodott a kötélre, és nézte, hogy úsznak el mellette a vetélytársak. 

      3. Amit tanítani nem lehet

      Minden szakember el volt ragadtatva Egerszegi szépséges úszásától. Vékony alkata, adottságai révén szinte lebegett a víz tetején, teste olyan áramvonalas volt, hogy szinte semmilyen örvénylés nem alakult ki körülötte, úgy tűnt, akadálytalanul, könnyedén siklik a vízen.

      Egerszegi Krisztina (Forrás: hirado.hu)

      4. Mit vigyünk Kubába?

      Krisztina nem sportcsaládból érkezett, amikor első kubai edzőtáborába utazott, a család azt sem tudta, mit is kellene becsomagolni neki a hosszú távollétre. Erre a táborozásra már edzője, Kiss László kifejezett kérésére tarthatott az úszóválogatottal. Kiss Lászlóval egyébként szokatlanul korán, már tízévesen elkezdett együtt dolgozni.

      5. Széchy Tamás megmondta

      „Még valami: amúgy az Egerszegi olimpiai bajnok lesz!” – közölte 1988 tavaszán a legendás úszóedző, Széchy Tamás Török Lászlóval, amikor a sportújságíró a szöuli olimpiai esélyekről faggatta. A mondat már a magnó elcsomagolása közben hangzott el, de teljes meggyőződéssel. Néhány hét múlva az egész ország, sőt az egész világ láthatta, ahogy a 14 éves és 41 napos Egerszegi Krisztina megnyeri a 200 méteres női hátúszást, és nyakigláb kamaszként feláll a dobogó legfelső fokára. Mindezt a 100 méteres hátúszásban megszerzett ezüstérme után. Azóta is ő a magyar sport legfiatalabb olimpiai bajnoka.

      Szöul, 1988. szeptember 25.
Egerszegi Krisztina, a női 200 m-es hátúszás olimpiai bajnoka aranyérmével az eredményhirdetést követő sajtótájékoztatón.
MTI Fotó: Németh Ferenc
      Szöul, 1988. szeptember 25. Egerszegi Krisztina, a női 200 m-es hátúszás olimpiai bajnoka aranyérmével az eredményhirdetést követő sajtótájékoztatón (Fotó: MTI / Németh Ferenc)

      6. Sírni csak a győztesnek szabad

      Az Egérkéből lassan Krisztina királynővé érő világklasszis mindig komoly arccal állt a dobogó legfelső fokán. Nem sírt, mégis látható volt, hogy átérzi az élményt. Könnyekre először akkor fakadt a Himnuszt hallgatva, amikor az 1991-es perth-i világbajnokságról hazatérve a repülőtéren egy cigányzenekar prímása húzta el tiszteletére a számunkra legszebb dallamot. És egy évvel később is, amikor három aranyéremmel tért haza a barcelonai olimpiáról, és hatalmas tömeg ünnepelte a Budapest Sportcsarnokban. Igaz, akkor sem sírt. Inkább zokogott.

      7. „Magamnak akartam bizonyítani”

      Úgy tervezte, hogy a római vb lesz az utolsó versenye, ám ott nem szerepelt jól. Legerősebb számában, a 200 méteres hátúszásban sem tudott győzni. Akkor döntötte el, hogy folytatja Atlantáig. „Magamnak akartam bizonyítani” – mondta később. 

      8. Legendák ligájában

      Atlantában emelkedett az úszás legnagyobbjai közé, de nem azért, mert ötödik olimpiai aranyérmét szerezte meg. Hanem, mert három olimpián is győzni tudott ugyanabban a versenyszámban. Ez az úszásban hatalmas teljesítmény, előtte csupán egy nőnek, az ausztrál Dawn Frasernek sikerült. Azóta beérte őket az amerikaiak nemzeti hőse, Katie Ledecky, sőt a párizsi olimpián meg is előzte a két legendát. Ledecky a negyedik olimpiáján állhatott fel a dobogó legfelső fokára a 800 méteres női gyorsúszás után.

      Atlanta, 1996. július 25. Egerszegi Krisztina, a 200 méteres hátúszás olimpiai bajnoka aranyérmét mutatja az eredményhirdetés után a XXVI. nyári olimpiai játékokon (Fotó: MTI / Földi Imre).

      9. Bill Clinton is a lelátón

      Egerszegi győzelmét az 1996-os atlantai olimpián végignézte az USA elnöke, Bill Clinton is. Emiatt az éremátadáson a NOB elnöke, Juan Antonio Samaranch nem engedte át a lehetőséget Schmitt Pálnak, és ő maga akasztotta a magyar úszónő nyakába az aranyérmet. 

      10. Nagykövet asszony munkában 

      Egerszegi Krisztina sosem kereste a nyilvánosságot, pályafutása után leginkább a család állt élete középpontjában. Bálint fia 2000-ben, Barnabás 2002-ben, kislánya, Zille pedig 2004-ben született. Nemrég mégis fontos szerepet vállalt, ő lett az Úszó Nemzet Program nagykövete. Járja az országot, gyerekekkel és szülőkkel találkozik; a program célja, hogy minden gyereknek legyen lehetősége a vízbiztos úszás elsajátítására az általános iskola 2. osztályáig.


      Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok úszó, az Úszó Nemzet Program (ÚNP) nagykövete az Úszó Nemzet Program kaposvári helyszínén tartott edzésen a Csík Ferenc Versenyuszodában 2022-ben
      MTI/Vasvári Tamás

      Kiemelt kép: Budapest, 2000. augusztus 24. Egerszegi Krisztina olimpiai és világbajnok úszó a sportolóról készült portréfilm bemutatóján az International Buda Stage-ben (Forrás: MTI / Sándor Katalin)